Kultura balansująca na linie!

25 września o godz. 19.00 w katowickim Spodku odbędzie się nietypowe przedstawienie - widowisko.
W ramach Kongresu Kultury Województwa Śląskiego arcydzieło Carla Orffa - kantata sceniczna CARMINA BURANA w reżyserii Roberta SKOLMOWSKIEGO w wykonaniu Opery Ślaskiej w Bytomiu


250 wykonawców, ponad 200 kostiumów, około 100 reflektorów inteligentnego oświetlenia, projekcje na telebimach, czytnik tekstu, gołębie i linoskoczek zaangażowany specjalnie na potrzeby przestrzeni hali widowiskowej w Spodku !

Trzynastowieczny zbiór świeckich pieśni i poezji o tematyce miłosnej zachwycił widzów Opery Ślaskiej w 2008 roku. Spektakl bardzo szybko stał się popularny i znany nie tylko w kręgu melomanów czy teatromanów, bo jest to utwór na potężną orkiestrę, chór i głosy solowe, ale przede wszystkim znakomite widowisko sceniczne z udziałem baletu Opery Ślaskiej, solistów Wrocławskiego Teatru Pantomimy, alpinistów, tancerzy break-dance, judoków klubu sportowego Czarni Bytom, chóru dziecięcego Ogólnokształcącej szkoły Muzycznej w Bytomiu z olbrzymim 4-metrowym kołem fortuny na środku sceny.

Spektakl został nagrodzony Złotą Maską w kategorii przedstawienie roku 2008. Laureatami tej nagrody zostali także reżyser Robert Skolmowski, scenograf Radosław Dębniak oraz  Karina Skrzeszewska za najlepszą rolę wokalno-aktorską. Opera Śl±ska miała przyjemność zaprezentować to oryginalne i intrygujące dzieło na znaczących festiwalach teatralnych oraz operowych m.in. w Operze Nova w Bydgoszczy, Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie, Sali Kongresowej w Warszawie.

Znakomita choreografia, nasycona kolorami scenografia, baśniowe kostiumy, plastyczność sceny oraz rewelacyjnie wykonane partie muzyczno-chóralne sprawiają,że spektakl urzeka siłą kontrastu - średniowiecza ze współczesnością, to coś pomiędzy snem a jawą, niezwykle zmysłowa gra dwóch żywiołów i światów.
Artyści wykraczają poza tradycyjną operową konwencję, łączą w sobie różne rodzaje sztuki, spajają wszystko w jedno ogniwo i sprawiają,że doznajemy nietuzinkowych wrażeń zarówno estetycznych jak i muzycznych. Niesłychanie pozytywna energia ! Urok obrazów polega na tym,iż wszystkie wyobrażają apoteozę życia.
Gust krytyków i publiczności w tym przypadku się nie rozminął. Media zgodnie twierdzą:"to widowisko totalne i świetne, spektakl znakomity" (Karolina Kreter)

CARMINA  BURANA  czyli ŻYCIE MOŻE BYĆ PIĘKNE... Pieśni miłości i przeznaczenia! Cudowne dzieło o przyjemnościach i ulotności życia, o kochaniu, byciu w zgodzie z naturą, poznawaniu świata pełnią zmysłów z fantazją i szaleństwem. Jak mówi reżyser "Życie może być piękne, zauważmy to wreszcie i kochajmy je".
Najsłynniejszym fragmentem kantaty jest rozpoczynająca i kończąca dzieło pieśń chóru O Fortuna. Jej koło symbolizuje niestałość i zmienność ludzkiego losu, wspinamy się na nie, biegniemy, usiłujemy złapać czas, oszukać przeznaczenie... A finał  jest nieprzewidywalny. Kogo i co znajdziemy na szczycie ? Jakie to ma znaczenie i wymiar ? Zakończenia zdradzić nie można, trzeba je koniecznie zobaczyć. Może los się do nas uśmiechnie, a może  nas wykpi, wyszydzi i wyśmieje...
Euforia  i refleksja - to uczucia, ktore towarzyszą bytomskiej Carminie burana.

UWAGA !  TYLKO JEDNO PRZEDSTAWIENIE DO KOŃCA 2010 roku.

Zapraszamy.
Bilety w cenach: 60, 50, 40, 30 zł do nabycia w kasie Opery Ślaskiej w Bytomiu, kasie Teatru Ślaskiego w Katowicach, księgarni muzycznej "Czas" w Gliwicach, W Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie,w internecie na portalach  ticketpro.pl; ticket online, eBilet.pl

Informacje: www.opera-slaska.pl , tel. 032 3966808, 3966853



(-)
Materiały Teatru
10 września 2010