Lato z PRL w Polskim

Dawid Krawczyk został asystentem norweskiego reżysera, Milada Świrska poprowadziła biuro prasowe festiwalu Strefa: Norwegia. Co ich łączy? Oboje są "absolwentami" zeszłorocznej akcji edukacyjnej Teatru Polskiego "Lato w teatrze".

W tym roku również we wrocławskim Teatrze Polskim na młodych teatromanów czekają dwa tygodnie warsztatów pod okiem specjalistów z czterech dziedzin - aktorstwa, scenografii, muzyki i dziennikarstwa. - Są jeszcze miejsca w sekcji scenograficznej i muzycznej - mówi Marta Kuźmiak, koordynatorka projektu. 

Hasłem przewodnim tegorocznych warsztatów jest PRL. - Młodzi ludzie stworzą spektakl muzyczny od podstaw - tłumaczy Kuźniak. - To nastolatki, więc PRL kojarzą jedynie z dowcipów, filmów, opowieści dorosłych. Chcemy, by porozmawiali o tamtym czasie ze swoimi rodzicami, by starsi też mieli swój udział w przedsięwzięciu. 

Zajęcia z aktorstwa poprowadzi Mariusz Kiljan, scenograficzne Ewelina Sośniak, tegoroczna absolwentka ASP, i Michał Matoszko, grafik Teatru Polskiego. Muzyką zajmie się Łukasz Perek, a dziennikarstwem Marta Kuźmiak i Kinga Wołoszyn-Świerk. Za choreografię odpowiedzialny będzie Maciej "Gleba" Florek, zwycięzca I edycji programu "You Can Dance". 

- Od 19 do 31 lipca przez sześć godzin dziennie będziemy komponować muzykę, tworzyć scenografię i reżyserować spektakl, który pokażemy 31 lipca i 1 sierpnia - mówi Kuźmiak. - W ubiegłym roku pracowaliśmy nad tekstem "Romeo i Julia". Uwspółcześniliśmy go. Licealiści przedestylowali go przez własne doświadczenia, przez swój świat. Otwieramy młodych ludzi na teatr współczesny. Uczymy ich nowego języka tej sztuki, pokazujemy, że teatr nie jest skostniały, a zadziorny i na czasie. Widzimy też, z jaką wiedzą przychodzą młodzi. Nadrabiamy szkolne zaległości, uzupełniamy wiadomości. Tworzymy świadomego widza. 

Ale też i twórcę. - Zeszłoroczni uczestnicy pomogli nam bardzo przy organizacji festiwalu Strefa: Norwegia - opowiada Marta Kuźmiak. - Milada Świrska poprowadziła festiwalowe biuro prasowe, a Dawid Krawczyk, który w zeszłym roku brał udział w warsztacie scenograficznym, pracował jako asystent norweskiego reżysera Rolfa Alme przy performatywnym spektaklu "Synowie postfeminizmu". Młodzi ludzie wiedzą, co potrafią, znają języki, nie boją się działać. To bardzo budujące. 

Pomysłodawcą programu "Lato w teatrze" jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Teatr Polski na realizację projektu otrzymał 40 tys. zł. Koszt uczestnictwa w dwutygodniowych warsztatach wynosi 50 zł.



DOMI
Gazeta Wyborcza Wrocław
2 lipca 2010