„Malta" literacka

„Platforma Bałkany" prowokuje do rozmowy. Tegoroczne Forum będzie miejscem, gdzie wspólnie z twórcami, badaczami kultury, filozofami i publicystami zastanowimy się nad współczesną rzeczywistością społeczno-polityczną.

Reżyserskie strategie tłumaczenia bałkańskiej tożsamości przedstawią kuratorzy tegorocznego Idiomu – Oliver Frljić i Goran Injac. Spotkanie na placu Wolności będzie okazją do wysłuchania ich osobistych historii i sposobów analizowania historii regionu, z którego się wywodzą. Tematem Bałkanów, jako przedmurza Europy zajmiemy się z kolei podczas spotkania Wstyd i duma Europy Wschodniej, w którym wezmą udział: Konstanty Gebert, Magdalena Koch i Joanna Tokarska-Bakir. Podczas rozmowy usłyszymy fragmenty reporterskiej książki Wojciecha Tochmana Jakbyś kamień jadła. Wielogłosowa będzie także dyskusja o roli państwa, narodu i obywatela we współczesnej Polsce oraz o wspólnej literaturze krajów środkowoeuropejskich. Temu spotkaniu towarzyszyć będzie inscenizowane czytanie fragmentów książki Dubravki Ugresić Kultura kłamstwa. O różnicy między doświadczeniem migracji i uchodźctwa porozmawiamy m.in. z szefową polskiego oddziału Amnesty International – Draginją Nadażdin, a o źródłach agresji z jednym z najbardziej znanych polskich terapeutów i psychiatrów – Bogdanem de Barbaro. Przyjrzymy się również pracy dokumentalisty filmowego – Agnieszka Arnold opowie, jak być świadkiem, czyli jak relacjonować wydarzenia, które po latach wciąż budzą wielkie emocje.

Rozmowy na placu Wolności rozpoczniemy od spotkania Przemysława Czaplińskiego z Adamem Michnikiem wokół książki Ksiądz pana wini, pan księdza, a nam prostym zewsząd nędza. Czyli rozmowy między Panem, Wójtem i Plebanem ciąg dalszy, która jest zapisem rozmowy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej" z ks. Józefem Tischnerem.

Ostatnim akordem Forum będzie dyskusja Neofaszyzm i jego granice. O współczesnych odmianach faszyzmu porozmawiamy z: Moniką Bobako, Iwoną Kurz, Borisem Budenem, Dragan Markoviną i Przemysławem Wielgoszem. Spotkanie poprowadzi Jacek Żakowski.

„Młoda Malta" woła o pokój

Dobiega końca Young Malta Festival. Hasłem tegorocznego przeglądu w Liceum oraz Gimnazjum Akademickim Da Vinci było „Wołanie o pokój / Calling for Peace". To nawiązanie do tegorocznego Idiomu Festiwalu „Malta" i odpowiedź na rosnącą przemoc, skierowaną wobec ludzi reprezentujących inne poglądy, wyznania i konteksty kulturowe. Dwunastoma spektaklami i warsztatami młodzi ludzie z Polski, Ukrainy, Hiszpanii, Szkocji, Portugalii i Niemiec przełamywali uprzedzenia, rozwijali międzynarodowe przyjaźnie i doświadczali w praktyce tego, co inne. Wspólnie przygotowali widowisko finałowe, które zobaczymy 9 czerwca o g. 18 w Auli Artis. Wstęp wolny.

O inności, migracji i uchodźctwie na warsztatach Generatora Malta

Jesteś ciekawy, czy sztuka może iść w parze z aktywizmem politycznym? Masz wątpliwości, czy prawa człowieka są przestrzegane? Chcesz bardziej otwarcie prezentować swoje opinie w dyskusjach? Zapisz się na warsztaty organizowane przez Generator Malta i Centrum Praktyk Edukacyjnych (zapisy@malta-festival.pl).

Cykl powstał we współpracy z podmiotami, organizacjami pozarządowymi i inicjatywami nieformalnymi, a w rolę prowadzących wcielą się eksperci i ekspertki od lat działający/e na gruncie sztuki, performansu, nowych mediów i dziennikarstwa: Alicja Borkowska (Strefa WolnoSłowa), Przemysław Wielgosz (Le Monde Diplomatique), Beata Biel, Dan Thy Nguyen, Kalina Czwarnóg (Fundacja Ocalenie), Natalia Szafran-Kozakowska (Wikimedia Polska). Korzystając z ich doświadczenia i różnych perspektyw zawodowych będziemy pracować inności, migracji i uchodźstwa.



(-) (-)
Materiał organizatora
9 czerwca 2017