Lalkarskie święto czas zacząć

Dziś startuje VI Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "Lalka-Nie-Lalka". Do niedzieli 24 czerwca placówkami kulturalnymi Białegostoku, ale też jego ulicami rządzić będą lalkarze.

W naszym mieście zaprezentuje się kilkanaście ekip z Niemiec, Bułgarii, Ukrainy, Japonii, Finlandii, Rosji, Chorwacji, Rumunii, Francji, Wielkiej Brytanii, Izraela, Litwy, Iranu, Holandii oraz Polski. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ prezentowane będą zarówno spektakle dla dorosłych widzów, jak i dla najmłodszych. Zdecydowanie jednym z większych wydarzeń będą pokazy Karakuri Ningyo - japońskich lalek-automatów. Japońscy artyści zaprezentują w dniach 20-22 czerwca na Rynku Kościuszki spektakle "Wonder of Karakuri Ningyo" (20 czerwca, godz. 18; 21-22 czerwca, godz. 12, 16, 18).

Organizatorem festiwalu jest Akademia Teatralna w Białymstoku we współpracy z Podlaskim Stowarzyszeniem Artystów Lalkarzy, Białostockim Ośrodkiem Kultury i Białostockim Teatrem Lalek.

- Festiwal ten rodził się przed laty między Akademią Teatralną w Białymstoku, a Białostockim Teatrem Lalek - mówi Marek Waszkiel, dyrektor BTL. - To jest duża impreza. I zawsze taka była, za sprawą szkoły właśnie. W tym roku rozszerzamy formułę, w taki sposób, że zostały zaproszone zespoły profesjonalne do udziału w festiwalu. Więc impreza zyskuje formę spotkania tych, którzy dopiero wchodzą na scenę, szukają swojej drogi, z tymi, którzy od lat świetnie sobie na tejże scenie radzą i już wypracowali swoją własną stylistykę.

I to właśnie w BTL-u już dziś, będzie można zobaczyć spektakl "Laboratorium Szekspira" (St. Petersburg - Rosja) o godz. 17 i 21.

- To spektakl będący impresją opartą o tematy szekspirowskich utworów - mówi Waszkiel. - To bardzo eksperymentujący teatr lalki i formy. Na zakończenie będzie Duda Paiva, dobrze znany białostoczanom, jako autor "Fasady". Tym razem zobaczymy jego najnowszy spektakl pt. "Bękart". To będzie także dwa razy zagrane, na dużej scenie w niedzielę - 24 czerwca. Po drodze pojawią się różne grupy: rosyjskie, izraleskie, francuskie i wiele innych.



(uk)
Gazeta Współczesna
19 czerwca 2012