Jesienna odsłona programu "Teatr Polska"

Siódma edycja programu "Teatr Polska" nabiera tempa. Z początkiem września w trasę ruszają kolejne z 18 tegorocznych spektakli. Są wśród nich m.in. "Męczennicy" Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa z Romą Gąsiorowską, Dawidem Ogrodnikiem i Cezarym Kosińskim, a także przedstawienie "Tata ma kota..." z Janem Nowickim i Przemysławem Sadowskim. Do 5 grudnia mieszkańcy 87 miejscowości zobaczą ponad 170 pokazów.

Inspiracją do powstania programu TEATRU POLSKA w 2009 roku były objazdy teatralne po małych miastach organizowane w latach 20. XX wieku przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego. Zespół Reduty w ciągu pięciu lat pokazał swoje najlepsze spektakle w ponad 200 miejscowościach. TEATR POLSKA do tych objazdów co roku nawiązuje, proponując różnorodny, nierzadko prowokujący do dyskusji zestaw spektakli. W programie znalazły się przedstawienia zarówno podejmujące ważne problemy społeczne, tematykę historyczną, jak i te o nieco lżejszym, komediowym charakterze. Są to zarówno przedstawienia dla dzieci, jak i dorosłych, komedie, spektakle muzyczne, taneczne, możemy znaleźć wśród nich również tytuły nagradzane na ważnych teatralnych festiwalach. W jesiennej osłonie TEATRU POLSKA będzie można zobaczyć wszystkie z 18 propozycji tegorocznego programu. Teatry rozpoczną jesienną trasę od 6 września.

W pierwszej połowie września rozpoczną się pokazy: autorskiego spektaklu Marty Guśniowskiej "A niech to Gęś kopnie!" o pewnej ponurej mieszkance wiejskiego podwórka, która miała depresję - tę zabawną opowieść dla dzieci zobaczą mieszkańcy m.in. Jarocina, Krotoszyna, czy Środy Wielkopolskiej oraz "Jasiu albo polish joke", czyli surrealistyczna opowieść o kompleksach pewnego Amerykanina polskiego pochodzenia, która odwiedzi m.in. Staszów, Stalową Wolę, Starachowice. Także w pierwszych dniach września do małych miejscowości pojadą muzyczne propozycje: dla najmłodszych - "Piotruś i Wilk" na podstawie symfonicznej bajki rosyjskiego kompozytora Sergiusza Prokofiewa (spektakl zobaczą mieszkańcy m.in. Teremisek, Łap, Sokółki); i dla nieco starszych - monodram Katarzyny Marii Zielińskiej "Rewolucja balonowa" (trasa obejmuje m.in. Głogów, Kłodzko, Krynicę-Zdrój, Stalową Wolę, Suwałki). Muzyczno-taneczną propozycją jest również inspirowana prozą Brunona Schulza produkcja Poznańskiego Teatru Tańca "Sanatorium", na którą będzie można się wybrać m.in. do Krotoszyna, Bełchatowa czy Polkowic. Kolejnym przedstawieniem, które rozpocznie trasę we wrześniu będzie spektakl/koncert o dyskryminacji i wykluczeniu "Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci" w reżyserii Rafała Urbackiego. Kanwą opowieści stała się legenda o wypędzeniu żebraków i chromych z Gniezna, a będzie prezentowana m.in. w Żninie, Wrześni, Kórniku czy Wągrowcu.

W tegorocznym programie TEATR POLSKA znalazły się także dwie realizacje "Męczenników" Mariusa von Mayenburga - Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa i Anny Augustynowicz z Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Obie inscenizacje podejmują próbę analizy mechanizmów religijnego fanatyzmu. Realizację TR w połowie września zobaczą mieszkańcy m.in. Jarocina i Krotoszyna, a przedstawienie Augustynowicz najpierw odwiedzi Rydułtowy, Czechowice-Dziedzice, Nysę i Głogów.

