Krótkie podsumowanie

Prawie 460 różnych wydarzeń w ciągu 365 dni – tak wyglądał pierwszy rok działalności Opery i Filharmonii Podlaskiej w nowym kształcie i w nowym budynku. Statystycznie co drugi dzień odbywał się tu koncert lub spektakl.

Zorganizowaliśmy 170 przedsięwzięć edukacyjnych jak np.  spektakle szkolne, warsztaty, otwarte próby czy lekcje historii. Ponad 63 tysiące osób z przewodnikiem oglądało przygotowane przy ulicy Odeskie 1 wystawy.  Działało Kino Letnie, odbywały się tu spotkania z filozofami i podróżnikami (w ramach   „Ogrodów sztuki" i „Klubu podróżnika") Przypomnieliśmy zapomnianego kompozytora białoruskiego Jana Tarasiewicza, nauczyciela maestro Jerzego Maksymiuka (Festiwal im. Jana Tarasiewicza).  Mamy nadzieję, że na trwałe z Białymstokiem i OiFP kojarzony będzie festiwal muzyki folkowej i songwriterskiej Halfway Festival.  W sumie Operę i Filharmonię Podlaską w ciągu roku odwiedziło ponad 208 tysięcy osób. Gdyby doliczyć do tego bilety zakupione w ramach przedsprzedaży liczba ta wzrasta do 218 tysięcy. Do tego warto dodać cyklicznie pojawiającą się na antenie Telewizji Polskiej  audycję „Odeska 1", w której wspólnie z TVP Białystok opowiadamy o życiu Opery i o sztuce.

Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku odwiedzają widzowie nie tylko z Polski, ale i Białorusi, Litwy czy Rosji. Pomysł stworzenia instytucji o tak wielkim rozmachu wyrósł między innymi z przekonania o konieczności istnienia centrum kulturalnego w Białymstoku, mieście łączącym Europę Zachodnią ze Wschodem. Gościem OiFP był m.in. Tomasz Venclova – jeden z najważniejszych litewskich poetów, prozaików, eseistów  i tłumaczy.

Opera i Filharmonia Podlaska działa na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i chce uczyć trudnej historii obu narodów. Stąd jednym z pierwszych przedsięwzięć było przygotowanie  musicalu „Korczak"  Chrisa Williamsa. Reżyser musicalu Roberto Skolmowski mówi  o Holocauście  w sposób niecodzienny, tworząc przypowieść o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka. Projekt edukacyjny towarzyszący „Korczakowi" wybrany został  wydarzeniem historycznym  roku 2012.   Musical został uhonorowany także  zaszczytną  Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury jako  najlepszy spektakl w tegorocznej edycji tego ogólnopolskiego konkursu.

Obok „Korczaka" Opera i Filharmonia Podlaska inaugurowała działalność we wrześniu 2012 roku polską operą narodową  napisaną przez Stanisława Moniuszkę „Straszny dwór".  Przebojem, także w Białymstoku, okazał się „Upiór w operze" Andrew Lloyda Webbera. Widowisko  jest produkcją oryginalną Teatru Muzycznego ROMA. Reżyserem polskiej wersji tego wielkiego musicalu  jest dyrektor  ROMY Wojciech Kępczyński. Dekoracje przygotował  jeden z najlepszych polskich scenografów Paweł  Dobrzycki. Ten legendarny musical   wystawiano w ponad  100 miastach w ponad 20 krajach na całym świecie, m.in. w  Nowej Zelandii, Korei, Meksyku, Brazylii, Australii i Rosji.  Na specjalne życzenie publiczności przygotowane zostały dodatkowe spektakle  we wrześniu i październiku.

Także na życzenie widzów w zabytkowych wnętrzach Pałacu Branickich w Białymstoku przygotowana została barokowa opera kameralna „Pimpinone" Georga Philippa Telemanna. Ta opera komiczna pokazywana była także podczas Festiwalu w Łańcucie oraz na inaugurację sezonu artystycznego w Suwalskim Ośrodku Kultury. Opera i Filharmonia Podlaska kształci też najmłodszych widzów. Zabawie i zdobywaniu wiedzy muzycznej służyć ma bardzo popularna interaktywna bajka muzyczna  zatytułowana „Jaś i Małgosia".  Bajka ta pokazywana była w Internetowym Teatrze  TVP dla szkół. Przedstawienie według tekstu Jana Brzechwy w reżyserii Roberto Skolmowskiego obejrzało prawie 32 tysiące uczniów z ponad 400 placówek szkolno-wychowawczych z całego kraju – wynika  z najnowszych danych udostępnionych przez Telewizję Polską.

Opera i Filharmonia Podlaska wyróżniona została w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2013  w województwie podlaskim. Wśród 10-ciu wybranych produktów w konkursie zorganizowanym przez   Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną  znalazła się i sama Opera, i Halfway Festiwal.



(-) (-)
Materiał Opery
7 października 2013