Jaka jest muzyka Północy?

Na tytułowe pytanie odpowie rozpoczynający się 12 września w Krakowie 8. Festiwal Sacrum Profanum, poświęcony muzyce krajów nordyckich

Imprezę otworzy występ eksperymentalnej islandzkiej grupy múm, a zakończą dwa koncerty - 17 i 18 września - Jóna "Jónsi" Birgissona, gitarzysty i wokalisty islandzkiego zespołu Sigur Ros. Zarówno inauguracja, jak i finał festiwalu rozegrają się hali ocynowni elektrolitycznej Arcelor Mittal Poland w Nowej Hucie.

W tym roku organizatorzy festiwalu - Krakowskie Biuro Festiwalowe - przedstawiają imprezę jako ciąg trzech wydarzeń artystycznych opatrzonych nazwami. Cykl "freak", tłumaczony jako wieczory szalone, wręcz wybryki, przeznaczony jest dla masowego odbiorcy - to właśnie do tego cyklu zaliczane są trzy koncerty odbywające się w ocynowni. Cykl "modern", stanowiący główny nurt festiwalu, ukaże klasyczną muzykę współczesną. Z kolei "Made in Poland" to nowość, dzięki której po wielu latach podczas Festiwalu Sacrum Profanum zabrzmi i muzyka polska.

W ramach cyklu "freak" pojawi się zespół múm, który charakteryzuje się niespotykanym brzmieniem, ciekawymi aranżacjami i niezwykłym instrumentarium. Muzycy zagrają w Krakowie z towarzyszeniem Sinfonietty Cracovii i Chóru Polskiego Radia oraz artystów islandzkich. Specjalnie na potrzeby krakowskiego festiwalu, kompozycje grupy zostały przearanżowane, otrzymując symfoniczne brzmienie. Występ w ocynowni będzie ostatnim koncertem grupy przed zaplanowaną na dłuższy czas przerwą w działalności artystycznej.

Drugim bohaterem cyklu "freak" będzie Jón "Jónsi" Birgisson, który zaprezentuje w ramach festiwalu show będący połączeniem świata muzyki, teatru i multimediów. Koncert w Krakowie jest częścią trasy tego artysty "Go Tour 2010", promującej wydany w kwietniu album "Go", zawierający utwory śpiewane po angielsku i islandzku, łączące różne gatunki muzyki - od popu, poprzez rock aż po elektronikę.

W ramach "modern" zostanie zaprezentowana muzyka 8 kompozytorów z czterech państw Północy: Norwegii, Szwecji, Danii i Islandii. Wykonane zostaną 34 utwory, a wiele z nich będzie miało polskie prawykonania. Zabrzmi muzyka takich twórców, jak m.in. Magnus Lindberg, Andres Hillborg, Kaija Saariaho czy Rolf Wallin. Koncerty odbywać się będą przez cztery dni, dwa razy dziennie, w Muzeum Inżynierii Miejskiej i w Teatrze Łaźnia Nowa.

Ciekawie i obiecująco zapowiada się cykl: "Made in Poland", zakrojony na trzy lata. W tym roku przyniesie wykonanie siedmiu utworów, siedmiu kompozytorów przez siedem najlepszych zespołów specjalizujących się w muzyce najnowszej. Zabrzmią: "Kleines Requiem für eine Polka" Henryka Mikołaja Góreckiego, "Łańcuch 1" Witolda Lutosławskiego, "3 dla 13" Pawła Mykietyna, "Quartetto per archi" Krzysztofa Pendereckiego, "Appendix" Pawła Szymańskiego, "Fantasmagoria" Kazimierza Serockiego i "Cascando" Agaty Zubel. Koncerty polskiej muzyki będą rozpoczynały wieczory cyklu "modern". Wykonawcami będą: Asko Schönberg, Ensemble Intercontemporain, Ensemble Modern, musikFabrik, London Sinfonietta, Ensemble Recherche i Klangforum Wien.




Dziennik Polski
2 września 2010