Gdzie podzieje się IMKA?

Umowa najmu siedziby teatru IMKA, której zarządcą jest Związek Harcerstwa Polskiego, wygasa 30 czerwca. Rzeczniczka prasowa ZHP w wywiadzie dla Onetu powiedziała, że podpisał on już nową umowę ze spółką, która należy do Grażyny Wolszczak.

W kwietniowym oświadczeniu Tomasz Karolak napisał, że Fundacja Garnizom Sztuki, należąca do Grażyny Wolszczak, przygotowywała "wrogie przejęcie" siedziby jego teatru. Menadżer aktorki, Arek Krzywkowski, w oświadczeniu nadesłanym Gazeta.pl stwierdził, że "to ZHP podjął decyzję o pozostawieniu tej przestrzeni dla działalności teatralnej i zaproponował Fundacji Garnizon Sztuki dalsze prowadzenie tego miejsca". Zgodnie z najnowszymi informacjami klamka zapadła - od lipca z budynku przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie będzie korzystać spółka Prime Invest.

Według danych z Onetu umowa między ZHP a spółką Prime Invest Grażyny Wolszczak oraz Joanny Glińskiej ma obowiązywać od 1 lipca 2020 roku. Rzeczniczka ZHP harcmistrzyni Martyna Kowacka podkreśla w oświadczeniu, że "nie bez znaczenia dla decyzji była dotychczasowa dynamika wywiązywania się przez spółkę Teatru IMKA z jej obowiązków".

Zgodnie z informacjami Arka Krzywkowskiego udzielonymi Gazeta.pl, ZHP został poinformowany przez Wolszczak i Glińską o zamiarze uhonorowania "wszystkich zobowiązań Teatru IMKA wobec innych zewnętrznych producentów dotyczących ustalonego repertuaru na jesień 2020 roku". Związek, jak zaznaczyła jego rzecznika "gotowy jest wziąć udział w ewentualnych uzgodnieniach pomiędzy stronami".

W rozmowie z Onetem Wolszczak i Glińska oświadczyły, że warunki umowy objęte są tajemnicą handlową, w związku z tym nie mogą one ujawnić jej postanowień. Obie panie podkreślają, że nie wykluczają nikogo i są otwarte na każdą ciekawą współpracę i projekt.

W kwestii współpracy z Tomaszem Karolakiem podają, że komunikowały gotowość na każdym etapie wspólnych kontaktów.

Tomasz Karolak w oświadczeniu z 15 kwietnia oznajmił, że z niedowierzaniem przyjął informację o tym, że goszcząca w Teatrze IMKA od 2015 roku Grażyna Wolszczak od kilku miesięcy podejmuje starania o przejęcie siedziby tego teatru. Zarówno współpracownicy jak i sam Tomasz Karolak o sprawie dowiedzieli się w miesiącu, w którym IMKA obchodzi 10-lecie działalności. Karolak powiedział:
„Grażyna Wolszczak, goszcząc na naszej scenie, znała problemy, z jakimi się borykaliśmy, ale też plany jubileuszowe na jesień, miała wiedzę o przyznaniu IMCE dotacji, co w żaden sposób nie przeszkodziło jej za naszymi plecami realizować bez poczucia przyzwoitości własne cele, sprowadzające się do wrogiego przejęcia naszej sceny. Trzeba podkreślić, że Teatr IMKA i prowadzona przez Grażynę Wolszczak fundacja to podmioty konkurencyjne, realizujące zbieżne cele statutowe. Dlatego jej działania związane z siedzibą Teatru IMKA wyczerpują znamiona czynu nieuczciwej konkurencji."

Aktorce i założycielce Garnizonu Sztuki, Karolak zarzucił posługiwanie się "kłamliwym argumentem", podczas negocjacji z zarządcą budynku, twierdząc, "że repertuar Teatru IMKA to de facto jej spektakle. W rzeczywistości fakty są takie, że na 15 granych w Teatrze IMKA tytułów - Grażyna Wolszczak ma tylko trzy i tylko jeden gromadzi komplet widzów". Kilka dni temu poparcie dla Tomasza Karolaka wyraziła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka w liście do Anny Nowosad, Naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego. Napisała:
„Założony w 2010 r. Teatr IMKA jest jedną z najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych scen prywatnych w naszym kraju, istotnym miejscem na kulturalnej mapie Polski. Przygotowuje wartościowe spektakle we współpracy z uznanymi reżyserami i z udziałem wielu znakomitych artystów. W swojej działalności artystycznej uwzględnia zadania edukacyjne, regularnie realizując przedstawienia dla dzieci i młodzieży. Instytucja jest też beneficjentem Programów Ministra, które w konkursowym trybie dofinansowują wartościowe projekty artystyczne."



Natasza Thiem
Dziennik Teatralny
21 kwietnia 2020