Ponadto we wrześniu wyruszą w teatralne trasy: "Ony", czyli opowieść o chłopcu uwikłanym w skomplikowaną sytuację rodzinną (m.in. Dębno, Barlinek, Świebodzin) oraz "Tato" Małgorzaty Bogajewskiej - gorzka komedia o toksycznych relacjach ojca i syna - pokazy planowane są m.in. w Skierniewicach, Kłodzku, Oławie, Polanicy-Zdrój. Utrzymane w komediowym tonie są także: "Jakiś i Pupcze" Hanocha Levina o dwojgu najbrzydszych ludziach na świecie (spektakl pojedzie m.in. do Brzegu, Nysy, Bełchatowa i Jędrzejowa) i "Ostatnia Miłość" wg opowiadania Singera, czyli historia pewnej dojrzałej miłości, który odwiedzi w trasie m.in. Zamość, Janów Lubelski, Stąporków i Tarnobrzeg. Komedią jest też "Tata ma kota (albo Poczytaj mi tato)" o grupie mężczyzn, którzy stracili prawo opieki nad swoimi dziećmi z Janem Nowickiem i Przemysławem Sadowskim w głównych rolach (wyjazdy spektaklu zaplanowano m.in. do Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, Zamościa). Pełna humoru jest również opowieść dla dzieci o pewnej muszce jednodniówce "Tylko jeden dzień" - będzie można ją zobaczyć m.in. w Wejherowie, Tczewie, Nowym Dworze Gdańskim oraz w Malborku.

W październiku zaś swoje prezentacje w ramach programu TEATR POLSKA rozpoczną: komiksowa inscenizacja kultowych "Przygód Koziołka Matołka", która odwiedzi m.in. Drawsko Pomorskie, Sztum, czy Środę Wielkopolską; "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" spektakl oparty na głośnym reportażu z 1983 roku dziennikarki Swietłany Aleksijewicz o radzieckich kobietach, walczyły na froncie II wojny światowej (prezentacje w Nidzicy, Ostródzie, Mrągowie, Biskupcu) oraz oparty na kaszubskiej powieści Aleksandra Majkowskiego - "Remus" w reżyserii Remigiusza Brzyka, który pojedzie m.in. do Kościerzyny, Bytowa czy Brodnicy.

W listopadzie do reszty podróżujących po kraju tytułów dołączy głośny, a jednocześnie osobisty spektakl Pawła Passiniego "The Hideout/Kryjówka" - tytułowa kryjówka to pokój, w którym aktorka Irena Solska podczas okupacji ukrywała żydowskie kobiety, wśród nich znalazła się również ciotka reżysera. Spektakl pojedzie m.in. do Gostynia, Bełżyc i Krasnegostawu.

Prezentacje przestawień w ramach programu TEATR POLSKA będą się odbywały do 5 grudnia. Pokazom towarzyszą warsztaty oraz spotkania z twórcami.

Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Repertuar tegorocznego programu TEATR POLSKA:

"A niech to Gęś kopnie!" w reżyserii Marty Guśniowskiej, Teatr Animacji w Poznaniu

"Jakiś i Pupcze" w reżyserii Piotra Szczerskiego, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

"Jasiu albo polish joke" w reżyserii Macieja Podstawnego, Teatr Nowy w Zabrzu

"Męczennicy" w reżyserii Anny Augustynowicz, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu w koprodukcji w Teatrem Współczesnym w Szczecinie

"Męczennicy" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, TR Warszawa

"Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci" w reżyserii Rafała Urbackiego, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

"Ony" w reżyserii Aliny Moś-Kerger, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim

"Ostatnia Miłość" w reżyserii Samuela Atzmona-Wircera, Fundacja Kresy 2000 z Nadrzecza

"Piotruś i Wilk" w reżyserii Bernarda Bielenia, Białostocki Teatr Lalek

"Przygody Koziołka Matołka" w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie

"Remus" w reżyserii Remigiusza Brzyka, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

"Rewolucja balonowa" w reżyserii Sławomira Batyry, MA Fundacja z Warszawy

"Sanatorium" w reżyserii Kariny Adamczak-Kasprzak i Agaty Ambrozińskiej-Rachuty, Polski Teatr Tańca w Poznaniu

"Tata ma kota (albo Poczytaj mi tato)" w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego, Fundacja Sceny InVitro

"Tato" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie

"The Hideout/Kryjówka" w reżyserii Pawła Passiniego, Centrum Kultury w Lublinie

"Tylko jeden dzień" w reżyserii Agaty Kucińskiej, Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze

"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" w reżyserii Krzysztofa Popiołka, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny

im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowy program wraz z opisami i trasami poszczególnych tytułów znajdą Państwo na stronie:

www.polska.e-teatr.pl

www.facebook.com/TeatrPolska



(-) (-)
Materiał Teatru
4 września 2015