Kim jestem?

„Jednocześnie" Jewgienija Griszkowca to spektakl powstający z potrzeby ponownego spotkania w teatrze twórców, którzy wspólnie stworzyli dwa niezwykłe lubelskie przedstawienia „Sen nocy letniej" Wiliama Szekspira oraz „Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa.

Przemysław Stippa, Artur Tyszkiewicz, Jacek Grudzień odnaleźli w Lublinie przestrzeń do twórczej teatralnej pracy, dlatego postanowili ponownie spotkać się w tym mieście, w Centrum Spotkania Kultur, żeby zmierzyć się z kolejnym scenicznym wyzwaniem.

Na pierwszy rzut oka nasze życie jest serią następujących po sobie wydarzeń, czynności, myśli. Jednak, gdy spojrzymy na siebie uważniej, okazuje się, że - to, co w nas i to, co obok nas - dzieje się jednocześnie. W tym samym czasie myślimy o rożnych sprawach, wykonujemy kilka czynności, jesteśmy częścią wielu grup czy społeczności, a nasze ciała można podzielić na elementy, które działają synchronicznie. Temat jednoczesności tak mocno zafascynował bohatera monodramu Griszkowca, że postanowił na oczach widzów dokonać wiwisekcji własnego życia, rozłożyć je na czynniki pierwsze i odpowiedzieć na ważne pytania. Kim jestem? Czy mój mózg, moja ręka, moje oko to też ja? Jak mam postrzegać świat? Jak rozumieć w nim siebie? Jak czerpać z niego więcej? Spektakl jest zaproszeniem do intymnej podróży w głąb nas samych, do rozmowy o człowieku, jego cielesności, emocjonalności, wrażliwości.

Przemysław Stippa - absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej (2004), od 2004 roku w zespole Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracuje z teatrami warszawskimi: Dramatycznym, Scena Prezentacje, Teatrem Soho-Studio Teatralne Koło oraz Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Ma na swoim koncie wiele ról telewizyjnych, od ośmiu lat kreuje jedną z najbardziej lubianych postaci w popularnym serialu "Barwy Szczęścia", filmowych oraz jest uznanym aktorem dubbingowym. Od dwóch lat pracuje jako asystent wykładowcy w Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureat Nagrody im. Janiny Nowickiej-Prokuratorskiej i Stanisława Prokuratorskiego przyznawanej przez Rektora Akademii Teatralnej w Warszawie absolwentowi Wydziału Aktorskiego za osiągnięcia artystyczne w ciągi 2 lat od ukończenia studiów; Lubelskiej Nagrody Artystycznej, przyznanej w 2016 roku przez Wojewodę Lubelskiego, za wkład w rozwój sztuki teatralnej na Lubelszczyźnie w latach 2012-2016 oraz wybitne kreacje aktorskie w spektaklach "Sen nocy letniej" i "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Artura Tyszkiewicza w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie; Nagrody Specjalnej na Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017", organizowanego przez Telewizję Polską. W Teatrze Narodowym grał w spektaklach reżyserowanych przez J. Englerta, A. Seweryna, J. Lassalle'a, M. Kleczewskiej, A. Tyszkiewicza, M. Prusa, K. Bogomołowa, M. Zadary, P. Cieplaka.

Artur Tyszkiewicz - w 1997 otrzymał dyplom magistra sztuki, reżyser dramatu na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. W okresie X 1993–VIII 1997 był asystentem reżyserów Erwina Axera i Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Od września 2011 do grudnia 2016 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Wyreżyserował ponad 20 spektakli teatralnych, w tym 10 w Warszawie w Teatrze Narodowym, Teatrze Ateneum, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Współczesnym, Teatrze Lalka i Teatrze IMKA. Laureat wielu nagród i wyróżnień za działalność artystyczną, w tym Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego oraz wielu nagród festiwalowych.



(-) (-)
Materiał Teatru
10 września 2018
Spektakle
Jednocześnie