Filmowe akcenty w nowym sezonie teatralnym

Na ten sezon na stołecznych scenach przeznaczono mniej pieniędzy, ale na szczęście dla widzów - kryzysu w teatrze nie widać. Może dlatego, że dyrektorzy - obok spektakli wymagających, refleksyjnych (jak choćby "Węzłowisko" Jerzego Jarockiego, które będzie mieć premierę w grudniu w Teatrze Narodowym) zaplanowali repertuar lżejszy.

W Narodowym będą więc "Fredraszki" Jana Englerta, w Studio - "Ufo" Iwana Wyrypajewa, a w Powszechnym - "Klara" w reżyserii Aleksandry Popławskiej. W Teatrze Roma zaś - 29 września spektakularna premiera- "Deszczowa Piosenka". Nie będzie to jedyna adaptacja filmowa na scenie. 

Kino w teatrze

W tym roku oczy teatralnych krytyków będą zwrócone na Agnieszkę Glińską. Wybitna reżyserka młodego pokolenia nie dość, że została dyrektorem artystycznym Teatru Studio, to otwiera tegoroczny sezon w Teatrze Narodowym (już 8 września na Scenie przy Wierzbowej jej "Pożegnania" według Stanisława Dygata z Marcinem Hycnarem i Patrycją Soliman wrolach głównych). Na koniec roku już w Studio wystawi zaś "Spalonych słońcem" na podstawie scenariusza filmowego Nikity Michalkowa.

Nie pierwszy raz po adaptacje filmową sięga Krzysztof Warlikowski. On w tym sezonie zaprosi na "Kabaret" inspirowany m.in. filmem Boba Fosse\'a. Premiera ma odbyć się dopiero w maju 2013 w przestrzeni dawnego garażu na terenie przy ul. Madalińskiego. Będzie to koprodukcja m.in. z festiwalem w Awinionie i tam też ten spektakl będzie pokazywany.

W TR Warszawa też nie zabraknie inspiracji wielkim ekranem, choć tu jak zawsze panuje reguła multidyscyplinarności.

Już 20 września premiera "Nietoperza" na motywach "Zemsty nietoperza" Johanna Straussa. Na scenie przy Marszałkowskiej pracuje Kornel Mundruczó, węgierski reżyser, twórca nominowanego do Złotej Palmy filmu "Łagodny potwór-projektFrankenstein", Wystąpią m.in. Małgorzata Buczkowska, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Podsiadlik, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak i Adam Woronowicz.

I na pewno nie ostatni filmowy spektakl zapowiada też Teatr Powszechny, Na luty 2013 planowanajest premiera "Wytwórni piosenek" w reżyserii Macieja Wojtyszki, muzycznego przedstawienia o powstawaniu filmu "Zakazane piosenki".

Książki na scenie

Spektakle "filmowe" będą walczyć o publiczność z tymi "książkowymi". Ijuż można przypuszczać, że tę batalię znów wygra Krystyna Janda, która zagra Danutę Wałęsę. Monodram powstały w oparciu obestsellerową książkę żony byłego prezydenta będzie miał premierę w połowie października w Teatrze Polonia.

W Teatrze na Woli z kolei Michał Zadara zrealizuje "Płomienie" Stanisława Brzozowskiego -jeśli chodzi o słowo pisane w teatrze i ideologie, to bez dwóch zdań ta sztuka zwycięży w rankingach sympatyków lewicy.

 Czy będzie mniej ideologicznie w Teatrze Dramatycznym pod wodzą Tadeusza Słobodzianka, na razie nie wiadomo. Ale można się spodziewać, że będzie tam wrzało. Na razie wiadomo, że mistrz "Slobo"wystawi własny tekst pt "Młody Stalin". Sezon rozpocznie po gombrowiczowsku 12 października - inscenizacją "Operetki" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. W obsadzie m.in: Anna Czartoryska, Paweł Tucholski, Modest Ruciński, Paweł Paprocki i Marcin Przybylski. 

A w Ateneum z kolei trwają próby do przedstawienia na podstawie książki Thomasa Berharda "Siła przyzwyczajenia".

Jeśli ktoś kocha gwiazdy na scenie, zarówno w klasycznych, jak i popkulturowych wcieleniach, znajdzie coś dla siebie w Teatrze Polskim i Kwadrat. Te dwie diametralnie różniące się sceny mają jedną wspólna cechę - wielkie gwiazdy, dla każdego pokolenia. Kwadrat już dziś zaprasza na swoją plażę (przy al. Niepodległości, kino Bajka - nowa siedziba wciąż w remoncie) i zapowiada premierę "Wieczoru kawalerskiego" z Pawłem Małaszyńskim, Katarzyną Glinką, Martą Żmudą-Trzebiatowską. W Polskim natomiast będzie można obejrzeć znów Daniela Olbrychskiego. W marcu aktor stanie na scenie z Andrzejem Sewerynem i Wojciechem Pszoniakiem, by pokazać "Zemstę".



Edyta Błaszczak
Metro
7 września 2012