Kolejna premiera w ramach Opery Kieszonkowej

Zmieniające się oblicza władców będą tematem monodramu "Maski władzy - Maciejewski podróże", z muzyką teatralną Romana Maciejewskiego. Premiera przedstawienia w ramach cyklu Opera Kieszonkowa odbędzie się w piątek o godz. 19.30 w Teatrze Wielkim.

"Makbet" Williama Szekspira czy "Caligula" Alberta Camusa to studia władzy, które inspirowały wielu reżyserów teatralnych. W Szwecji lat 40. dzieła te zafascynowały także młodego, ale już odnoszącego sukcesy twórcę Ingmara Bergmana. Artysta postanowił wystawić oba utwory na scenie Teatru Miejskiego w Göteborgu. Muzykę do spektakli stworzył polski kompozytor, który chcąc utrzymać się na emigracji, przyjmował w tym czasie wiele zamówień. Tym kompozytorem był Roman Maciejewski. Jego muzyka do wspomnianych spektakli oraz do starochińskiego dramatu Kao-Tse-Tchenga "Śpiew lutni" w nieco skróconej formie zabrzmi już w piątek w poznańskiej operze.

Premiera Opery Kieszonkowej "Maski władzy - Maciejewski podróże" uczci 100. rocznicę urodzin kompozytora. - Wybraliśmy Maciejewskiego, bo uważamy go za postać ważną dla naszej kultury muzycznej - mówi Krzysztof Słowiński, który podczas premiery poprowadzi orkiestrę teatru. - A ponieważ nie napisał opery, zaczęliśmy zastanawiać się, co możemy zrobić, żeby zaprezentować jego twórczość w formie scenicznej, teatralnej i nieco eksperymentalnej - dodaje.

O tym, że spektakl jest eksperymentem, mówił na konferencji prasowej także reżyser przedstawienia Sylwester Biraga. - Połączyliśmy w skróconej wersji tematykę sztuk, które ukazują władców z różnych perspektyw - wyjaśnił. - Nasz spektakl jest trudny, bo podejmuje problem wzbudzający zawsze pewien niepokój. Gdy myślimy o władcach, myślimy o tych dobrych i złych. Tutaj zobaczymy, jak łatwo jest im zmieniać maski - dodawał.

Biraga to nie tylko reżyser, ale też inscenizator spektaklu. Jedyną rolę główną zagra kontratenor Tomasz Raczkiewicz. - Władza oddziałuje na nasze życie, wielu z nas ma ją we własnych rękach. Ten spektakl jest przestrogą, bo dyktator może obudzić się w każdym z nas - mówił podczas konferencji Raczkiewicz.

Kolejne przedstawienia odbędą się 12 i 14 maja. Bilety na spektakl kosztują 40 i 20 zł. Szczegółowe informacje: www.opera.poznan.pl.



Martyna Pietras
Gazeta Wyborcza Poznan
4 maja 2010