Leonard Pietraszak honorowym Obywatelem

Aktor Leonard Pietraszak otrzymał w niedzielę tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy, w której urodził się i spędził młodość. Artysta wspominał niektóre swoje głośne role w filmach i twórców zaangażowanych w ich powstanie.

Uroczysta sesja rady miasta odbyła się wyjątkowo w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Część formalna została ograniczona do zupełnego minimum, a większość czasu wypełniła rozmowa z aktorem i jego wspomnienia o kilku kreacjach w bogatej karierze.

Akt nadania tytułu honorowego obywatela miasta Pietraszakowi wręczył przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Zbigniew Sobociński.

"23 maja Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę o nadaniu tytułu honorowego obywatela miasta, a teraz z wielką przyjemnością wykonuję uchwałę. Mało jest osób, które tak wielką przyjaźnią, miłością obdarzają swoje miasto. Już dzisiaj wpisuje się pan w panteon wielkich postaci naszego grodu i myślę, że w kronikach bydgoskich zapisane to będzie na najważniejszych stronach i to chyba złotym inkaustem" - powiedział Sobociński.

Dodał, że życzyłby sobie - a zapewne również zgromadzeni na uroczystości bydgoszczanie - "żeby takich przyjaciół było wielu, bo miłość i przyjaźń, którą pan przekazał miastu, pokazuje naszą Bydgoszcz jako wielką".

Aktor w towarzystwie przewodniczącego rady i prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego odsłonił swój portret, który wzbogaci galerię honorowych obywateli miasta w ratuszu.

W czasie drugiej części spotkania Pietraszak wspominał niektóre swoje głośne role, których zapowiedzią była muzyka do tych obrazów w wykonaniu zespołu Grzegorza Nadolnego. Aktor z rozrzewnieniem wspomniał grę w takich filmach, jak "Czarne chmury", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Czterdziestolatek", "Kingsajz" i "Vabank".

Z okazji nadania aktorowi tytułu honorowego obywatela, Miejskie Centrum Kultury przygotowało wystawę "Filmowy Świat Leonarda Pietraszka" z fotosami i plakatami filmowymi. Pietraszak przed uroczystością zasadził swoje drzewko w bydgoskiej Alei Dębów.

Pietraszak jest 17 z honorowych obywateli Bydgoszczy, którzy to wyróżnienie otrzymali przed drugą wojną światową i po wojnie. Aktor w 2012 r. odsłonił tabliczkę ze swoim podpisem, umieszczoną w bruku Alei Autografów na ul. Długiej.

Pietraszak urodził się w Bydgoszczy w 1936 r. W mieście spędził dzieciństwo i wiek młodzieńczy. W 1954 r. ukończył w mieście III Liceum Ogólnokształcące, a dwa lata później został studentem wydziału aktorskiego łódzkiej filmówki, obecnie noszącej nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Studia ukończył w 1960 r., a zadebiutował rok wcześniej w filmie Bronisława Broka "Cafe pod Minogą".

Później grał w filmach Tadeusza Chmielewskiego, Jerzego Gruzy, Andrzeja Konica, Kazimierza Kutz, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego, Marii Sadowskiej, Andrzeja Wajdy i Wojciecha Wójcika. Wystąpił w 30 filmach i serialach filmowych, m.in. w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Perła w koronie", "Rodzina Połanieckich", "Królowa Bona", "Trójkąt bermudzki", "Złoto dezerterów". Wcielił się też w wiele postaci teatralnych w Poznaniu - w Teatrze Polskim oraz stolicy - w teatrach Klasycznym, Komedia i Ateneum.



Jerzy Rausz
Kurier PAP
10 września 2018