"Lato w teatrze" w Jarocinie

Od zabaw integracyjnych na scenie legnickiego Teatru Modrzejewskiej, poznawania tajemnic jego zaplecza oraz zwiedzania rozrzuconych po całym mieście obiektów wykorzystywanych w teatralnych przedstawieniach rozpoczęła Lato w Teatrze blisko 40-osobowa grupa dzieci i młodzieży z wielkopolskiego Jarocina

Od wtorku 3 sierpnia zajęcia w ramach tego projektu przeniosą się do jarocińskiego Pałacu Radolińskich. Finałem teatralnych półkolonii będzie spektakl "Jak ptaki", który pokazany zostanie 12 i 13 sierpnia.

 

 

Nie jest przypadkiem, że tegoroczny udział legniczan w projekcie Instytutu Teatralnego w Warszawie ma wyjątkowy, bo wyjazdowy charakter. Współpraca legnickiego teatru z wielkopolskim Jarocinem ma już kilkuletnią historię. Miasto i jego Jarociński Ośrodek Kultury, znane w całej Polsce od lat 80-tych ubiegłego wieku jako organizator słynnego Festiwalu Muzyków Rockowych, od lat jest także - głównie za sprawą Stowarzyszenia Jarocin XXI - wielkim promotorem teatru i organizatorem corocznego festiwalu "Wielki Teatr w Małym Mieście".

 

W efekcie Teatr Modrzejewskiej pokazał jarocińskiej publiczności kilka najgłośniejszych swoich spektakli ostatnich lat: "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, "Wlotka.pl" Pawła Kamzy, "Urojenia" Tomasza Sobczaka, "Szaweł" i "Łemko", duetu Robert Urbański i Jacek Głomb, "Dziady" Lecha Raczaka oraz "Otello" w reżyserii Jacka Głomba.

 

- Rok 2010 to prawdziwie teatralny rok w Jarocinie. W ramach festiwalu "Wielki Teatr w Małym Mieście", a także projektu Teatr Polska (oba dofinansowywane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) pokażemy łącznie aż dziewięć dużych spektakli sprowadzonych z wielu polskich scen. Jesteśmy jedynym polskim miastem, do którego projekt Teatr Polska zawita w tym roku aż czterokrotnie. Oprócz "Otella" pokażemy "Salto Mortale" poznańskiego Teatru Strefa Ciszy, "Teczki" Teatru Ósmego Dnia i "Trash Story" warszawskiego Teatru Ateneum - poinformował główny sprawca jarocińskiej mody na teatr, wiceburmistrz miasta Robert Kaźmierczak.

 

Tegoroczną nowością w realizacji pomysłu Lata w Teatrze jest to, że legniczanie poprowadzą te teatralne półkolonie wyjazdowo, właśnie w Jarocinie. Stało się to możliwe dzięki wsparciu finansowemu, którego projektowi Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie realizowanemu ze środków ministerialnych udzielił miejscowy samorząd gminny, a współpracę organizacyjną zapewniły miejscowa Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy oraz i Zespół Szkół nr 5 w Jarocinie.

 

- Dzięki naszemu dofinansowaniu w teatralnych półkoloniach weźmie udział więcej uczestników, niż nawet pierwotnie planowaliśmy, bo zainteresowanie okazało się spore. Z 30. osobowej grupy zrobiła się o dziesięć liczniejsza, a wszystkim uczestnikom zapewniamy śniadania i obiady, a także jednodniowe odwiedziny w Legnicy - zauważył wiceburmistrz Kaźmierczak.

 

Wszystko zaczęło się właśnie od wycieczki uczestników do Legnicy, którzy zwiedzili nie tylko główną siedzibę Teatru Modrzejewskiej, ale także - w trakcie podróży po mieście - pozateatralne obiekty wykorzystywane przez legnickich artystów w ich działalności scenicznej. W tym warsztaty teatralne z wypożyczalnią kostiumów i głośną z "Made in Poland" Wojcieszka i "Dziadów" Raczaka Scenę na Piekarach zlokalizowaną na największym legnickim blokowisku.

 

- Dla nas edukacja teatralna dzieci i młodzieży to program, który konsekwentnie realizujemy od z górą dwudziestu lat. Chyba nie ma drugiego takiego teatru w Polsce, który prowadzi je w tak szerokim, różnorodnym i codziennym wymiarze, dla tak wielu uczestników. Dla nas naturalnym było zgłoszenie się do projektu Lato w Teatrze, w którym braliśmy także udział w ubiegłym roku - mówi szef legnickiej sceny Jacek Głomb, który był przewodnikiem jarocińskiej młodzieży po zakamarkach Teatru Modrzejewskiej.

 

Od 3 do13 sierpnia, już w jarocińskim Pałacu Radolińskich, wszyscy uczestniczyć będą w zajęciach aktorskich, kostiumowo-scenograficznych, muzycznych i promocyjno-dziennikarskich prowadzonych przez pracowników i współpracowników legnickiego teatru.

 

Finałem tych półkolonijnych warsztatów będzie spektakl zatytułowany "Jak ptaki", w całości wymyślony, przygotowany i zagrany przez ich uczestników. W założeniu ma być opowieścią o młodzieńczym buncie i dążeniu do wolności, bo tak legnickim organizatorom zajęć zapadł w pamięć Jarocin, miejsce sławnych rockowych festiwali i młodzieżowej kontestacji rzeczywistości PRL. Jednak o tym jaki będzie i jakim okaże się współczesny wymiar tego pomysłu, jak bunt i dążenie do wolności rozumie i manifestuje najmłodsze pokolenie wolnej Polski (uczestnicy półkolonii mają od 11 do 18 lat), będzie się można przekonać podczas przedstawień, które 12 i 13 sierpnia pokazane zostaną jarocińskiej publiczności.



Grzegorz Żurawiński
Materiał nadesłany
3 sierpnia 2010