Finał projektu

W środę 19 stycznia w kawiarni teatralnej Caffe Modjeska zwieńczony zostanie blisko dwuletni cykl spotkań z dramaturgami, którego celem było stworzenie miniatur scenicznych inspirowanych pobytem w Legnicy. Fragmenty nadesłanych utworów zinterpretują aktorzy Teatru Modrzejewskiej

W zainaugurowanym w marcu 2009 roku cyklu spacerów po Legnicy i otwartych spotkań z miejscową publicznością teatralną, który nazwano "Teatr w Mieście - Miasto w Teatrze", uczestniczyli dramatopisarze z Rosji i Polski. Kolejno byli to: Maksym Kuroczkin, Tadeusz Słobodzianek, Artur Pałyga, Michał Walczak, Mariusz Bieliński, Iwona Kusiak, Michaił Durnienkow i Robert Urbański.

- Po latach dokumentowania i mitologizowania przeszłości i dnia dzisiejszego Legnicy, realizowania projektów wielkich i małych, których pomysły rodziły się w teatrze, zapragnęliśmy spojrzeć na siebie i swoje miasto cudzymi oczyma. Jak właściwie w nich wyglądamy, czego istotnego - śmiesznego, wstydliwego a może, wręcz przeciwnie, mogącego obudzić dumę - w nas samych i w naszym otoczeniu nie jesteśmy w stanie dostrzec? Zaproszonym do udziału w projekcie twórcom nie stawialiśmy żadnych ograniczeń: niech piszą, co chcą i jak chcą, byle - szczerze - tak o pomyśle stworzenia antologii miniatur dramatycznych inspirowanych pobytem w Legnicy mówi dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.

Kawiarnianym spotkaniom z zaproszonymi dramaturgami towarzyszyły Legnickie Aktualności Sceniczne "Paparazzi" autorstwa Krzysztofa Kopki i Macieja Masztalskiego (wrocławski teatr Ad Spectatores). Pisane przez nich scenki satyryczne były bieżącymi komentarzami do wydarzeń i plotek, którymi żyło miasto i lokalne media. Na scenie w Caffe Modjeska prezentowali je aktorzy legnickiego teatru.

Podczas spotkania finałowego zaprezentowane zostaną fragmenty sześciu miniatur dramaturgicznych stworzonych dla projektu "Teatr w Mieście - Miasto w Teatrze". Z jednym wyjątkiem. - Tadeusz Słobodzianek, najbardziej uhonorowany z twórców, których mieliśmy zaszczyt gościć, odmówił napisania miniatury scenicznej. Wizyta w Legnicy wywarła na nim takie wrażenie, że postanowił poświęcić naszemu miastu pełnospektaklowy dramat - zauważa Jacek Głomb.

Jak się wydaje, jest w tym coś więcej, niż wrażenie po krótkiej wizycie. Autor "Naszej klasy" ma bowiem rodzinne związki z Legnicą (dziadek, babcia, ciotki i wujowie) i spędził w niej dzieciństwo. Jednak - jak sam przyznał - krótki, ubiegłoroczny pobyt w mieście, był dla niego pierwszym od 1964 roku.

Początek środowego wieczoru (19 stycznia), podczas którego legniccy aktorzy (Ewa Galusińska, Katarzyna Dworak, Małgorzata Urbańska, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Wojciech Kowalski) pod reżyserskim okiem Krzysztofa Kopki zaprezentują fragmenty nadesłanych utworów, o 18.00. Wstęp wolny.



Grzegorz Żurawiński
Materiały Teatru
18 stycznia 2011