Four faces of Omarska i The Container

Festiwal Malta opowiada historie, które w innych miejscach są przemilczane. Od dziś w Poznaniu możecie oglądać dwa projekty serbskiej artystki, Milicy Tomić.

W projekcie Sans Souci: Four Faces of Omarska upomina się ona o pamięć o obozie koncentracyjnym w Omarsce. Dziś w tym miejscu znajduje się kompleks przemysłowy, którego właścicielem jest koncern ArcelorMittal. Od lat dyskryminuje on prawa pracowników nieserbskich i uniemożliwia pielęgnowanie pamięci o bolesnej przeszłości tego miejsca. The Container artystka wraca do wydarzeń z listopada 2001 r., kiedy w Północnym Afganistanie tysiące talibańskich bojowników załadowano do ciężarówek i umieszczono w zapieczętowanych kontenerach. Kiedy zaczęli błagać o tlen, współpracujący z Armią Stanów Zjednoczonych żołnierze otworzyli ogień do stalowych kontenerów, „aby zrobić otwory, przez które do środka mogło dostać się powietrze". Milica Tomić bada warunki, w jakich doszło do oddania strzałów. W różnych krajach powstają odmienne scenariusze tych okoliczności, dzięki czemu The Container staje się narzędziem zakreślającym geopolityczny krajobraz współczesnej wojny. Prezentacje obu projektów w Galerii Art Stations. Spotkanie z Milicą Tomić w tym samym miejscu dziś o g. 18. Wstęp wolny!

Doświadczenie tańca na Malcie

Je po francusku znaczy „ja", jeu – to „zabawa" lub „gra". Obydwa słowa wymawia się tak samo. Czy w tańcu możliwe jest doświadczenie ciała i ruchu w taki sposób, żeby ruch nie ukrywał ciała ani mu nie zaprzeczał, sprowadzając je do dwuwymiarowego obrazu, ale – wręcz przeciwnie – by je ustanawiał w rzeczywistości trójwymiarowej? Laurent Chétouane oraz Mikael Marklund pokażą na czym polega zabawa z własną odrębnością. Pokazy Je(u) dziś i jutro w Scenie Roboczej.

W programie Stary Browar Nowy Taniec na Malcie dziś projekt dramaturga i kuratora Mateusza Szymanówki poświęcony praktykom, strategiom i narzędziom rozwijanym w tańcu współczesnym, czyli Think Tank Choreograficzny. Program jest rozwinięciem działań zainicjowanych w ramach stypendium badawczego Grażyny Kulczyk w dziedzinie współczesnej choreografii, które Mateusz Szymanówka otrzymał w 2016 r.

Dzień szósty – wejdź do świata Andrieja Tarkowskiego

Festiwal „Malta" jako pierwszy w Polsce pokaże cyfrowo zrekonstruowane filmy Andrieja Tarkowskiego. Już dziś o 18.00 w Kinie Muza obejrzymy jego film Stalker o podróży w głąb tajemniczej Zony, oparty na motywach powieści Piknik na skraju drogi braci Strugackich. W kolejnych dniach zobaczymy: Zwierciadło oraz metafizyczne arcydzieło Tarkowskiego, czyli Ofiarowanie. Dziś o 21.00 o „poecie ekranu" porozmawiamy z Jerzym Illgiem i Tadeuszem Sobolewskim. Z kolei tematem rozmowy na placu Wolności będzie agresja. Czym jest i skąd się bierze opowie psychiatra, prof. Bogdan de Barbaro. Na Czytanie w ciemności zaprasza dziś Generator Malta. Dzięki współpracy z berlińską grupą International Women Space zaprezentujemy publikację Naszymi Słowami (In Our Own Words). Zanurzeni w mroku schronu w centrum miasta wysłuchamy historii kobiet, które z różnych powodów postanowiły opuścić swój kraj. Po czytaniu zapraszamy na spotkanie z założycielkami International Women Space i tłumaczką publikacji na język polski.Wieczorem na placu Wolności czeka nas Literacki stand-up . Trzej bohaterowie: Jezus, Gombrowicz, Osiecka przemówią najbardziej ludzkim i „własnym" głosem. We wszystkie trzy postaci wcieli się Mirosława Żak. Wstęp wolny!

Trwają zapisy na wydarzenia w ramach Generatora Malta. Z nami możesz spojrzeć na mur Od kuchni strony, a także poznać się bliżej przy wspólnym przygotowywaniu posiłku.



(-) (-)
Materiał organizatora
21 czerwca 2017