Kolejny album BTL-u

Teatr lalek dla dorosłych to nie tylko teatr wielkich scenografów, reżyserów, kompozytorów czy znakomitych aktorów lalkarzy. Zanim aktor spotka się z widzem, mijają miesiące czasochłonnych przygotowań.

Album "Nasz BTL. Od kulis"

Teatr lalek dla dorosłych to nie tylko teatr wielkich scenografów, reżyserów, kompozytorów czy znakomitych aktorów lalkarzy. Zanim aktor spotka się z widzem, mijają miesiące czasochłonnych przygotowań.

Podobnie jest z festiwalami. Nim przed publicznością zaprezentują się międzynarodowe grupy teatralne, sztab pracowników teatru jest zaangażowany w jego obsługę, począwszy od momentu planowania, po jego realizację.

"Od Kulis" to kolejna pozycja książkowa Białostockiego Teatru Lalek, wydana w ramach serii "Nasz BTL". W książce wydanej w formie fotoalbumu, opowiedziano jak wyglądała praca osób zaangażowanych w tworzenie 2. edycji Festiwalu Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek". To niejako hołd dla wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie i promocję współczesnego teatru lalkowego.

W ciągu 9 festiwalowych dni, fotograf Bartek Warzecha wykonał (według autorskiej koncepcji) tysiące czarno-białych zdjęć pokazujących jak wygląda praca nad festiwalem "od kulis". Ostatecznie w publikacji znalazły się 62 zdjęcia według wyboru Marka Szczepańskiego. Książka zawiera także krótki tekst Marty Guśniowskiej w formie 3 aktowego dramatu, który wykorzystując prawdziwe zdarzenia i dialogi w zabawny sposób opowiada fikcyjną historię dziejącą się za kulisami teatru. Oprawę graficzną publikacji przygotowała Giedr Brazyt.

Wydawnictwo "Nasz BTL. Od kulis" zostało wydane w nakładzie 500 egz. Jest to publikacja dwujęzyczna - napisana w języku polskim i angielskim. Na realizację książki pozyskano środki z Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikację będzie można otrzymać bezpłatnie biorąc udział w konkursach ogłoszonych na profilu BTL na Facebooku: www.facebook.com/TeatrBTL.

___

Druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "METAMORFOZY LALEK" odbyła się w dniach 16 - 24 czerwca 2017 r. w Białymstoku. Ideą Festiwalu jest przełamie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. Podczas imprezy zaprezentowano najbardziej wartościowe zjawiska, oryginalne środki ekspresji artystycznej oraz trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych. "METAMORFOZY LALEK" to jedyny w Białymstoku - teatralnej stolicy północno-wschodniej Polski - festiwal teatralny o zasięgu międzynarodowym, prezentujący profesjonalnych twórców teatru lalek.

___

Biogramy twórców

Marta Guśniowska - z wykształcenia filozof, z zamiłowania dramatopisarz, z zawodu dramaturg - od 2007 roku w Białostockim Teatrze Lalek. Debiutowała w roku 2005 na scenie Teatru Animacji w Poznaniu sztuką "Baśń o Rycerzu bez Konia". Teksty Guśniowskiej zostały przetłumaczone na kilka języków i doczekały się dotąd wielu realizacji w kraju i za granicą. Guśniowska jest wielokrotną laureatką rozlicznych konkursów dramaturgicznych. Laureatka Brązowego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

___

Giedr Brazyt (Litwa) - wybitna litewska artystka scenograf, grafik, absolwentka i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, stale pracująca w teatrach dramatycznych oraz lalkowych na Litwie, Słowacji i w Polsce. Stworzyła scenografię do ponad 40 spektakli, za które wielokrotnie była nagradzana. Giedr Brazyt wielokrotnie współpracowała z BTL przy produkcji spektakli i przygotowaniu wydawnictw oraz innych materiałów poligraficznych (np. plakatów, programów i repertuarów).

___

Bartek Warzecha - fotograf, w latach 2003-2007 studiował na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest laureatem drugiej edycji prestiżowego Konkursu Fotografii Teatralnej (2016) organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego oraz finalistą pierwszej edycji tego konkursu. Autor zdjec do plakatów teatralnych oraz sesji portretowych. Sfotografował ponad 300 spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych. Jego fotografie były publikowane m.in. w: szwajcarskim Neue Zurcher Zeitung oraz polskich pismach takich jak: Digital Camera Polska, 2+3D, Pani, Dom trze, Teatr, Didaskalia, Newsweek, Tygodnik Powszechny, Polityka, Przekrój, Wprost, Zwierciadło, Polska The Times, Gazeta Wyborcza.



(-) (-)
Materiał Teatru
28 października 2017