Jeśli nie możecie przyjść do opery, to opera przyjdzie do Was

Podsumowanie warsztatów „Bliżej opery", skierowanych do dzieci i młodzieży, które Opera na Zamku przeprowadziła w ośmiu miejscowościach Zachodniopomorskiego.

Od września do listopada 2019 roku, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego województwa zachodniopomorskiego, Opera na Zamku w Szczecinie zrealizowała cykl warsztatów edukacyjnych pt. „Bliżej opery", adresowanych do dzieci i młodzieży mieszkających poza Szczecinem.

Warsztaty odbyły się w 8 miejscowościach w lokalnych domach kultury (Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu, Dębnowski Ośrodek Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie, MGOKiS w Reczu, Gryfiński Dom Kultury, Goleniowski Dom Kultury, Kamieński Dom Kultury, Centrum Kultury w Resku). Celem warsztatów było zapoznanie młodej publiczności z operą szczecińską – jedyną taką instytucją kultury w województwie. Animatorzy wraz z elementami scenografii, kostiumami i sprzętem do projekcji pokonali łącznie ponad 1000 km, spotykając się z 428 widzami.

Dzięki specjalnie przygotowanym multimediom uczestnicy dowiedzieli się, jak wygląda i funkcjonuje teatr od kulis. Kolorowe poduchy, barwne światła i efektowne kostiumy na manekinach sprzyjały wirtualnemu spacerowi po operze. Podążając za narratorem filmu, dzieci zajrzały m.in. na scenę, do pracowni krawieckiej, sali prób orkiestry, baletu i chóru oraz kabiny realizatorów. Dowiedziały się, ile waży kurtyna, czym jest orkiestron, gdzie znajduje się serce opery i jak powstają kostiumy do spektakli. Podczas zajęć poznały pojęcia i zawody związane z operą. Na obrazie w przyspieszeniu zobaczyły, jak wygląda charakteryzacja postaci i montaż scenografii na scenie. Wysłuchały też głosów operowych. Dzięki krótkiej lekcji savoir-vivre, dowiedziały się, jak należy zachować się w teatrze.

Spotykając się z gościem – artystą Opery na Zamku, uczestnicy mogli spróbować swoich sił w grze na trąbce lub stać się częścią orkiestry i pod batutą dyrygenta wykonać utwór m.in. z „Dziadka do orzechów" P. Czajkowskiego. Największą radość sprawiło młodej publiczności przymierzanie kostiumów, dzięki czemu dzieci poczuły się jak artyści na scenie. Pamiątkowe przypinki, długopisy oraz foldery pozostawiły przyjemne wspomnienie obcowania ze sztuką. To była wspaniała przygoda z operą!
Fot. M. Więcław©Opera na Zamku



Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
19 grudnia 2019