Jubileusz 20-lecia siedziby Teatru Ósmego Dnia

W tym roku upływa 20 lat od momentu, gdy Teatr Ósmego Dnia po wielu latach tułaczki otworzył siedzibę przy ul. Ratajczaka 44. Gościem Teatru 30 marca będzie reportażysta i dziennikarz Artur Domosławski. Spotkanie zainauguruje projekt "Sztuka dokumentu/ dokument sztuką".

Od samego początku chcieliśmy, aby była to przestrzeń nie tylko dla naszych prób i spektakli, ale również dla bogatego multikulturowego dialogu o współczesnym świecie.

Pokazywaliśmy spektakle wielu teatrów z Polski i z zagranicy, filmy dokumentalne, a niekiedy także fabularne - jeśli były częścią jakiegoś szerszego projektu, zapraszaliśmy do udziału w seminariach, panelach dyskusyjnych, warsztatach, spotkaniach z wybitnymi postaciami polskiego życia intelektualnego. Staraliśmy się organizować niekonwencjonalne formy spotkań z publicznością - jak słuchanie radiowych reportaży w towarzystwie ich autorów, a niekiedy również bohaterów. Otwieraliśmy naszą przestrzeń dla prezentacji innych wspólnot twórczych i odmiennych metod pracy. Od lat zapraszamy grupy artystyczne tworzone przez osoby społecznie wykluczone i napiętnowane - prezentujemy spektakle przygotowywane przez bezdomnych czy upośledzonych. Staramy się roztaczać opiekę nad rodzącymi się inicjatywami teatralnymi ludzi młodych, udostępniając im przestrzeń, a czasem produkując ich spektakle i performanse. Dbamy o to, aby wszystkim naszym działaniom towarzyszyły rozmowy z publicznością.

Jubileusz 20-lecia siedziby Teatru Ósmego Dnia chcemy uczcić podejmując najważniejsze wątki naszej działalności. Zaprosimy więc publiczność na spektakle dokumentalne, spotkania z reporterami i radiowcami. Chcemy również w pewnym skrócie przybliżyć artystyczną drogę, którą przeszliśmy, a która rozwijała w ścisłym związku z miejscem i przyświecającą mu ideą.

Gościem Teatru Ósmego Dnia będzie Artur Domosławski (na zdjęciu) - reportażysta, dziennikarz przez 20 lat związany z "Gazetą Wyborczą", od 2011 roku - publicysta tygodnika "Polityka". Pisał m.in. o problemach globalizacji, kontrowersjach wokół współczesnego kościoła, ruchach protestu w Europie i obu Amerykach, wojnach gangów w Rio de Janeiro, współczesnym niewolnictwie, wojnie domowej w Kolumbii, "socjalizmie XXI wieku" w Wenezueli, rewoltach indiańskich w Boliwii i Ekwadorze... Przeprowadził wywiady z wieloma wybitnymi intelektualistami, ludźmi polityki, pisarzami, m.in. Richardem Rortym, Josephem Stiglitzem, Tonym Judtem, Fernandem Henriquem Cardoso, kardynałem Paulem Evaristem Arnsem, Adolfem Perezem Esquivelem, Fernandem Savaterem, Manuelem Vazquezem Montalbanem.

Jest autorem książek: "Chrystus bez karabinu: o pontyfikacie Jana Pawła II", "Świat nie na sprzedaż: rozmowy o globalizacji i kontestacji", "Gorączka latynoamerykańska", "Ameryka zbuntowana. Siedemnaście dialogów o ciemnych stronach imperium wolności", "Kapuściński non-fiction". Po publikacji biografii Ryszarda Kapuścińskiego został uhonorowany tytułem Dziennikarza Roku przyznawanym przez miesięcznik "Press" - doceniono go m.in. za: "zadane pytania i bezkompromisowość, z jaką udzielał odpowiedzi".

Spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz - redaktor naczelny "Przekroju". Wstęp wolny.

Rezerwacja miejsc pod nr tel. 061 855 20 86 lub teatr@osmego.art.pl



(-)
Materiały Organizatorów
21 marca 2012