Idee spektaklu ulicznego

27 edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy odbędzie się w dniach 28 czerwca - 7 lipca 2019 w Warszawie. Sztuka Ulicy jest cyklicznym projektem artystycznym realizowanym w obszarach teatru, tańca, cyrku i performance'u w Warszawie od 1993 roku. Na tegoroczną edycję zaproszeni zostali artyści z Niemiec, Czech, Rosji i Polski.

Festiwal propaguje ideę spektaklu ulicznego, wykorzystującego przestrzeń publiczną i generującego społeczną aktywność. Aktywnie wspiera dialog społeczny i wymianę kulturalną między krajami Europy, czym przyczynia się do lepszego rozumienia i szacunku dla różnic politycznych, obyczajowych i religijnych oraz indywidualnej tożsamości i dziedzictwa kulturowego. Odbywa się w miejscach silnie osadzonych w kulturze i historii miasta. W tym roku Sztuka Ulicy zagości w Centrum Praskie Koneser, na Rynku Nowego Miasta, na skwerze przy Metrze Słodowiec oraz w Parku Szczęśliwickim.

Dariusz Jarosiński, dyrektor artystyczny Festiwalu: „W tegorocznej edycji do cudownego świata cyrku zabiorą nas dwa czeskie zespoły: Cirkus trochu jinak ze spektaklem „OnTheRoad" oraz V.O.S.A Theatre z nową wersją przedstawienia „Baron Prášil". Belgijski Circus BUNK® zaczaruje maszynerią podczas prezentacji „Poly". Wrocławski Teatr Na Walizkach i jego „Beczka Śmiechu" oraz poznański Teatr Canoa z „Historią pewnej miłości" zaproszą widzów na pokazy klownady. Rosyjski teatr Wędrujące lalki Pana Pezo oczaruje formą w familijnym widowisku „Moonsters". Walny - Teatr przygotuje niespodziankę w nietypowej sali teatralnej – magicznej przyczepie, gdzie zorganizuje premierowe pokazy Cudownych mężczyzn z korbką. Ciekawie zapowiada się nawiązujący do epoki niemego kina spektakl La Luna – podróż na Księżyc będący koprodukcją niemieckich Theater des Lachens, das Weite Theater Berlin i Teatru Animacji z Poznania.

Tradycyjnie nie może zabraknąć też przedstawicieli warszawskiego środowiska teatralnego. Pojawi się Teatr Akt z cudownym sentymentalnym spektaklem „Płonące laski 4", a Teatr Pantomimy Mimo zaprezentuje swoją najnowszą realizację „Dom z moich snów". Interesującą propozycją artystyczną będą pokazy z pogranicza teatru plastycznego. Poznański Teatr Ewolucji Cienia ożywi figury znanej polskiej rzeźbiarki w spektaklu Rozpoznani Nierozpoznani, katowicki Teatr A Part podejmie wyzwanie i zmierzy się z dziełem Wiliama Szekspira w przedstawieniu „Lear, k***a!", a łódzki Teatr Ognia i Papieru przeniesie nas w czasu mroku i ognia w widowisku „Relikwiarz".

Festiwal otworzymy plenerową prezentacją „Rzeźby społeczne"j z udziałem Antoniego Grabowskiego i jego „Klatką błazna" oraz Krzysztofa Franaszka z formą pt. „24. Plastyczny tryptyk"' dopełnią studenci III roku Pracowni Rzeźby AW ASP w Warszawie prezentując swoje prace inspirowane tematem Upadek."



Edyta Sudoł
Materiał organizatora
18 czerwca 2019