Karta kulturalnych dań w BARAKAH

Wiadomo, że "teatr" to termin niezwykle pojemy, przyjaźni się z pozostałymi dziewięcioma muzami (tak, nie zapominajmy o filmie!) i ochoczo czerpie z nich inspiracje, a nawet czule przygarnia je pod swoje skrzydła. Teatr BARAKAH w Krakowie przyzwyczaił już małopolską publiczność do tego, że ma w ofercie nie tylko tradycyjnie rozumiane spektakle, ale jest też swoistym ośrodkiem kultury. Na ul. Szerokiej 6 poza zespołem BARAKAH można spotkać licznych gości - tak osoby, jak też ich dzieła, np. literackie czy filmowe.

Nadchodzący sezon teatralny 2012/2013 nie będzie inny, a wręcz więcej – Teatr BARAKAH zaskoczy jeszcze bogatszą i bardziej różnorodną ofertą.

Na pierwszy ogień zespół teatru przypomni ostatnią premierę - "Statek dla lalek". Stałych bywalców BARAKAH ten wybór nie dziwi, dla nowych wyjaśnienie: "Statek" jest kwintesencją tego, co twórczynie teatru Ana Nowicka i Monika Kufel preferują w teatrze najbardziej. Spektakl, grany 31 sierpnia i 1 września o 21.00, będzie muskał publiczność przyjemnym zefirem doznań estetycznych, przechodzącym w gwałtowne porywy huraganu skrajnych emocji. Oczywiście, będzie śmiertelnie poważnie, ale też „życiowo” i nawet – mimo ciężkiego kalibru tematu – chwilami dowcipnie. Kulturalnie i bardzo niegrzecznie zarazem. A także – jest to swoisty romans słowa mówionego i piosenki. Więcej o spektaklu na stronie teatru: www.teatrbarakah.com Rezerwacje pod adresem mailowym: rezerwacje@teatrbarakah.com

We wrześniu będzie można też zobaczyć inne popularne spektakle tego teatru:

„Jednorękiego ze Spokane”, czyli czarną komedię, w której tytułowy bohater – w poszukiwaniu utraconej przed laty dłoni – trafia wciąż na jej niewłaściwe egzemplarze, co doprowadza go do szewskiej pasji, a całą opowieść prowadzi do przezabawnych galimatiasów. Do zobaczenia 14, 15, 16 września o 22.00.

„Klinika dobrej śmierci”, jak sama nazwa wskazuje, będzie zachęcała bohaterów do poddania się niezwykle przyjemnemu zabiegowi eutanazji. W końcu – nie ma takiego człowieka, który z jakichś względów z tego świata odejść by nie zechciał. Teatr BARAKAH pomoże w ich poszukiwaniu 21, 22 i 23 września o 20.30.

Nie samymi spektaklami teatr żyje, stąd 9 września o 22.00 na Szerokiej 6 będzie można zobaczyć projekt multimedialny, jakim jest „Nosferatu – symfonia grozy”. Podróż w czasie do początków sztuki filmowej zbiegnie się z oryginalną feerią dźwięków muzyki współczesnej, granej na żywo przez zespół Cinema Paradiso. Niemal stuletni wampir ożyje na oczach i w uszach widzów XXI wieku!

2 września o 20.30, z okazji Dnia Humoru Żydowskiego, zespół teatru przedstawi właśnie przetłumaczone teksty kabaretowe Hanocha Levina – będzie to ich debiut na scenie polskiej. Z kolei o 22.00 odbędzie się premiera teledysku autorstwa Magdy Brudzińskiej i Piotra Lewickiego we współpracy Kinomelina Studio i Teatru BARAKAH.

Jeśli komuś już zakręciło się w głowie – uwaga – to jeszcze nie koniec!

7 września o 22.30, podczas Nocy Poezji, Dramatorium wykona ukłon w stronę strof miłosnych. Na Kazimierz zawita poezja przez duże "P", najchętniej z gatunku "E" jak erotyk, akompaniować będzie zespół Cienema Paradiso. Wybitni aktorzy zinterpretują utwory Apollinaire\'a, Brechta, Puszkina, Cwietajewy, Safony, Owidiusza, Szekspira, Fredry, Mickiewicza, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Poświatowskiej, Gałczyńskiego, Tuwima i Wojaczka. Jak zawsze w BARAKAH - będzie nie tylko nastrojowo, ale też wesoło. Teatr udowodni, że nawet poezja najwyższych lotów nie musi puszyć się na cokołach - czas na jej spacer po krakowskim trotuarze.

W sławnym już cyklu Dramatorium, w czasie którego Anna Wyrwik zabiera publiczność w podróże literackie z wybitnymi pisarzami będą na Was czekały spotkania: 28 września William Saroyan i jego opowiadania z książki „Chłopiec na lotnym trapezie”, 29 września Jorge Luis Borges, również z opowiadaniami, a 30 września mistrz groteski – Roland Topor z „Zimą pod stołem”.

Wrzesień to dopiero początek, kolejne miesiące będą obfitowały w premiery. Już wkrótce na scenie Teatru BARAKAH będzie można zobaczyć dwa nowe spektakle: „Nieudane randki” Theresy Rebeck – w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Moniki Kufel oraz „Martwe wesele” Asji Srnec Todorović. Także współpraca między Teatrem BARAKAH a Cinema Paradiso zaowocuje nowością – multimedialnym projektem „Erotico”, czyli klasykiem kina udźwiękowionym muzyką graną w trakcie projekcji. W planach teatru pojawił się także międzynarodowy projekt teatralny o nazwie „Babel” oraz wydarzenie teatralne we współpracy z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Szczegóły wkrótce.

Na koniec ogłoszenie: Teatr BARAKAH poszukuje w Krakowie drugiej, większej od dotychczasowej przestrzeni do działań teatralnych, najlepiej w dzielnicy Kazimierz. Kontakt w tej sprawie: barakah@teatrbarakah.com

www.teatrbarakah.com
www.facebook.com/TeatrBARAKAH



(-)
Materiał Teatru
31 sierpnia 2012