Laury dla prof. Deglera za Witkacego

Prof. Janusz Degler, teatrolog, znawca życia i twórczości Witkacego, odbierze w poniedziałek w Bibliotece Narodowej w Warszawie nagrodę Książki Roku za swoją ostatnią publikację - "Witkacego portret wielokrotny". Dwa dni później w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu otrzyma kolejny laur - wyróżnienie za najlepszą Książkę Jesieni

Wyróżniona książka miała swoją premierę w 70. rocznicę śmierci Witkacego, 18 września ubiegłego roku. Nie jest to biografia, ale raczej portret artysty zbudowany jakby z odprysków potłuczonego zwierciadła. W każdym z nich oglądamy fragment jego twarzy - pisarza, filozofa, męża, kochanka, skandalisty, reżysera teatru, w jaki zmieniał nieustannie swoje życie, czy bohatera ludzkiej tragedii, która zakończyła się samobójczą śmiercią. Śledzimy jego twórczość, jednak oglądamy go przede wszystkim w relacjach z ludźmi, którzy go otaczali - żoną Jadwigą Witkiewiczową, kochanką Czesławą Oknińską, filozofem Hansem Corneliusem, z którym przyjaźnił się i korespondował.

Tytuł książki odwołuje się do słynnego "Portretu wielokrotnego" Witkacego, na którym artysta sfotografował się w kabinie z lustrami w mundurze lejbgwardii. Lustra odbijają jego cztery twarze, piąta jest niewidoczna - model siedzi tyłem do widza. - Możemy te wizerunki identyfikować: to jest twarz malarza, to dramatopisarza, to powieściopisarza, to filozofa - tłumaczy prof. Degler. - Ale mnie najbardziej intrygowała ta twarz niewidoczna, nieznana, zakryta.

Prof. Degler, najwybitniejszy polski witkacolog, od 1962 roku jest wykładowcą w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor licznych publikacji, laureat nagród i wyróżnień, m.in. Gloria Artis z 2006 roku.

Tytuł Książki Roku jest przyznawany od 11 lat przez miesięcznik "Nowe Książki", a wśród jej laureatów są m.in. Tadeusz Różewicz, Ryszard Kapuściński, Barbara Skarga i Urszula Kozioł.

Wywiad z prof. Januszem Deglerem opublikowaliśmy we wczorajszej "Wieży Ciśnień".



maga
Gazeta Wyborcza Wrocław
16 stycznia 2010