"Macbeth" na otwarcie festiwalu

Spektakl wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła zainauguruje 7 maja w Bydgoszczy pierwszą edycję nowego festiwalu teatralnego Inne Sytuacje. Impreza stawia sobie za cel promocję teatru alternatywnego i laboratoryjnego

- Nazwa nowego festiwalu nie jest przypadkowa, pochodzi z wypowiedzi jednego z najważniejszych kreatorów współczesnego teatru - Eugenia Barby, założyciela Odin Teatret i ucznia Jerzego Grotowskiego: "Ujęcie tradycyjnych treści teatru zajmują nie nowe treści, lecz nowe relacje. To, co się rodzi, to nie żaden inny teatr, to tylko inne sytuacje zaczynają nazywać się teatrem" - wyjaśnił Andrzej Stróż, dyrektor programowy festiwalu, aktor, reżyser i twórca odbywających się w latach 1991-2001 w Bydgoszczy Off Prezentacji Teatralnych.

Jak podkreślają organizatorzy, otwierający festiwal "Macbeth" Teatru Pieśń Kozła to sztuka spotykająca się dotychczas z entuzjazmem widzów i krytyków. Sztuka jest owocem współpracy wrocławskiego zespołu z Royal Shakespeare Company.

Teatr Pieśń Kozła określany jest przez krytyków jako jeden z twórczych spadkobierców wielkiego wrocławianina - Jerzego Grotowskiego. Zespół teatru stosuje technikę koordynacji, w której łączy się w całość takie elementy jak głos, pieśń, ruch, rytm, taniec, słowo, tekst.

Spektakl jest jedną z sześciu prezentacji polskich, duńskich i niemieckich zespołów teatralnych, które złożą się na program Innych Sytuacji. Twórcy bydgoskiej imprezy chcą sięgać do dziedzictwa teatru laboratoryjnego, "żywego, unikającego zbędnej dekoracji".

- Chcemy, by ten festiwal akcentował przede wszystkim obecność człowieka - aktora - na scenie. Uważamy, że podstawą teatru nie jest obecność na scenie scenografii, zapożyczeń środków multimedialnych, źle pojętej widowiskowości, epatowanie nowinkami technicznymi, ale aktor - człowiek - podkreślił Stróż.

W kolejnych dniach przed bydgoską publicznością zaprezentują się: Maciej Adamczyk z poznańskim Teatrem Porywacze Ciał, Iben Nagel Rasmussen z Odin Teatret z Holstebro w Danii, Teatr Brama z Goleniowa, Studio Teatralne z Warszawy oraz niemiecko-rosyjska grupa Teatr Derevo.

Festiwal organizuje Fundacja Kultury Yakiza z Bydgoszczy we współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy i bydgoską sceną "niebopiekło", której dyrektorem programowym jest Andrzej Stróż. Festiwal zakończy się 10 maja.



PAP

23 kwietnia 2011
Spektakle
Macbeth