Krakowskie polecenia weekendowe

Dla wielbicieli pióra Gombrowicza, kultowego „Boeinga, boeinga" i amerykańskiego klimatu lat 20. – w krakowskich teatrach bogaty wybór tematów i gatunków. Znajdzie się również coś dla zainteresowanych góralszczyzną lub jednym z najbardziej fascynujących ruchów religijnych – arian. W Tarnowie premierowo adaptacja słowackiej prozy Pavola Rankova.

„Iwona, księżniczka Burgunda" – reż. Cezary Tomaszewski – Teatr Ludowy

piątek, 19 listopada 2021, godz. 19:00, Duża Scena
sobota, 20 listopada 2021, godz. 19:00, Duża Scena
To pierwszy tekst dramatyczny, który wyszedł spod pióra wielkiego cynika, Witolda Gombrowicza. Opublikowaną przed wojną opowieść o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której ceremoniały i megalomania zostały obnażone przez bezwolną, nijaką, milczącą kobietę wziął na warsztat Cezary Tomaszewski, reżyser, choreograf i performer. Kim w jego interpretacji okaże się Iwona, w którą na scenie wcieli się Beata Schimscheiner?
(Materiał teatru)

„Arianie" – reż. Beniamin M. Bukowski – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
sobota, 20 listopada 2021, godz. 19:30, Nowa Scena
niedziela, 21 listopada 2021, godz. 19:30, Nowa Scena
Spektakl w różnych kontekstach – lokalnym, historycznym i współczesnym – przygląda się fenomenowi jednego z najbardziej fascynujących ruchów religijnych, intelektualnych i społecznych, jakie działały na naszych ziemiach: wspólnocie Braci Polskich, zwanych przez oponentów arianami. Funkcjonujący w XVI i XVII wieku Bracia Polscy wysuwali przełomowe jak na swoje czasy postulaty społeczne, religijne i etyczne: pragnęli wprowadzić pełnię religijnej tolerancji, zniesienie społecznych podziałów, równość płci, powszechny dostęp do edukacji i pacyfizm. Arianizm mógł rozwinąć się w Rzeczypospolitej dzięki edyktom zapewniającym niespotykaną w innych krajach ówczesnej Europy wolność religijną – zaś jego przedstawiciele słynęli z doskonałego wykształcenia i szerokich horyzontów intelektualnych. Jednak rozwój arianizmu został szybko i brutalnie przerwany przez wzbierające prześladowanie ruchów protestanckich. Ostateczny kres jego rozwojowi położyło oskarżenie Braci Polskich o sprzyjanie szwedzkiemu królowi w wojnie przeciwko Rzeczypospolitej i oficjalne zakazanie funkcjonowania ruchu.
(Materiał teatru)

„Pomoc domowa" – reż. Paweł Pitera – Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
piątek, 19 listopada 2021, godz. 19:15, Duża Scena
sobota, 20 listopada 2021, godz. 16:30, Duża Scena
sobota, 20 listopada 2021, godz. 19:15, Duża Scena
niedziela, 21 listopada 2021, godz. 17:00, Duża Scena
Kontynuacja brawurowego „Boeinga, boeinga – Odlotowych narzeczonych" w przezabawnym tłumaczeniu Bartosza Wierzbięty. Dla rezolutnej pokojówki Nadii nowa praca oznacza nowe kłopoty, choć entuzjastycznie oddający się romansom chlebodawcy pozwalają jej drenować swoje portfele i barek. W spektaklu publiczność odnajdzie wszystkie chwyty klasycznej farsy.
„La bonne Anna" (zaprezentowana polskiej widowni jako „Perła" w 1971) jest debiutem scenicznym Camolettiego z 1958 i artystyczną rozgrzewką przed wystawionym cztery lata później „Boeingiem, boeingiem". Główna bohaterka, Nadia, tak wiele razy opowiada jednak o poprzednim pracodawcy: „ile ja z nim miałam nerwów, z nim i tymi jego babami!", że miłośnicy „Odlotowych narzeczonych" z łatwością rozpoznają w nim Maksa. Obie sztuki stanowią odrębne całości i wciąż są wielkimi przebojami nie tylko francuskich scen.
(Materiał teatru)

„Chicago" – reż. Wojciech Kościelniak – Krakowski Teatr VARIETE
piątek, 19 listopada 2021, godz. 19:00
sobota, 20 listopada 2021, godz. 18:00
niedziela, 21 listopada 2021, godz. 17:30
Tabloidowe sensacje? Intrygujące relacje? Korupcja w wymiarze sprawiedliwości? W tej historii tego nie brakuje. Elektryzująca akcja nie zawiedzie wielbicieli kryminalnych zagadek. „Chicago" to muzyczna opowieść, która odkrywa przed widzem świat prohibicji, skandali oraz show biznesu. Podróż w czasie do Ameryki lat 20. zaaranżował znakomity duet reżysersko-choreograficzny: Wojciech Kościelniak oraz Ewelina Adamska-Porczyk. Jedno jest pewne: ten musical to wybuchowa mieszanka porywających utworów, znakomitej choreografii, świetnej rozrywki i niepowtarzalnego klimatu – po prostu „All That Jazz".
(Materiał teatru)

„Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny" – reż. Artur Więcek „Baron" – Krakowski Teatr Scena STU
sobota, 20 listopada 2021, godz. 19:00
niedziela, 21 listopada 2021, godz. 18:00
Tak jak starożytnej Grecji mieli filozofów, my w Polsce od zarania dziejów mamy „myndroli", czyli Górali. Spektakl oparty na bestsellerowej „Filozofii po góralsku" zaprasza nie tylko do umysłu wybitnego pisarza i filozofa, jakim był ksiądz Józef Tischner. To także pełna mądrości, optymizmu i humoru podróż w żywioł anegdot, gwary, muzyki i tańca prosto z Podhala. Sentymentalna wędrówka zawiłymi szlakami góralskiej sztuki „myndrkowania", w której błahe dylematy codzienności zasługują na tyle samo gawędziarstwa, co górnolotne rozprawy na temat natury świata i człowieka. To dowód na to, że - ja twierdził Tischner - wszystko można przełożyć na „góralski".
(Materiał teatru)

„Zdarzyło się pierwszego września" – reż. Tomasz Gawron – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
sobota, 20 listopada 2021, godz. 18:00, Duża Scena, PREMIERA
niedziela, 21 listopada 2021, godz. 18:00, Duża Scena
„Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" Pavla Rankova to fabularna opowieść o czwórce przyjaciół, żyjących gdzieś w centrum Europy i marzących o zwyczajnym, szczęśliwym życiu. 1 września 1938 roku na basenie w Levicach (dawna Czechosłowacja) spotykają się trzej nastoletni chłopcy: Czech, Żyd oraz Węgier. Pragną zorganizować zawody pływackie, a nagrodą dla zwycięzcy ma być możliwość ubiegania się o względy pięknej Słowaczki Márii. Nikt z naszych bohaterów nawet nie przypuszcza, że przez kolejnych trzydzieści lat ich losy splotą się w fascynującą historię o miłości, pożądaniu, potrzebie stabilizacji, ale przede wszystkim o sile wzajemnych powiązań, która trwa mimo wojny, komunizmu i natrętnej polityki.
(Materiał teatru)



Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
20 listopada 2021