Kto chce zrozumieć, jak działa świat? - online - 23 i 24.01. 19.00

Już w najbliższy weekend w sobotę i w niedzielę będzie można zobaczyć pierwszy spektakl, poza premierami grudniowymi, który grać będziemy on-line NA ŻYWO.

23 i 24 stycznia o godz. 19.00 na platformie VOD Teatru Polskiego w Poznaniu - vod.teatr-polski.pl - zobaczyć będzie można "28 dni" w reż. Kamili Siwińskiej.

Autorka, Olga Szylajewa, za sztukę „28 дней" / „28 dni", otrzymała w 2020 r. nominację do najważniejszej rosyjskiej nagrody artystycznej ЗОЛОТАЯ МАСКА / ZŁOTA MASKA przyznawanej przez Związek Działaczy Teatralnych Federacji Rosyjskiej oraz Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej w kategorii dramat/praca dramaturga.

Dodatkowo, spektakl „28 дней", wyprodukowany przez teatr dokumentalny театр.doc z Moskwy, otrzymał nominację w kategorii dramat/spektakl małej formy oraz nominację w kategorii dramat/praca reżysera dla Yurija Muravitskiego i Svetlany Mihalischevej.

Założeniami nagrody i festiwalu ZŁOTA MASKA są „pielęgnowanie i rozwój tradycji teatru rosyjskiego, promowanie najlepszych prac artystycznych w różnych dziedzinach sztuki teatralnej Rosji, określanie tendencji rozwoju współczesnego teatru oraz umacnianie jednorodnej przestrzeni kulturalnej i tworzenie warunków dla regularnej wymiany artystycznej".

Spektakl traktuje o 28 dniach kobiecego cyklu – o procesach, jakim podlegają kobiety, o biologii i o tym, jak są kobiety przez pryzmat
cyklu postrzegane. A wie to każda, która choć raz usłyszała, że jej zachowanie sterowane jest zmianami hormonalnymi. Każda, której wartość pomniejszana była tylko dlatego, że jest kobietą. Każda, która doświadczyła przemocy z tego samego powodu.

Reżyserka Kamila Siwińska stawia w swoim spektaklu pytania: W jakim stopniu kobieta zdeterminowana jest przez biologię? Gdzie kończy się dyktat hormonów? Czy biologiczny determinizm w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn? Czy cykl hormonalny u kobiet i legendarny męski testosteron mogą być usprawiedliwieniem czynów potępianych społecznie?

– A Tobie co? Okres masz? – znacie to zdanie? To pooglądajcie „28 dni"!!!

Tak o spektaklu pisała Aneta Kyzioł, (https://www.polityka.pl, 19 listopada 2019)

"Młoda autorka do opowieści o zmaganiach kobiet z owulacją, menstruacją i z mężczyznami (i stworzoną przez nich patriarchalną, opresyjną kulturą) zatrudnia protagonistkę (Ona), jej partnera (On) i chór uosabiający a to kobiecy cykl hormonalny, a to mądrości ludowe i spory tegoż dotyczące. Kamila Siwińska ten kosmos tematów upycha na małej scenie, w kameralnym, konwersacyjnym (choć są też momenty śpiewane) spektaklu, z żeńską obsadą, z jednym męskim wyjątkiem. W centrum znajduje się skręcająca się w bólach menstruacyjnych Ona (Monika Roszko), a wyjściowa kwestia brzmi: „Po co wydzieliny wystawiać na widok publiczny?". Pytanie to zadają kobiety i mężczyźni, z różnymi intencjami, lękami i podtekstem. Kobieca fizjologia, wciąż, mimo ostatnich zmian (m.in. w reklamach podpasek krew przestała już być niebieska...), pozostaje tematem tabu, powodem do wstydu, a także represji. Kobiecy ból często jest lekceważony lub wykorzystywany przeciw kobietom, np. PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego, który wszedł do seksistowskiego słownika i służy do neutralizowania gniewu kobiet, ot,  kierowane hormonami histeryczki... Albo znów ciche i pokorne znoszenie bólu miesiączkowego ma być synonimem kobiecości w ogóle. To spektakl edukacyjny, w dobrym znaczeniu tego słowa, i zobaczyć go powinny zdecydowanie nie tylko kobiety i dziewczyny, ale każdy, kto chce zrozumieć, jak działa świat."



Katarzyna Kamińska
Materiały Teatru Polskiego
19 stycznia 2021
Spektakle
28 dni
Portrety
Kamila Siwińska