Interpretacje startują już w sobotę!

Jedenaście spektakli, strefa dziecka, wystawa fotografii i koncert teatralny to wszystko czeka na uczestników tegorocznych INTERPRETACJI.

Już w sobotę, 9 marca, po raz 15 rozpocznie się w Katowicach Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE. Do zmagań konkursowych przystąpi pięć spektakli wybranych przez dyrektora artystycznego Jacka Sieradzkiego: „Zbrodnia" Eweliny Marciniak, „Ciała obce" Kuby Kowalskiego, „Mewa" Gabriela Gietzky'ego, „W mrocznym mrocznym domu" Grażyny Kani, „W imię Jakuba S." Moniki Strzępki oraz „Ryszard III" Grzegorza Wiśniewskiego. Reżyserzy, zgodnie z regulaminem konkursowym, nie debiutowali wcześniej, niż przed 15 laty.

Spektakle mistrzowskie – otwierające i zamykające Festiwal tworzone są przez twórców o szerokim dorobku artystycznym. Ich prezentacja daje publiczności możliwość porównania przedstawień tworzonych przez przedstawicieli różnych pokoleń reżyserskich. W tym roku będzie można zobaczyć „Udrękę życia" w reżyserii Jana Englerta, w której role główne odgrywają Anna Seniuk i Janusz Gajos oraz „Korzeńca", jednego z najgłośniejszych spektakli roku, wystawianego na co dzień w pobliskim Sosnowcu. Widzowie będą mogli zobaczyć również trzy spektakle towarzyszące: „Jakobiego i Leidentala" Joanny Zdrady, „Między nami dobrze jest" Piotra Ratajczaka i „Nieskończoną historię" Uli Kijak. Spektakle będą grane na scenach Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Studia TVP Katowice.

Festiwalowe zmagania oceniać będą aż dwie grupy jurorów: jury konkursowe i jury społeczne. W skład pierwszej grupy teatralnych ekspertów wchodzą: reżyser, twórca spektaklu „Korzeniec" – Remigiusz Brzyk; dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie w latach 2002- 2012 Mikołaj Grabowski; scenograf Mirek Kaczmarek; autorka powieści i dramatów Dorota Masłowska oraz dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie Maciej Wojtyszko. Każdy z jurorów dysponuje sakiewką, o wartości 10 tyś. złotych, którą przyznaje wybranemu reżyserowi. Swój werdykt musi uzasadnić publicznie podczas zakończenia Festiwalu. Ten, kto otrzyma trzy sakiewki otrzymuje Laur Konrada. Dwukrotnie w historii Festiwalu nagroda nie została przyznana. Katowickie Interpretacje są jedynym festiwalem teatralnym w Polsce oddającym głos publiczności, przez powoływane od 3 lat jury społeczne, przyznające osobną nagrodę pieniężną. Jurorzy wybierani są w drodze dwuetapowego konkursu: na podstawie nadesłanych przez nich recenzji i rozmowy kwalifikacyjnej. W tym roku do Biura Organizacyjnego napłynęło aż 39 zgłoszeń z całej Polski.

Dla widzów, którzy poczują teatralny niedosyt, organizatorzy przygotowali serię imprez towarzyszących. Już pierwszego dnia Festiwalu w sali koncertowej CKK odbędzie się koncert „Siekiera! Tańce polskie w tonacji punk" z krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa. W foyer Teatru Śląskiego będzie można obejrzeć wystawę fotografii Arkadiusza Ławrywiańca przedstawiającą zwycięskie spektakle wszystkich edycji i ich reżyserów. Najmłodsi widzowie w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum" zobaczą dwa spektakle:„Jak pingwiny arką popłynęły" oraz „Trzy złote włosy". Centrum Scenografii Polskiej przygotowało dla nich warsztaty: „Scenografia jest ok!" oraz „W teatrze lalek". Jako „after INTERPRETACJE" po festiwalu 21 marca doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Anna Sieroń, poprowadzi spotkanie „Analiza tekstu dramatu; strategie twórców w realizacjach scenicznych na przykładzie „III Furii" Marcina Libera".

Festiwal INTERPRETACJE organizowany jest w Katowicach od 1998 roku. Z nagrodami wyjechali z niego tacy reżyserzy teatralni, tacy jak m. in: Anna Augustynowicz, Maja Kleczewska, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, czy Jan Klata.



(-) (-)
Materiał Organizatora
8 marca 2013