Maj w STU

Ostatnie informacje dotyczące poprawy sytuacji pandemicznej przyniosły nadzieję, że na początku maja rozpoczniemy pokazy naszych spektakli. Przedstawiamy poniżej Państwu plan repertuarowy na pierwszą połowę maja. Bardzo liczymy na to, że będziemy mogli powitać Was w gościnnych progach Teatru STU już 4 maja. Na Państwa, jak zwykle, czekają gwiazdy na wyciągniecie ręki i bezpieczna atmosfera na regularnie ozonowanej widowni. Szczegółowe informacje odnośnie uczestnictwa w spektaklach podczas trwania pandemii spowodowanej wirusem Sars-Cov2 dostępne są na stronie www Teatru.

4/5 maja - wtorek/środa - godz.19:00
Kogut w rosole - reż. Marek Gierszał
Opis spektaklu:
Grupa bezrobotnych mężczyzn, bez pieniędzy i perspektyw na lepsze jutro postanawia wypiąć się na życiowe problemy i pokazać im cztery litery. I to całkiem dosłownie, ponieważ pomysłem na zaradzenie fatalnej życiowej sytuacji jest ściągnięcie spodni i założenie grupy striptizerów „Dzikie Buhaje". Co jednak zrobić, kiedy panowie tańczą jak garbaty z kulawym, ich brzuchom bliżej do bojlerów niż kaloryferów, a kondycję ćwiczyli jedynie przy okazji bójek w obskurnym barze? Rozpoczyna się morderczy trening i mozolne przygotowywanie choreografii. A do tego walka z własnymi kompleksami i życiowymi rozterkami. Czy mężczyznom wystarczy determinacji i wiary w swój sukces? Czy zgotują nam show, od którego opadną ręce, czy może jednak szczęki? O tym przekonamy się w finale tej przezabawnej komedii o męskiej przyjaźni, wierze w niemożliwe i pokonywaniu własnych ograniczeń.

6/7 maja - czwartek/piątek - godz.19:00
O psychiatrach, psychologach i innych psycholach - reż. Artur "Baron" Więcek
Opis spektaklu:
Rodrigo to całkiem normalny, szczęśliwy facet. Mąż. Ojciec. Przedsiębiorca. Od czasu do czasu zdarzają mu się jednak drobne, acz kłopotliwe przejęzyczenia. Postanawia więc zasięgnąć porady lekarskiej. Zaskakująca diagnoza stanie się początkiem tułaczki bohatera po kolejnych gabinetach psychiatrycznych i sesjach terapeutycznych. Pozornie niewinne schorzenie okaże się ledwie wierzchołkiem góry lodowej przeróżnych dolegliwości, wmawianych mu przez kolejnych doktorów i znachorów. Żeby nie dać się zwariować pod tą presją „normalności", Rodrigo sam będzie musiał zdefiniować co ona dla niego znaczy i pozwolić sobie na odrobinę „szaleństwa".

8/9 maja - sobota/niedziela - godz.19:00 /18:00
Boże mój! - reż. Andrzej Seweryn
Opis spektaklu:
Błyskotliwa, pełna humoru i ciepła opowieść o przeplataniu się codziennych rozterek z dylematami o skali (dosłownie) biblijnej. Ella to samotna matka wychowująca autystycznego syna, a do tego twardo stąpająca po ziemi realistka i ateistka. Być może to właśnie czyni z niej świetną psychoterapeutkę. Pewnego dnia zgadza się przyjąć w swoim domu zrozpaczonego pacjenta - tajemniczego Pana B. Nie spodziewa się, że czeka ją wyjątkowa sesja terapeutyczna, w której role się odwrócą, a jej światopogląd stanie na głowie, kiedy przyjdzie jej być świadkiem prawdziwych cudów...

13/14 maja - czwartek/piątek - godz.19:00
Ci, co mnie niosą - reż. Artur "Baron" Więcek
Opis spektaklu:
Mało znane i nigdy nie wystawiane na scenie opowiadanie Mrożka to rzecz „zakręcona" dokładnie tak, jakbyśmy się tego po autorze spodziewali – fantazyjna, absurdalna, melancholijna, ironiczna. Do tego pełna zadumy nad ludzkim losem, naszym miejscem w świecie, przeznaczeniem. Refleksja o ludziach i rzeczach, pragnieniach i potrzebach - wszystkim tym, co „niesie nas" przez życie. Sprawach, dzięki którym od czasu do czasu nabiera ono kolorów i głębszego sensu. Chwilach, które powodują, że mimo kierującej losem przypadkowości, zmienności i ulotności chce nam się marzyć, tworzyć, kochać - po prostu żyć!

