Finaliści konkursu

Finałowa lista spektakli to efekt prac Komisji Artystycznej, której członkowie przez ostatnie miesiące obejrzeli kilkadziesiąt przedstawień zgłoszonych do III edycji konkursu "Klasyka Żywa". Mogą brać w nim udział inscenizacje tekstów powstałych przed 1982 rokiem.

"Wesele" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie (reż. Jan Klata), "Chłopi" z Teatru Powszechnego w Warszawie (reż. Krzysztof Garbaczewski), "Słowo o Jakóbie Szeli" z Teatru Śląskiego w Katowicach (reż. Michał Kmiecik), "Dziady - Noc Druga" z Teatru Wierszalin (reż. Piotr Tomaszuk), "Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro" z Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu (reż. Seb Majewski), "Sposób na Alcybiadesa" z Teatru im. Osterwy w Lublinie (reż. Piotr Ratajczak) i "Tajny dziennik" z Teatru Dramatycznego w Warszawie (reż. Wojciech Urbański) - to najlepsze spektakle "polskiej klasyki", które powalczą w finale ogólnopolskiego konkursu "Klasyka Żywa" podczas kwietniowych 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Najlepsze ubiegłoroczne wystawienia polskich klasyków zaprezentowane zostaną w dniach 3-8 kwietnia 2018 podczas 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych/ "Klasyka Żywa" (Teatr im. Jana Kochanowskiego). Tam powalczą o główne nagrody festiwalu i konkursu. Laureatów wyłoni Jury, w którego skład - jak co roku - wejdą znawcy teatru i dramatu, teoretycy i praktycy. Nazwiska członków Jury poznamy niebawem.

Podczas festiwalu swoje nagrody dla twórców przedstawień niezakwalifikowanych do finału ogłosi także Komisja Artystyczna. Jej członkowie wręczą również Nagrodę Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe.

W ubiegłym roku w finale konkursu "Klasyka Żywa" znalazło się także siedem spektakli (wybrano je spośród 50 zgłoszonych do Konkursu przedstawień z 36 polskich teatrów). Wszystkie zaprezentowano podczas 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, gdzie walczyły o miano najlepszego. Zwyciężył "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz - koprodukcja Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nagrody indywidualne trafiły między innymi do Anny Augustynowicz i Grzegorza Falkowskiego.

Konkurs "Klasyka Żywa" organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.

Komisja Artystyczna w składzie: Jarosław Gajewski (przewodniczący), Jarosław Cymerman, Ewa Guderian-Czaplińska, Patryk Kencki, Agnieszka Korytkowska-Mazur, Paweł Paszta i Waldemar Raźniak zadecydowała, że podczas 43. OKT/ "Klasyka Żywa" zaprezentowane zostaną następujące spektakle:

- "Chłopi" Władysława Stanisława Reymonta, reż. Krzysztof Garbaczewski, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie;

- "Dziady - Noc Druga" Adama Mickiewicza, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu;

- "Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro" Marii Dąbrowskiej, reż. Seb Majewski, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu;

- "Słowo o Jakóbie Szeli" Brunona Jasieńskiego, reż. Michał Kmiecik, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach;

- "Sposób na Alcybiadesa" Edmunda Niziurskiego, reż. Piotr Ratajczak, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie;

- "Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego, reż. Wojciech Urbański, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy;

- "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, reż. Jan Klata, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Teatry mogą już zgłaszać spektakle do kolejnej - IV - edycji konkursu "Klasyka Żywa", która została właśnie ogłoszona.



(-) (-)
E-teatr
17 marca 2017