IMKA, czyli Tomasz Karolak i kolejny teatr przy Konopnickiej

W piątek w budynku dawnego basenu przy ul. Konopnickiej 6 pojawi się nowy teatr - IMKA. Otwiera go aktor Tomasz Karolak.

Zaczęło się od szukania miejsc na próby do spektaklu "Opis obyczajów 3" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (na zdjęciu na próbie spektaklu), którego Karolak jest współproducentem. 

- W ten sposób trafiłem do Centralnego Basenu Artystycznego. W trakcie rozmów z Piotrem Dudą, szefem CBA, okazało się, że on w sumie chciałby się pozbyć tych górnych sal. 1 stycznia kończyła mu się umowa ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, do którego należy budynek, więc zacząłem negocjacje z ZHP - opowiada aktor. 

I śmieje się, że o porozumienie nie było trudno, bo sam był kiedyś harcerzem. Umowę zawarł na sześć lat z możliwością przedłużenia. 

- 90 procent naszych przedsięwzięć dzieje się na terenie starego basenu, dwie górne sale trudno było utrzymać - zaznacza Piotr Duda, dyrektor naczelny CBA. - Jesteśmy oddzielnymi bytami, ale bardzo Tomkowi kibicuję. Być może będziemy wspólnie pracować nad jakimiś projektami. 

W tej chwili CBA zajmuje niższą część budynku, pozostałą po basenie, a teatr Karolaka górną, w której kiedyś mieścił się sekcja sportowa YMCA (stąd nazwa teatru przekształcona na IMKA). 

- Wszystko było do remontu - podkreśla Karolak. Wyłożył na niego pieniądze, podobnie jak na pierwszy spektakl. Na kolejne będzie się starał o dofinansowanie od miasta, bo przy teatrze założył też fundację Odkrywcy Wyobraźni. 

W Warszawie jest już pięć prywatnych teatrów autorskich. Ostatni - teatr 6. Piętro w PKiN - otworzył w marcu Michał Żebrowski. - To nie nowa moda, tylko szukanie nowych miejsc, żeby aktorzy mogli wypowiadać się na scenie. Teatr instytucjonalny im tego już nie zapewnia - tłumaczy Tomasz Karolak. 

I zastrzega, że jego scena wbrew stereotypom nie będzie komercyjna. Owszem, widzowie mają się pośmiać, ale będzie też czas na refleksję. Chciałby, żeby głos miało jego pokolenie. Grać będą m.in. Piotr Adamczyk, Magdalena Boczarska, Magdalena Cielecka i Adam Woronowicz. Do współpracy zaprosił reżyserów, od których najwięcej się sam nauczył. 

- Artur Tyszkiewicz wyreżyseruje "Sprzedawców gumek" Hanocha Levina, Krzysztof Materna - "Sienkiewicza. The Greatest Hits" z muzyką Adama Nowaka z Raz, Dwa, Trzy - zapowiada aktor. 

Premiera spektaklu "Opis obyczajów 3" planowana jest na piątek. Mikołaj Grabowski postanowił zderzyć namiętności ks. Jędrzeja Kitowicza (wspomagając się trochę Henrykiem Rzewuskim i fragmentami jego "Pamiątek Soplicy") z relacjami obcokrajowców zwiedzających nasz kraj w czasach stanisławowskich. Z czułością, śmiechem i goryczą opowie więc o naturze Polaków.



Marta Chowaniec
Zycie Warszawy
25 marca 2010