Jutro początek

Festiwal Sztuk Alternatywnych, który co roku nawiedza Podkarpacie i zyskuje coraz większą popularność, wciąż nie zwalnia tempa. W dniach 6-8 września już po raz jedenasty miejską przestrzenią Krosna zawładną Nocne Teatralia Strachy, iskrzące mnóstwem atrakcji kulturalnych.

Co tym razem organizatorzy imprezy przygotowali dla pasjonatów różnych przejawów sztuki?

Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy, organizowany przez przedstawicieli Stowarzyszenia Teatru s.tr.a.c.h., we współpracy z Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, to już sprawdzona, lokalna tradycja artystyczna, będąca od 2007 roku znakiem rozpoznawczym początku każdego września. Z upływem kolejnych edycji staje się wydarzeniem coraz bardziej wyczekiwanym przez społeczność regionu, a także twórców offowych z wielu stron Polski oraz miłośników nieszablonowych rozwiązań w różnych dziedzinach sztuki. Wszystko wskazuje na to, że i tym razem nie zawiedziemy się na pomysłowości organizatorów czy formacie imprezy. Zaś tegorocznym atrakcjom kulturalnym patronować będzie Tadeusz Boy-Żeleński.

Nocne Teatralia Strachy: wszystko, co inne - inne, niż wszystkie

Nazwa własna inicjatywy odwołuje się do początków historii festiwalu, czyli jego teatralnych podwalin oraz środowiska, w jakim powstał. Ale każdy, kto w mniejszym lub większym stopniu zetknął się ze "Strachami", z miejsca przyzna, że ich drugie imię to rozmaitość. Rozwój imprezy od zawsze napędzała chęć promowania młodych, świetnie zapowiadających się twórców, fascynacja niezależną działalnością artystyczną, przyjmującą różne kształty i kolory, a także autentyczność sztuki alternatywnej - przekraczającej własne granice, śmiało eksperymentującej, odkrywającej coraz to nowsze, nieoczywiste perspektywy i obszary przekazu. Dlatego ci, którzy przybędą do Krosna na początku września, zyskają szansę na uczestnictwo w nowych, rozmaitych widowiskach teatralnych, muzycznych, filmowych lub fotograficznych, a także wielu innych ciekawych atrakcjach: wykładach, warsztatach czy spotkaniach z artystami. Natomiast to, co pozostało niezmienne w festiwalu, to szczególny charakter imprezy, roztaczana nad całością, magiczna, rodzinna atmosfera, jak również animacje jeszcze bardziej zbliżające człowieka do fascynującego świata sztuki, urocza kawiarenka i piękne szkatułki ze szklanym, zdobionym wieczkiem.

"Wszystko jest nudą, co nie jest marzeniem"

Jedenasta edycja "Strachów", podobnie jak poprzednie, zyskała konkretnego patrona. Tym razem został nim Tadeusz Boy-Żeleński. To dość ciekawy wybór i to z kilku powodów. Z jednej strony bowiem mowa o osobie zdecydowanie związanej ze światem teatralnym, choćby za sprawą słynnych przekładów sztuk scenicznych. Nieszablonowe stanowiska i poglądy twórcy, m.in. w zakresie obyczajowości i postrzegania rzeczywistości, także w jakiś sposób oddają alternatywnego ducha festiwalu. Z drugiej strony, literacka spuścizna Boya-Żeleńskiego wskazuje na otwartość koncepcji wydarzenia, nie koncentrującego się już jedynie na "patronach teatralnych". Nadchodzącej odsłonie "Strachów" będą przyświecały słowa twórcy: "Wszystko jest nudą, co nie jest marzeniem". Mogłoby się wydawać, że trudno o lepszą sentencję, korespondującą z ideą sztuk alternatywnych oraz podejściem organizatorów do całego przedsięwzięcia.

Jakie widowiska będą wchodzić w dialog ze słowami patrona?

Przede wszystkim trzeba wskazać na nietopniejącą, atrakcyjną ofertę rozmaitych wydarzeń scenicznych, w której skład wchodzą np. "Ghost Dance" Teatru Brama, "Spis Kobiet" Kolektywu Polka, "Latarnik" Teatru Pijana Sypialnia, "Święci osiedlowi" Teatru Zielone Słońce czy "Raport Panika" Artiego Grabowskiego. Do tego dochodzi multum interesujących wystaw grafik i fotografii (wymieńmy chociaż "Kraj De Volaille" Maxa Skorwidera i "Poza światem" Tomasza Juszkiewicza), a także prac uczestników warsztatów z decoupage'u i rękodzieła artystycznego, organizowanych przez Stowarzyszenie Teatr s.tr.a.c.h. Ponadto, przybyli na "Strachy" będą mogli wziąć udział w pokazie Fireshow Teatru Ignis i festiwalowych Wolontariuszy, seansie kina plenerowego, poświęconym tegorocznemu patronowi, koncercie zespołu Hoszpital oraz warsztatach kulinarnych ze zdrowego i szybkiego gotowania. Wydarzenia te będą się odbywały zarówno na terenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, krośnieńskim rynku, jak i w okolicznych muzeach czy lokalach. Tradycyjnie już festiwal zamknie plenerowa zabawa taneczna w stylu silent disco. Pełen program 11 edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy można znaleźć na stronie internetowej www.nocneteatralia.pl.

Na koniec warto dodać, że cała impreza prowadzona jest przez młodych ludzi, którzy zainicjowali ją już kilkanaście lat temu. Nie zabrakło im odwagi, zapału, pomysłowości i pasji do sztuki alternatywnej, by zrealizować z powodzeniem 10 odsłon festiwalu. Im oraz prężnie działającym Wolontariuszom, którzy odgrywają niezwykle istotną rolę w przedsięwzięciu, udaje się co rok artystycznie zaczarować Krosno.

11 edycja Festiwalu Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy odbędzie się w dniach 6-8 września 2018 w Krośnie.



(-) (-)
Materiał organizatora
5 września 2018