"Manru" na afiszu Opery Nova

W powojennej Polsce ta jedyna opera Paderewskiego grywana była rzadko. Obecnie zobaczyć "Manru" można tylko w Bydgoszczy, na scenie Opery Nova. Najbliższe spektakle 5 i 6 listopada o godz. 19.

Muzyka pisana pod wpływem dramatów muzycznych Wagnera zawiera szczególnie imponujące partie symfoniczne orkiestry, piękne partie wokalne. Paderewski włączył do partytury także elementy folklorystyczne : tańce góralskie i motywy cygańskie. Temat libretta zaczerpnięty został z powieści J.I.Kraszewskiego "Chata za wsią". Literacki Cygan Tumry nosi w operze imię Manru, które - jak pisał autor libretta, Alfred Nossig, do Ignacego Jana Paderewskiego - "...jest najbardziej ponurym, cygańskim i operowym".

Ignacy Jan Paderewski mówił w 1902 r. na spotkaniu z przedstawicielami prasy w Nowym Jorku: "Wybór tematu umożliwił mi wprowadzenie dużej dozy liryzmu do libretta i pod tym względem wzorowałem się (...) na metodzie włoskiej. Sądzę, że nowość "Manru" polega na tym, że w odróżnieniu od zwykłej romantycznej historii, jej temat został osnuty na tle konfliktu między dwiema rasami, Słowianami i Cyganami. Temat jest zresztą na wskroś muzyczny".

Muzyka pisana pod wpływem dramatów muzycznych Wagnera zawiera szczególnie imponujące partie symfoniczne orkiestry, piękne partie wokalne. Paderewski włączył do partytury także elementy folklorystyczne: tańce góralskie i motywy cygańskie. "Manru" na scenie Opery Nova jest spektaklem o nietolerancji i ludzkich uprzedzeniach. Zastosowane przez realizatorów rozwiązania scenograficzne pozwoliły na stworzenie sugestywnego i aktualnego spektaklu. Znakomicie zakomponowany ruch sceniczny, malarsko oświetlone sekwencje zbiorowe, świetne partie chóru, intensywna, pełna melodyjności i barwności muzyka orkiestrowa, to atuty bydgoskiego przedstawienia "Manru". Realizacja opery w technice DVD przyniosła Operze Nova w 2013 r. nagrodę "Złotego Orfeusza", przyznawaną przez paryska l'Academie du Disque Lyrique.

Podczas najbliższych przedstawień w Operze Nova wystąpią w głównych partiach solowych: Janusz Ratajczak i Sylwester Kostecki (Manru), Małgorzata Grela i Jolanta Wagner(Ulana). Jolanta Wagner po raz pierwszy w tej roli. Małgorzata Ratajczak (Jadwiga), Monika Ledzion jako Aza. W roli demonicznego Uroka Leszek Skrla i Adam Woźniak. Partię solową na cymbałach wykona znakomity ukraiński instrumentalista Ihor LLomaha. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.



(-) (-)
Materiał Organizatora
29 października 2014
Spektakle
Manru