Kolorowych snów

Dawno, dawno temu był sobie mały stworek, któremu przyśnił się niezwykły, zielony sen. Niestety, w krainie, w której mieszkał, wszyscy byli szarzy. Bohater musiał więc stać się “Zielonym wędrowcem" i udowodnić swoim pobratymcom istnienie zielonej rzeki. Tak mogłaby zaczynać się bajka, napisana na podstawie jednej ze sztuk Liliany Bardijewskiej. “Zielony wędrowiec, czyli baśń o największym marzeniu" to bardzo interesujący scenariusz spektaklu dla najmłodszych

Stworek trafia bowiem do kilku odrębnych światów. Różni je jedno – kolor. Pojawia się tu choćby Kraina Białej Mgły czy czerwona Purpuria. Bohaterowie w nich się pojawiający są jednak tacy sami. Wszyscy, przekonani o wyjątkowości własnej krainy, negują istnienie pozostałych kolorów. Schematy i stereotypy, w których się poruszają, są łatwe do wychwycenia, również dla najmłodszych.

Taka konstrukcja spektaklu to ciekawe wyzwanie dla scenografów i teatralnych plastyków. Odpowiednia oprawa (a także oświetlenie) mogą oczarować zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Dzieci z pewnością szybko zostaną wciągnięte w wir przygód, czekających na Stworka w różnokolorowych krainach. Wiele się również nauczą. Chociażby tolerancji i tego, że świat ma wiele odcieni. W “zielonym wędrowcu” uwypuklona została również konieczność współpracy i pomagania innym. 

Znakiem rozpoznawczym Bardijewskiej są świetne piosenki wpisane w treść sztuk. Tak jest i tym razem. Każda z krain ma własny, niepowtarzalny hymn. Na uwagę zasługuje również zabawny (i bardzo mądry) “Song o goryczach królowania” czy “Piosenka strażnika” zwodzonego mostu, zgrabnie korzystająca z gry słów.

Za pomocą kolorów łatwo w przystępny sposób przedstawić problem tolerancji, łatwo również pokazać świat podzielony na antagonistyczne grupy. Taki pomysł przyświeca chociażby “Niebieskiemu pieskowi”, który to tytuł jest na polskich scenach jedną z częściej pojawiających się sztuk dla dzieci. “Zielony Wędrowiec” pełen jest uroku i może stać się podobnym przebojem. 

L. Bardijewska, “Zielony wędrowiec, czyli baśń o największym marzeniu” [w:] “NOWE SZTUKI dla dzieci i młodzieży”, red. Z. Rudziński, z. 21., Poznań 2005.



Barbara Englender
Dziennik Teatralny Katowice
29 października 2011