Kulturalne propozycje na zakończenie wakacji
30 sierpnia o godz. 18.00 na rynku wystąpią zespoły: Braty z Rakemna, Budyń i Bajzel oraz Antoni Gralak & YeShe. Braty z Rakemna grają w czteroosobowym składzie. Grupa pochodzi z Gryfina nad Odrą. Została laureatem konkursu Programu 3 Polskiego Radia. W 2004 roku wyszedł ich debiutancki album Fusy precz!!! Drugi album nosi tytuł Krew, Sex, Popyt, Podat Grupa łączy rockandrolla z punk rockiem i avant popem. Projekt Babu Król, pod którym kryją się muzycy: Budyń i Bajzel, znani z formacji Pogodno, przedstawi piosenki Edwarda Stachury w nowych brzmieniach, pochodzące z płyty "Sted".
Antoni Gralak: trębacz, kompozytor i producent muzyczny sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazzowo-rockowej formacji Tie Break, która zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Prowadzi dwa autorskie projekty Graal i YeShe. W Płocku premierę będzie miał ten drugi. Zobaczymy multimedialne widowisko z muzyką druman\'bass, w którym artyści i publiczność stanowią część scenografii. Gralak zagra do obrazów - zmarłego przed rokiem - malarza, grafika i performera Andrzeja Urbanowicza.
Po koncertach odbędzie się spektakl teatralny. Poznański Teatr Fuzja pokaże Dywidendę opowiadającą o kryzysie ekonomicznym. Liderami teatru są Anna i Tomasz Rozmianiec. Ciekawy scenograficznie spektakl Dywidenda rozgrywa się na ogromnej planszy do gry. W grze uczestniczy trzech zawodników. Wygra najsprytniejszy i ten, komu uda się uniknąć pułapek, bankructwa i podejrzanych umów. Skojarzenia ze słynną grą Monopoly są jak najbardziej uzasadnione.
Drugiego dnia Festiwalu również zaplanowano koncerty. Od 18.00 na rynku prezentować się będą zespoły Niechęć i Frozen Bird. Frozen Bird gra muzykę, która łączy eksperymentalne brzmienia i pop. Wykorzystuje różne instrumenty: od perkusji i fortepianu, przez wiolonczelę, skrzypce, tubę i akordeon, po mbirę, cymbałki i kieliszki oraz elektroniczne akcenty. Śpiewają i grają utwory instrumentalne. Według zapowiedzi organizatorów, w Płocku "opowiedzą historię onirycznej wędrówki młodego bohatera przez miasta pełne dziwnych postaci, tajemnych przejść i magicznych przedmiotów". Grupa Niechęć to przedstawiciele polskiej sceny alternatywnej. Muzycy odwołują się do bogatej tradycji jazzu, zarazem odważnie poszerzając ją o rockową psychodeliczność i nastrojowość rodem z muzyki filmowej. Niechęć tworzą: Michał Kaczorek - perkusja, Stefan Nowakowski - kontrabas, Tomasz Wielechowski - fortepian, Rafał Błaszczak - gitara, Maciek Zwierzchowski - saksofony.
Około godz. 21.00 zobaczymy spektakl inspirowany prozą Stanisława Lema. Wyprodukował go poznański Teatr Biuro Podróży we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Założycielem teatru i reżyserem jest Paweł Szkotak. Teatr odwiedził blisko 50 krajów na sześciu kontynentach. Był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem prestiżowych nagród. Na płockim rynku będziemy uczestniczyć w podróży Iljona Tichego w przyszłość. Bohater Lema spotyka Lepniaków, którym dobrobyt odebrał sens istnienia i zabrał wszelkie uczucia. Przedstawienie zachwyca scenografią, efektami świetlnymi i multimedialnymi projekcjami, a specjalnie skomponowana muzyka łączy brzmienia symfoniczne i bardzo nowoczesne.
Około godziny 22.00, na finał Rynku Sztuki, zobaczymy projekcję filmową. Do niemych filmów Władysława Starewicza - pioniera animacji poklatkowej i filmu lalkowego zagrają Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki - czyli SzaZa. Muzycy tworzą dla teatru, filmu, kina. Współpracowali m.in. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K. Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą, P. Borawskim.
Festiwal Rynek Sztuki łączy trzy wcześniejsze wydarzenia odbywające się latem w Płocku: Jazz na Starówce, Nadwiślański Festiwal Teatrów Ulicznych oraz Kino Letnie na Starówce. Sponsoruje go Orlen.
(-)
Tygodnik Płocki
22 sierpnia 2012