Lalki kontra żelowe miśki
Szczególnym pokazem było przedstawienie "Katastrofa" Agrupación Seor Serrano, będące ostrzeżeniem przez przyszłością. Metafora świata narażonego nie tylko na kataklizmy, ale i bezwzględnych dyktatorów zaprezentowana została w mikroskali.Dzięki kamerom, podglądającym świat wykreowany z kartonowych i plastikowych opakowań, na dużym ekranie widzowie śledzili życie mieszkańców tego przedziwnego plemienia - żelowych miśków. Animatorzy akcji, z maskami pluszowych miśków na głowach, doświadczają swoich żelowych bohaterów, zsyłając na nich trzęsienia ziemi, powodzie, ataki terrorystyczne. Miśki miśkom zgotowały ten los. Zabawa w eksterminację wydaje się artystycznym wygłupem do momentu, gdy na ekranie pokazują się płonące wieże Word Trade Center, polityczni dyktatorzy współczesnego świata, wreszcie Hitler.
Przedstawienie przygotowane przez warszawski Teatr Lalka w reżyserii Mariana Pecki to historia rozgrywająca się w dwóch planach - aktorskim i lalkowym.
Brawurowo prowadzone lalki sprawiły, że świat dzieci odnajdujących w lesie tytułowe "Tajemnicze dziecko", wydawał się być bardziej realny niż animujący go aktorzy. Piękna scenografia, nieduże laleczki poruszające się w bardzo indywidualnym, charakterystycznych dla postaci stylu - wszystko to sprawiło, że również widzowie odkryli w sobie owo tajemnicze dziecko. Publiczność opuszczała salę wyraźnie wzruszona.
Przygotowany przez Agatę Kucińską spektakl na podstawie tekstu Lidii Amejko, wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności. Mała sala Teatru Polskiego okazała się zdecydowanie za mała na tak wiele żywotów. Rozgrywająca się na dachu wieżowca historia przedziwnych świętych i mistyków, zamieszkujących osiedle z betonu, jest niezwykle zabawna i wzruszająca. Kucińska sama stworzyła lalki, zbudował im blok, w którym jeździ zapewne zdezelowana winda, mieszkańcy parzą herbatę, a ci, którym nic już nie pozostało, zostają świętymi - Egon bierze na siebie wszystkie grzech serialowych postaci, a także grzechy TVP 1, TVP 2, Polsatu, TVN-u i innych stacji, które miał w satelitarnym pakiecie; Angelika całą złość tego świata przyjmuję na siebie, a potem zmyka ją w słoikach. Podłe życie bohaterów uwzniośla forma niezwykle poetycka oraz muzyka na żywo w wykonaniu Sambora Dudzińskiego. "Żywoty świętych osiedlowych" wiele podróżują, dotarły nawet na festiwal do Edynburga.
Słowacki Divadlo Piki przywiózł do Bielska bardzo prosty w formie, rozpisany na dwóje aktorów oraz krówki, świnki, kózki i las spektakl "Mubajka", Spektakl był prezentowany dwukrotnie i wzbudził emocje wśród dzieci i ich rodziców.
Wczoraj, poza konkursem, swoje przedstawienia zaprezentowali również Adam Walny ("Przygody kropli wody" - na zdjęciu oraz "Hamlet") i Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku (mroczna, bardzo muzyczna "Opera żebracza").
Dziś do żywego planu lalkowego dołącza film - SE-MA-FOR w Książnicy Beskidzkiej zaprezentuje swoje animacje dla dzieci. Banialuka przedstawi "Złoty klucz", a wieczorem obejrzymy dwa zagraniczne spektakle, z Belgii i Finlandii.
28-05-2012
(-)
Materiały Organizatora
28 maja 2012