Majowe wieczory z tańcem

W majowe wieczory zapraszamy Państwa na spotkanie z tańcem. Już na początku miesiąca czeka na nas premiera w reżyserii Anny Godowskiej współprodukowana z Lubelskim Teatrem Tańca. Na scenie w spektaklu "Barocco" pojawi się między innymi Edyta Herbuś.

Kolejny raz będziemy mieli szansę zobaczyć znakomity spektakl "Hello kitty", który jest taneczną opowieścią o życiu nastoletniej Anny Frank dorastającej w czasie wojny. Najwybitniejszych twórców teatru tańca podziwiać będziemy na srebrnym ekranie w ramach pokazu Kino mistrzów tańca. Nie zabraknie także okazji do zmierzenia się z tańcem osobiście - dwukrotnie w maju zapraszamy na warsztaty prowadzone przez znakomitych choreografów i tancerzy.

10-11.05.2014 "Barocco" chor. Anna Godowska, godz. 19:00 / Sala Widowiskowa Premiera
10-11.05 Warsztaty tańca współczesnego - prowadzenie: Anna Godowska, Paweł Grala, Wojciech Łaba, godz. 10.00-13.15 / Sala prób nr 6
13-14.05.2014 "hello kitty" reż. Wojciech Kaproń, godz. 19:00 / Sala Widowiskowa
14.05.2014 "Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern" Sally Banes - Spotkanie z tłumaczką książki Jadwigą Majewską, godz. 17:30 / Szklarnia
19.05.2014 Kino mistrzów tańca Nederlands Dans Theater i Crystal Pite, godz. 18:00 / Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
22.05.2014 Warsztaty taneczne - prowadzenia Justyna Jasłowska, godz. 16.00 / Sala prób nr 6
22.05.2014 "Sorry. I don't like to be killed" - Justyna Jasłowska, godz. 17.30 / Sala Czarna

Barocco - premiera
10-11.05.2014 godz. 19:00

Barocco znaczy perła.

Perła to symbol doskonałości, której od zawsze poszukuje kobieta, miotając się pomiędzy kobiecością zmyśloną a prawdziwą (o ile taka istnieje). Z drugiej strony Barok to metafora współczesności podszytej niepokojem, chaosem, poszukiwaniem transcendencji, a jednocześnie pełnej zmysłowości i hedonizmu. Wszystkie te wątki prowadzą do cielesności i ciała, które staje się obiektem szczególnego zainteresowania - tatuowane, kolczykowane, poddawane operacjom plastycznym jest wehikułem nieświadomej przemiany i sposobem kształtowania własnej tożsamości kobiety i budowania jej poczucia siły.

Sala Widowiskowa
Bilety: 20/30 zł; grupowy: 15 zł

Hello Kitty - Lubelski Teatr Tańca
13-14.05.2014 godz. 19:00

W "Hello Kitty" pytamy o zagadkę życia Anne Frank, o zagadkę człowieka-samego-w-sobie, którą Anne rozwiązała pomiędzy trzynastym a piętnastym rokiem życia. W dwa lata ukrywania się w Oficynie przeżyła utratę dziecięcej naiwności, przeszła przyśpieszone dojrzewanie, które doprowadziło ją do przenikliwego zrozumienia swojej samotności. Jak można dokonać takiego odkrycia, zyskać wewnętrzną wolność, będąc tak bardzo, po wielokroć uwięzionym? Uwięzionym przez historię, przez własną społeczność, własne ciało?

Nie chcieliśmy po raz kolejny opowiadać ze szczegółami tej historii, znanej wszystkim aż nadto, i z boleśnie wiadomym zakończeniem. Chcemy sięgnąć do wewnątrz niej, nie zatrzymując się na powierzchownych, linearnych warstwach dokumentalnych czy psychologicznych. Dlatego podjęliśmy karkołomną próbę prze-czytania "Dziennika" Anne Frank poprzez inne teksty. Odwołując się do słynnej metafory Jana Kotta, potarliśmy tekst "Dziennika" o inne teksty, w tym o tajemniczą bajkę Wolfa Erlbrucha, aby zbadać energię w ten sposób wywołaną.

Nie ma dziś jednej pamięci o Zagładzie, a jej koszmar obserwujemy i przyswajamy w sposób zapośredniczony, niczym odbicie powielone w systemie wielokrotnych luster. Nie ma też jednego języka mówienia na ten temat, którego można z czystym sumieniem używać. Za każdym razem musimy ten język tworzyć, wypróbowując raz po raz jego możliwości, odrzucając to co niepotrzebne, ponosząc klęskę i powracając na nowo. Bo w historii którą odziedziczyliśmy po Anne Frank nic się nie zgadza, rządzi się ona swoją pokrętną logiką, stawia pytania, mnoży paradoksy.

Sala Widowiskowa
Bilety: 20/30 zł

"Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern" Sally Banes
14.05.2014 godz. 17:30

Spotkanie z tłumaczką książki Jadwigą Majewską

To pierwsze na rynku polskim tłumaczenie tak ważnej pozycji należącej do kanonu teoretycznych rozważań nad tańcem współczesnym. Napisana przystępnym językiem ukazuje szerokie tło społeczne i artystyczne, z którego wyrosła i na którym rozkwitła amerykańska awangarda taneczna. Zarazem jednak rozważania Banes mają charakter uniwersalny, traktują o tańcu jako takim.

