Kreatywność w Lublinie
Lalkę dekoracyjną, artystyczną, miniaturową lub do zabawy będą mogli własnoręcznie wykonać uczestnicy warsztatów, które rozpoczną się dziś w Centrum Kultury.- Do udziału w zajęciach nie są potrzebne zdolności artystyczne ani doświadczenie. Warsztaty są przeznaczone dla osób, które chcą, pracując indywidualnie i eksperymentując, samodzielnie poszukiwać rozwiązań i wiedzy - powiedziała inicjatorka kursu, plastyczka, Katarzyna Hołda z Centrum Kultury.
Kurs jest adresowany do wszystkich zainteresowanych. Uczestnicy warsztatów będą mogli sami lub z pomocą instruktora, zaprojektować i wykonać własną lalkę, ale też np. kolekcję jej strojów czy miniatury domu dla lalek.
- Będziemy poznawać techniki przydatne do stworzenia lalek, a także, drogą prób i błędów, wdrażać nowe metody. Poznamy różne typy lalek dekoracyjnych i sylwetki współczesnych twórców lalek - dodała Hołda.
Plastyczka podkreśliła, że zajmuje się tworzeniem lalek od kilku lat i przygotowuje wystawę swoich lalek, która ma być pokazana w czerwcu w Toruniu. "Lalka, tak jak malarstwo czy rzeźba, jest również narzędziem wyrazu artystycznego. W Polsce to jest jeszcze mało znane" - dodała.
Warsztaty robienia lalek w Lublinie potrwają do maja. Będą pierwszymi z cyklu kursów i spotkań pod nazwą Latające Warsztaty, których celem jest propagowanie plastyki, rękodzieła, rzemiosła artystycznego oraz edukacja w tym zakresie, zwłaszcza wśród dorosłych. Kolejny planowany kurs dotyczyć ma robienia różdżek.
Lalki były tworzone przez człowieka od czasów najdawniejszych (ślady najstarszych lalek znaleziono w grobowcach faraonów egipskich). Wykonywano je z różnych dostępnych materiałów m.in. drewna, roślin, kamieni, kości - a w miarę upływu czasu i rozwoju techniki - także z porcelany, tekstyliów czy plastiku. Na ogół lalki przedstawiały ludzi, ale były to też zwierzęta czy bóstwa. W niektórych kulturach służyły jako fetysz czy talizman - wierzono, że spełniają magiczne funkcje np. chronią przed złem lub zapewniają urodzaj.
W obecnych czasach lalka kojarzona jest głównie z jej podstawową funkcją - zabawy i edukacji. Zainteresowaniem kolekcjonerów na świecie cieszą się także lalki, będące dziełami sztuki.
(-) (-)
(PAP)
3 kwietnia 2013