Herbert intymnie

Nowy Teatr powraca do multimedialnego spektaklu "Herbert. Rekonstrukcja poety", pokaże go 30 i 31 marca w kameralnej sali Instytutu Teatralnego

Widowisko zostało przygotowane dwa lata temu z okazji 10. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta. Na placu Krasińskich ustawiono ekrany, na których wyświetlano twarze aktorów, którzy rozmawiali ze sobą; towarzyszyła im muzyka na żywo. "Rekonstrukcja poety" to słuchowisko Zbigniewa Herberta odwołujące się do tradycji antycznej. Autor zajął się w nim odbudową postaci Homera (w tej roli Andrzej Chyra), archetypu poety. Jest on współczesnym 40-latkiem borykającym się z losem, piętnem geniuszu i cierpienia. 

Twórcy widowiska zdecydowali się wystawić dramat napisany dla radia w formie multimedialnej, bo jak twierdzi reżyser Marcin Liber, jest to zgodne z duchem tego tekstu. - Radio to medium, które w czasach, gdy Herbert pisał swoje słuchowisko, było najbardziej progresywne. W radiu Herbert posłużył się tym, co dziś nazywamy samplingiem. Za pomocą montażu z fragmentów tekstu, wierszy słuchacz konstruuje sobie obraz Homera, poety, człowieka niejednoznacznego, który nie jest faryzeuszem jednej tezy, człowieka walczącego ze sobą, człowieka poszukującego, który rozszerza granice form i znaczeń - mówi reżyser. Dlatego w spektaklu wykorzystał m.in. materiały wideo, interaktywne animacje reagujące na skomponowaną muzykę i powstającą na żywo na scenie improwizację. W widowisku oprócz Andrzeja Chyry biorą udział Jan Peszek, Maja Ostaszewska, Rafał Fudalej.

Scenariusz i reżyseria: Marcin Liber, muzyka: Robert Piotrowicz, fortepian: Anna Zaradny, elektronika, perkusjonalia, gitara: Robert Piotrowicz, animacje, grafika: Huncwot - Arkadiusz Romański, Łukasz Knasiecki. Spektakl przygotowany przez Nowy Teatr i Bibliotekę Narodową zostanie pokazany dziś i jutro w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1) o godz. 19. Bilety 10 i 20 zł.



szy
Gazeta Wyborcza Stołeczna
30 marca 2010