Grand Prix dla Pawła Łozińskiego

Paweł Łoziński zdobył Grand Prix Nagrodę Miasta Łodzi 31. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, organizowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Przyznawaną od 1990 roku statuetkę Białej Kobry reżyser otrzymał za "Film balkonowy".

Nagrody i pozostałe wyróżnienia wręczono laureatom podczas sobotniej gali, w przeddzień zakończenia tegorocznej edycji festiwalu poświęconego popularyzacji niekomercyjnej gałęzi przemysłu filmowego, jaką stanowi kino dokumentalne. Prezentowane na nim dokumenty, a także reportaże telewizyjne i radiowe dotyczą głównie zagrożeń stojących przed współczesnym człowiekiem oraz przezwyciężania i zapobiegania problemom.

W tym roku jury festiwalu za najlepszy film dokumentalny uznało obraz Łozińskiego, w którym dokumentalista przygląda się ludziom z balkonu swojego mieszkania. Reżyser, stojąc z kamerą na balkonie przez ponad dwa lata, stworzył miejsce dialogu, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym.

W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że "Film balkonowy" to produkcja, "która jasno pokazuje, że nie znika w nas potrzeba relacji i dobrej rozmowy, kiedy mówimy, ale chcemy też słuchać".

"To kolaż wielu historii, różnych fragmentów, który tworzy obraz kraju, który wcale nie musi być mroczny i czarno-biały. Film Łozińskiego daje nam nadzieję, że spotkanie z drugim człowiekiem i ludzka solidarność są możliwe" - dodano.

Laureat konkursu, w którym oceniano 15 filmów dokumentalnych, oprócz statuetki Białej Kobry otrzymał 15 tys. zł.

Poza Grand Prix przyznano jeszcze kilka innych nagród. "Cierpliwe oko", czyli przyznawaną przez Narodowe Centrum Kultury nagrodę im. Kazimierza Karabasza, otrzymał film "Ostatni" Fariza Ahmadowa. Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń trafiła do Karola Pałki za obraz "Bukolika", natomiast wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przypadło Kubie Mikurdzie, autorowi filmu "Ucieczka na srebrny glob".

W konkursie reportaży telewizyjnych Nagrodę Miasta Łodzi przyznano Grzegorzowi Głuszakowi za reportaż "Historia człowieka, który uwolnił Tomasza Komendę". Wśród produkcji radiowych zwyciężyła Hanna Wilczyńska-Toczko z Radia Gdańsk za reportaż "Zapach covidu".

Festiwal zakończy się w niedzielę. W jego trakcie zaprezentowano ponad sto filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych oraz radiowych. Projekcjom towarzyszyły spotkania z autorami, bohaterami dokumentów i dziennikarzami.

Głównym organizatorem imprezy jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wśród laureatów organizowanego od 1990 roku festiwalu są m.in. Jacek Bławut, Maciej Drygas, Beata Januchta, Ewa Straburzyńska, Marcin Koszałka, Marta Minorowicz, Tomasz Sekielski i Henryk Dederko.



Bartłomiej Pawlak
Kurier PAP
29 listopada 2021