15/16 maja - sobota/niedziela - godz.19:00/18:00
Judy Garland. Na końcu tęczy - reż. Krzysztof Jasiński
Opis spektaklu:
Wszyscy pamiętają ją jako Dorotkę z Czarnoksiężnika z krainy Oz, gdzie swoim niepowtarzalnym głosem śpiewała Over the rainbow, marząc o magicznym świecie gdzieś Na końcu tęczy. Mało kto wie, że życie prywatne Judy Garland niewiele miało kolorów tęczy, a ścieżka jej kariery nie była prosta, jak droga z żółtej kostki brukowej. Spektakularne sukcesy okupione zostały psychicznym i fizycznym wyniszczeniem, alkoholizmem, próbami samobójczymi. Nieustannie popadała w długi na setki tysięcy dolarów. Jej cztery małżeństwa się rozpadły, a piąte przerwała jej tragiczna śmierć, w wieku zaledwie 47 lat, spowodowana przedawkowaniem leków. W tym spektaklu-recitalu, życie Garland poznamy z pomocą jej piosenek i mistrzowskiej kreacji Beaty Rybotyckiej.

17 maja - poniedziałek - godz.19:00
Spowiedź chuligana - reż. Krzysztof Jasiński
Opis spektaklu:
Zabarwiona czarnym humorem, niepokorna opowieść o życiu „artysty przeklętego", powstała na kanwie twórczości jednego z najbardziej cenionych rosyjskich poetów XX wieku. Sergiusz Jesienin zapisał się w historii literatury jako postać równie barwna, co tragiczna. Jego twórczość, w parze z burzliwą biografią, przepełniona jest kontrastami. Sielankowość wspomnień dzieciństwa na prowincji zestawiona zostaje z mrokiem pijaństwa w miejskich spelunach. Legendarne podboje miłosne pięciokrotnie żonatego twórcy zderzają się z tajemnicą jego samobójczej śmierci w samotności. Kontrasty te, które po śmierci zrobiły z Jesienina legendę, po mistrzowsku odgrywa żywa aktorska legenda – Andrzej Grabowski. Powraca on na deski sceny STU, gdzie odnosił wielkie sukcesy, przypominając o swoim teatralnym rodowodzie, z którego wyrósł na gwiazdę filmu i telewizji.

19/20 maja - środa/czwartek - godz.19:00
21/22 maja - piątek/sobota - godz. 19:00

Błękitne krewetki - reż. Krzysztof Jasiński
Opis spektaklu:
Przed każdym przedstawieniem, za kulisami sceny toczy się odrębny spektakl, którego widzowie zazwyczaj nie mają możliwości zobaczyć. Tym razem będzie inaczej. W teatralnej garderobie podglądamy dwie aktorki – doświadczoną gwiazdę sceny i młodą debiutantkę, które przygotowują się do metamorfozy w Gertrudę i Ofelię z „Hamleta". Ich rozmowa, początkowo nacechowana niechęcią i rywalizacją, z czasem odsłania zaskakujące podobieństwo dwóch, z pozoru zupełnie różnych kobiet i zaciera granice między aktorkami a bohaterkami szekspirowskiego dramatu. Garderobiane lustra stają się zwierciadłami odbijającymi aktorski fenomen teatralnego życia, a zaplecze przeradza się w scenę, na której usłyszymy brawurowe wykonania piosenek z tekstami Jacka Cygana i muzyką m.in. Seweryna Krajewskiego, Piotra Rubika, Ryszarda Rynkowskiego, Grzegorza Turnaua czy Zbigniewa Wodeckiego.

