Interpretacje bez Lauru Konrada
Tegoroczne zmagania uczestników konkursu XII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach oceniało jury w składzie: Agnieszka Glińska, Krystyna Meissner, Andrzej Dziuk, Janusz Głowacki i Jerzy Juk-Kowarski. Ich decyzją Laur Konrada nie został w tym roku przyznany, nikt ze startujących reżyserów nie zgromadził bowiem odpowiedniej liczby głosów.W dotychczasowych edycjach Interpretacji zwycięzcą zostawał reżyser, na którego realizację głosowało przynajmniej trzech jurorów.
Warto przypomnieć, że nagrody na katowickim festiwalu przyznawane są indywidualnie przez członków gremium oceniającego, a jurorzy uzasadniają swój werdykt publicznie. W dyspozycji każdego z nich pozostaje zatem jeden głos, wart 10 tys. zł.
W tym roku dwa jurorskie mieszki - od Janusza Głowackiego i Jerzego Juka-Kowarskiego otrzymał Marcin Liber, za reżyserię przedstawienia pt. ID, zrealizowanego w szczecińskim Teatrze Współczesnym (w kooperacji z krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie). Agnieszka Glińska oddała swój głos na Barbarę Wysocką - reżyserkę Pijaków wg Franciszka Bohomolca, ze Starego Teatru w Krakowie. Krystyna Meissner głosowała na Krzysztofa Rekowskiego, reżysera Panien z Wilka wg Jarosława Iwaszkiewicza, zrealizowanych w Teatrze Polskim w Poznaniu. Andrzej Dziuk oddał głos na Łukasza Witta-Michałowskiego, reżysera spektaklu pt. Ostatni taki ojciec Artura Pałygi, zrealizowanego na Scenie Prapremier InVitro w Lublinie. Łukasz Witt-Michałowski za swoje przedstawienie otrzymał również nagrodę publiczności. Nie przyznał natomiast Zaproszenia od Stanisława Teatr Śląski w Katowicach. Dziennikarze wyróżnili Barbarę Wysocką i Łukasza Witta-Michałowskiego. W historii Interpretacji to drugi przypadek nieprzyznania Lauru Konrada; taka sytuacja miała miejsce także w 2000 roku.
Henryka Wach-Malicka
Dziennik Zachodni
22 marca 2010