Autorka zaczyna od przybliżenia historii ruchu postmodernistycznego, a następnie koncentruje się na portretach najważniejszych postaci tamtej epoki. Książkę wypełniają wnikliwe opisy i błyskotliwe interpretacje głośnych przedstawień. Czytając ją, przekonamy się, że dokonania artystów, o których pisze Banes, stanowią źródło inspiracji dla tego, co w tej dziedzinie sztuki dzieje się obecnie. Poznamy nie tylko taniec, ale również sztukę plastyczną, teatralną i rodzący się w Nowym Jorku lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych performance artystyczny.

Szklarnia
wstęp wolny

Nederlands Dans Theater i Crystal Pite
Kino mistrzów tańca
19.05.2014 godz. 18:00

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. Każdego miesiąca w wybrany poniedziałek prezentowane są spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca. Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandenkeybus (Ultima Vez).

Nederlands Dans Theater powstał w Holandii w roku 1959, kiedy to 22 tancerzy postanowiło zakończyć współpracę z Nederlands Ballet i realizować swoją pasję taneczną w innej formule artystycznej. Pod kierunkiem Carel Birnie i Benjamina Harkarvy'ego "zbuntowani" artyści rozpoczęli pracę nad nowym repertuarem w oparciu o styl modern dance. Po 50 latach działalności i współpracy z takimi znakomitościami jak Jiří Kylián czy Hans van Manen, NDT stał się jednym z wiodących zespołów tańca współczesnego na świecie. W jego skład wchodzą aktualnie dwie formacje: NDT1 - główny zespół liczący 30 tancerzy w wieku 23-40 lat, którego dyrektorem artystycznym jest Paul Lightfoot oraz NDT2 - zespół założony w 1978 roku z myślą o utalentowanych tancerzach w wieku do 23 lat, obecnie pod dyrekcją Geralda Tibbsa.

Dzięki współpracy z Pathe Live oraz Ambasadą Królestwa Niderlandów mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejny z serii 4 wieczorów z Nederlands Dans Theater i wybitnymi choreografami.

Wieczór nr 3: NDT i Crystal Pite

Na program składają się 2 spektakle:

Parade / NDT 1 - 40 minut
choreografia: Crystal Pite, muzyka: Owen Belton, wideo: Wladimiro Woyno, scenografia: Jay Gower Taylor, kostiumy: Nancy Bryant

Frontier / NDT 1 - 40 minut
choreografia: Crystal Pite, muzyka: Owen Belton, wideo: Wladimiro Woyno, scenografia: Jay Gower Taylor

Crystal Pite o spektaklach: "Tematem obu części dzisiejszego wieczoru jest pojęcie "granicy" - pomiędzy tym, co wiemy a tym, o czym nie mamy pojęcia. Część druga jest spojrzeniem z zewnątrz na granicę ludzkiego uniwersum i swoistym zadziwieniem nad ciemną materią oraz niewidzialnymi siłami, które kształtują naszą galaktykę, a w konsekwencji także nas. W części pierwszej istotne jest spojrzenie od wewnątrz, skupienie się na ograniczoności naszej wiedzy dotyczącej ludzkiego umysłu."

Wieczór nr 4: NDT i Ekman/ Eyal & Behar/ Leon & Lightfoot / Inger - 9 czerwca 2014, godz: 18:00

Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Bilety: PWYW ("pay what you want" - "zapłać ile chcesz po pokazie")

Sorry. I don't like to be killed - Justyna Jasłowska
22.05.2014 godz. 17:30

Dance work in progress

W swoim solo Justyna Jasłowska skupia się na temacie odcięcia pewnego etapu i wejścia w kolejny. Umownie można to nazwać zerwaniem z dotychczasowością na drodze pogodzenia się z nią.

Drugi temat, techniczny i formalny, to jednocześnie główne narzędzia, z których zbudowana jest praca - dubbing i fotografia analogowa. Artystka zakłada, że dzięki tym środkom uda jej się spotęgować efekt tzw. postaci drugoplanowej, która znajdzie się niejako w centrum uwagi.

Po prezentacji artystka poprosi widownię o rozmowę, pytania, uwagi, refleksje na temat budującego się nadal spektaklu.

Sala Czarna
wstęp wolny

Warsztaty tańca współczesnego
10-11.05, godz. 10.00-13.15 | Sala prób nr 6
Prowadzenie: Anna Godowska, Paweł Grala, Wojciech Łaba
Liczba miejsc ograniczona.
Informacje i zapisy: www.ltt.art.pl, warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

Warsztaty taneczne z Justyną Jasłowską
22.05, godz. 16.00 | Sala prób nr 6

Warsztat skierowany jest do osób dojrzałych (50+) oraz młodszych tancerzy i choreografów. Zajęcia będą oparte o poszukiwanie materiału ruchowego z wykorzystaniem technologii audio, fotografii analogowej oraz dubbingu i imitacji. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Informacje i zapisy: www.ltt.art.pl, warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

Kontakt
Lubelski Teatr Tańca
tel.: 81 466 61 46
e-mail: taniec@ck.lublin.pl

Kasa Biletowa
czynna: pon.-pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed spektaklem
tel.: 81 466 61 40
e-mail: kasa@ck.lublin.pl



(-) (-)
Materiał Teatru
5 maja 2014
Spektakle
hello kitty