Listopad premier w Poznaniu
W trzy kolejne listopadowe weekendy Fundacja Art Stations Grażyny Kulczyk zaprasza na trzy premiery polskich twórców zajmujących się tańcem współczesnym i teatrem fizycznym.17.11 Iza Szostak zaprezentuje „Ciało. Dziecko. Obiekt".
Spektakl, w którym sobaczymy choreografkę i Kubę Słomkowskiego- zgłębiać będzie zagadnienia doświadczenia dzieciństwa.
Poprzez performance artystka chce stworzyć możliwość i przestrzeń do ponownego odkrycia i interakcji z przedmiotami reprezentującymi doświadczenia dzieciństwa. Interesuję ją praca z pamięcią, cielesna re-konstrukcja znaków przeszłości- rzeczywistoś miniona w wymiarze kulturowo-społecznym jak i indywidualnym.
23.11 Agata Maszkiewicz pokaże spektakl „Pojedynek" .
W Pojedynku dwie performerki staną naprzeciw siebie, aby zainscenizować szereg konfrontacji. Rzucą wyzwanie sobie, ale też i publiczności grając stereotypowymi wizerunkami walczącej kobiety. Będą prowokować i będą śmiałe szukając niuansów, przez które różnica zdań staje się pojedynkiem, staje grą, staje się tańcem.
30.11
Zaraz po premierze w Łodzi legendarny Teatr Chorea, Tomasza Rodowicza
Zaprezentuje w Studio Słodownia +3 swój najnowszy spektakl „Muzg"
W spektaklu grupa „badaczy", finalizuje wieloetapowy projekt, w którym poddaje własne ciała i umysły ekstremalnym eksperymentom. W końcowym etapie swoich badań definiują osobiste punkty odniesienia i perspektywy, ukazując sprzeciw (i bezradność?) tego co człowiecze, wobec arogancji i bezwzględności nauki i technoideologii.
Jednocześnie, w połowie listopada Art Stations Foudation by Grażyna Kulczyk będzie też gospodarzem międzynarodowego programu SPAZIO. Jest to edukacyjno-artystyczny program dla młodych choreografów, którego ambicją jest kreowanie nowego pokolenia twórców tańca – ludzi bogatszych o interdyscyplinarną wiedzę, myślących w perspektywie współczesnej sztuki, gotowych wprowadzać nowe idee na swoje narodowe sceny.
Poznańska odsłona projektu skupiona jest szczególnie na problematyce przestrzeni scenicznej oraz reżyserii światła w tańcu. "Ciało i głos w polskim teatrze i tańcu" Poza zajęciami praktycznymi dla młodych choreografów, program sesji zakłada otwarte także dla publiczności wykłady i spotkania z zaproszonymi artystami i teoretykami. Chcemy młodym europejskim choreografom przybliżyć nieco polską tradycję treningu fizycznego, pracy z przestrzenią, światłem, ruchem i głosem w spektaklach teatralnych. Dzięki wspaniałym gościom pokażemy jak architekturą scenografii wpływać na ruch artystów na scenie i ich relacje z widzami, jak światłem budować przestrzeń, jak z przestrzeni pamięci wykreować przestrzeń aktywności w świecie współczesnym. Tomasz Rodowicz opowie o Ciele / Ruchu / Glosie – o Aktorze Wielowymiarowym, profesor Jerzy Gurawski zaś pogawędzi "Jak Kantor i Grotowski w przestrzeni teatralnej się kotłowali, poruszali i tańczyli i jak to powstawało" mówiąc z perspektywy obserwator i współuczestnika działań, Tadeusz Kornaś przedstawi polski teatr alternatywny i jego "taneczne" praktyki, Anna Królica wysnuje analogie pomiędzy Kantorem a współczesną choreografią, Katarzyna Podgórska-Glonti podejmie temat Przestrzeni własnych. Inspiracji i źródeł twórczości artystycznej, a Robert Ast – potraktuje architekturę jako scenę ludzkich działań Wszystkie prelekcje bogato ilustrowane unikatowymi materiałami wizualnymi.
Sobotnie wykłady będą otwarte dla publiczności.
(-) (-)
Materiał organizatora
3 listopada 2013