Hit: "Teatr Polska"/ kit: Teatr Szekspirowski

Z kim i przeciw komu zamierza zagrać o lepsze jutro polskiej kultury opowiada "Przekrojowi" minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski

Hit

Jedlina-Zdrój, Oświęcim, Oborniki. Świetne miejsca dla dobrego teatru? Z takiego założenia wyszli twórcy projektu \'Teatr Polska\', który ma puścić w ruch spektakle z dużych miast. Gejowsko-sentymentalny \'Darkroom\' z Teatru Polonia w Bełchatowie. \'Nic, co ludzkie\' (według \'Strachu\' Grossa) Sceny InVitro w Końskowoli. \'Nordost\' (o tragedii w Teatrze na Dubrowce) Teatru Polskiego z Bydgoszczy w Szubinie. \'Żyd\' z Bielska-Białej w Wadowicach. Instytut Teatralny im. Raszewskiego i Ministerstwo Kultury chcą pokazać zaniedbanej publiczności mniejszych miast \'coś więcej\'. Od września do grudnia w ramach pierwszej edycji projektu 102 spektakle zawitają do 69 miejscowości. Już nie \'Zbrodnia i kara\' o dziewiątej rano w szkolnej stołówce, ale pełnowymiarowe, nagradzane, często trudne spektakle w profesjonalnym wykonaniu i przystępnej cenie. Teatry będą jeździć... no i co? A wcześniej nie jeździły? Jeździły. 20 lat temu. I trochę w latach 90. Potem osiadły, zatrzymały się. Ostatnio zamierać zaczął Teatr Telewizji. Publiczność teatralna Polski skurczyła się do kilku procent bardziej świadomych i zamożniejszych mieszkańców wielkich miast. Opisy pracy u podstaw brzmią mało atrakcyjnie. Ale właśnie przez brak kontaktu ze współczesną sztuką nie ma czytelników, widzów, a artyści ciągle tak łatwo nas \'obrażają\'. Edukacja? Obnoszenie się z kagankiem oświaty? Przede wszystkim możliwość wyboru - już nie tylko telewizor czy galeria handlowa, ale także dobra, ambitna rozrywka. W drogę.

Kit

Tego teatru nie było w Polsce od 18 lat. Właściwie nie było go nigdy, ale z roku na rok nie było go coraz bardziej. Tyle razy wydawało się, że już, że zaraz, były zapowiedzi, projekty, przemowy, konferencje prasowe... i nic. Nagle stało się. Kamień węgielny pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został wmurowany. Akt erekcyjny podpisano. Andrzej Wajda przygotował wielkie widowisko plenerowe \'Aktorzy przyjechali\'. Donald Tusk obejrzał je z uwagą. Andrzej Chyra rozdał autografy. Na wiosnę ma ruszyć budowa sceny, która umocni legendę Gdańska jako miasta \'elżbietańskiego\' (docierać miały tu podróżujące grupy aktorskie z Anglii, w XVII wieku powstała zaś jedyna poza Wyspami budowla typu elżbietańskiego - szkoła fechtunku). Budowa, której koszt wyniesie 82 mln zł, ma zakończyć się do 2013 roku. Teatr pomieści do 600 widzów i będzie naładowany najnowocześniejszymi technologiami. Do czego ma służyć? Zapowiedzi organizatorów ograniczają się do enigmatycznych haseł: \'Spektakle impresaryjne, projekty edukacyjne, produkcja własnych spektakli, ale bez stałego zespołu\'. Kilka lat temu w Londynie odbudowano oryginalny teatr szekspirowski The Globe. Dziś jest on niemal nieużywaną makietą i skansenem.

Więcej Hitów i Kitów znajdziesz TU



Joanna Derkaczew
Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy
29 września 2009