23 maja - niedziela - godz. 18:00
Przybory Wasowskiego Dom Wyobraźni - reż. Łukasz Fijał
Opis spektaklu:
Zapraszamy w progi Domu Wyobraźni – miejsca, które poszerzy Państwa percepcję świata o dodatkowe pokłady humoru, groteski, abstrakcji i surrealizmu. Zamieszkują go postaci znane z kultowego „Kabaretu Starszych Panów", które zabiorą Państwa w nostalgiczną podróż po największych przebojach niezapomnianego duetu, jaki przed laty tworzyli Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. Piosenki i skecze z repertuaru dwóch dżentelmenów w cylindrach, po dziś dzień stanowią doskonałe remedium na wszelkie problemy i sprawiają, że nawet „gdy szron na głowie i nie to zdrowie, to w sercach ciągle maj!".

25/26 maja - wtorek/środa - 19:00
Kiedy sobie znowu umierała - reż. Mirosław Gronowski
Opis spektaklu:
Tania to stara panna - tuż przed sześćdziesiątką, ale „nawet największy wróg nie dałby jej więcej niż pięćdziesiąt... siedem". Mieszka w ciasnej, moskiewskiej garsonierze wraz ze swoją matką Zofią, która rozpacza nad tym, że umrze bez zięcia i wnuków. A umrze na pewno, już wkrótce, lada moment... I tak mijają kobietom kolejne dni ich wspólnego starzenia się - przepełnione troską, miłością, ale i monotonią, samotnością i beznadzieją. Kiedy pewnego dnia omyłkowo do ich mieszkania trafia spieszący do swej kochanki Igor, Tania postanawia to zrządzenie losu wykorzystać, aby dać swej matce odrobinę pociechy. Z pełną zawziętością i „charakterem tak okropnym, jaki winna mieć stara panna" wciąga przypadkowego gościa w odgrywanie roli jej kochanka sprzed lat. Czy przekona Igora do udziału w tej romantycznej grze? Jakie jeszcze zaskakujące fortele zastosuje w swojej intrydze? Przekonamy się śledząc jej poczynania w tej pełnej komediowych perełek i zwrotów akcji sztuce jednej z najpopularniejszych współczesnych autorek rosyjskiego teatru i filmu.

29/30 maja - sobota/niedziela- godz.19:00
Trzy siostry - reż. Krzysztof Jasiński
Opis spektaklu:
Czechow uchwycił pewien szczególny nerw kondycji ludzkiej przełomu wieków. Oto zegar minął graniczną datę stuleci i... nic się nie stało. A trzeba pamiętać, że histeria oczekiwania końca dziejów była wtedy znacznie silniejsza niż w czasie późniejszego o sto lat przełomu tysiącleci! Zamiast apokaliptycznego bum - para w gwizdek. Skumulowane emocje ludzkości zamkniętej w oczekiwaniu na niedoszły koniec uchodziły jak z rozgrzanego czajnika - z powolnym, przeciągłym, drażniącym piskiem. Czechow bezbłędnie zdołał te nastroje wpleść pomiędzy galerię postaci swojego dzieła, szyjąc z nich opowieść ponadczasową i uniwersalną. Dzięki temu do dziś możemy znajdywać w niej wątki i tematy nam bliskie. Obecny rok pokazuje, że para z gwizdka wcale jeszcze do końca nie uszła. Zdaje się wciąż unosić między ludźmi, nabierając tyko coraz to nowej, i większej , toksyczności. Dlatego nie powinny nas dziwić niejednokrotnie histeryczne reakcje tytułowych bohaterek sztuki. Niemal całkowicie zamknięte w domu (co najwyżej z możliwością wyjścia do pracy i z powrotem), w kwarantannie o wojskowym reżimie, odcięte od zewnętrznego świata, już w pierwszym akcie dowiadują się z gazet o epidemii ospy szalejącej w odległym Cycykarze - prowincji, zamieszkanej główniej przez Chińczyków, Mandżurów i Mongołów. Z kolei w akcie trzecim Natasza informuje, że w mieście panuje „influenca" bojąc się, by jej dzieci nie zaraziły się wszechobecnym wirusem grypy... Zwłaszcza, że lekarzy jak na lekarstwo!
/Michał Mizera/

Kasa teatru jest czynna w dni powszednie od 9.00 -17.00. Zachęcamy także do zakupu biletów online - wystarczy kliknąć na przycisk "kup bilet" obok interesującego Państwa spektaklu.



Magdalena Jamka-Sułkowska
Materiał Teatru
28 kwietnia 2021