Jubileusz 55-lecia pracy artystycznej Wiesława Ochmana

W październiku na scenę Opery Śląskiej powróci szczególnie oczekiwany przez melomanów "Borys Godunow". Uroczysty spektakl w Operze Śląskiej odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu 55-Lecia pracy artystycznej Maestro Wiesława Ochmana.

Wprowadzenie do repertuaru "Borysa Godunowa" w 2004 r. uznane zostało za jedno z najbardziej ambitnych i odpowiedzialnych zadań w historii śląskiej sceny operowej; spektakl zrealizowany został z niezwykłym rozmachem inscenizacyjnym, w pięknych i bogatych kostiumach, znakomicie korespondujących z rewelacyjną i monumentalną muzyką.

Warto także nadmienić, że Jubilat - inscenizator i reżyser przedstawienia - Wiesław Ochman - na czołowych scenach świata sam wielokrotnie kreował dwie tenorowe partie tego dzieła: Dymitra Samozwańca i Kniazia Szujskiego. Jubileusz 55-lecia pracy artystycznej światowej sławy śpiewaka operowego, od początku kariery do dnia dzisiejszego związanego z bytomską sceną, będzie doskonałą okazją do przypomnienia tego tytułu.

Dodajmy pokrótce, iż Wiesław Ochman debiutował w Operze Śląskiej na początku lat 60-tych XX wieku i tu zaczęła się jego wielka kariera. Jubilat występował w późniejszych latach na największych scenach operowych świata: w Deutsche Staatsoper w Berlinie, La Scali w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, w Barcelonie, Chicago, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie. W kolejnych latach jego międzynarodowa kariera nabierała tempa; nagrywał płyty dla renomowanych wytwórni płytowych, kontynuował swoją pracę artystyczną, także jako reżyser, również na scenie Opery Śląskiej, gdzie w jego inscenizacji pojawiły się takie dzieła jak m.in.: "Traviata", "Eugeniusz Oniegin", "Carmen" czy "Straszny dwór".

"Borys Godunow", jedno z największych i najbardziej oryginalnych dzieł w całej literaturze operowej, to monumentalny fresk historyczny o posępnej głębi, przykuwający uwagę scenami zbiorowymi. Rzecz dzieje się w Rosji i Polsce na przełomie XVI i XVII wieku. Po objęciu tronu przez Borysa Godunowa po Rosji krążą plotki o domniemanym związku cara ze śmiercią prawowitego następcy, carewicza Dymitra. W oparciu o poemat Puszkina stworzył Musorgski sceny operowe malujące wyraziście tragedię rosyjskiego ludu oraz polityczną anarchię, a na tym tle - osobisty dramat cara Borysa.

Uroczysty spektakl w Operze Śląskiej odbędzie się w ramach obchodów

JUBILEUSZU 55-LECIA PRACY ARTYSTYCZNEJ MAESTRO WIESŁAWA OCHMANA

Powtórzenie spektaklu na bytomskiej scenie:

27 października /niedziela/ i 2 listopada /sobota/ godz. 18.00

Informacje i rezerwacje miejsc: Kasa biletowa Opery Śląskiej - tel. 32/39 66 815; 39 66 877; Dział Imprez i Reklamy Opery Śląskiej - tel. 32/39 66 808; 281 84 39; opera@opera-slaska.pl; bow-opera@opera-slaska.pl; www.opera-slaska.pl



(-) (-)
Materiał Opery
24 października 2013
Spektakle
Borys Godunow
Portrety
Wiesław Ochman