Marzenia skarpetek

,,Niesamowite przygody skarpetek" - magiczny, dopracowany pod względem zjawiskowych kostiumów i akcentów spektakl stworzony na podstawie serii książek Justyny Bednarek, która również zajęła się jego adaptacją. Premierę miał 17 grudnia 2021 roku oraz został przedstawiony w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Bilety na sztukę można zdobyć w lutym i marcu w Teatrze Baj.

W biegu życia, do którego nasze ciała i umysły się przyzwyczaiły, zapominamy o doprawianiu codzienności baśniowością. Tak naprawdę ubranie zgubienia skarpetki w opowieść o jej niesamowitych przygodach i spełnieniu zawodowym w innym wymiarze nic nas nie kosztuje, ale kto by miał na to czas. No więc, jeśli nasza wyobraźnia czuje się zbyt przytłoczona realizmem, którym ocieka każdy dzień, z pomocą przychodzi nam teatr. Tutaj zapominamy o granicach wiekowych, a poczucie czasu, wspomnienie kształtów i perspektywa się zakrzywiają. Dzięki takiemu treningowi imaginacji z mniejszym trudem przyjdzie nam ujęcie autentyzmu w poetyckość a przez to instynktowne tworzenie bajecznych scenariuszy dla mniejszych obserwatorów.

Teatr dziecięcy jest w dużej mierze też wykładem dla dorosłych. W spektaklu ,,Niesamowite przygody skarpetek" niektóre sceny i dialogi odnoszą się wyraźnie do typowych sytuacji z życia dorosłych, obrazując jak często obowiązki, minimum wolnego czasu i poczucie odpowiedzialności kreują ludzi na fanatycznych zwolenników zdroworozsądkowego podejścia. Słowa i reakcje mają ogromne znaczenie i zapadają w pamięć dzieciom, nawet jeżeli wydaje się nam, że dodanie lub odjęcie jednego epitetu to tylko drobiazg.

Co spektakl w reżyserii Roberta Jarosza oferuje dzieciom? Niesamowitą historię, która ułoży się wygodnie w fotelu pamięci na dłużej. Hipnotyzujące efekty świetlne zmieniające scenę w ocean barw. Osobliwe, karykaturalne rekwizyty, wymazujące ze wspomnień granice między wymysłem a prawdą. Wchodzące w ucho piosenki, które głośno słychać na korytarzu, po zakończeniu przedstawienia. To zdecydowanie przeżycie głęboko emocjonalne, które rozsypie nasze ukryte w głowach etykiety, używane do opisywania rzeczywistości i pozwoli nam na chwilę oddać się kontemplacji na temat postrzegania codziennych wydarzeń. Będzie to przypomnienie o tym, że przyziemność może być nieziemska.

Jakim cudem skarpetki gubią swoje pary w praniu? Istnieje teoria, że to przez dziurę pod pralką, która jest tunelem do innego świata, dla zagubionych części garderoby. Każdy ma swoje marzenia, nawet skarpetki. Jedna swoim pięknym głosem onieśmiela widownię, inna imponuje strażakom heroizmem i poświeceniem dla chomika, a ta w kolorowe paski zaprzyjaźnia się z jednonogim bezdomnym królem, który mierzył się ze smokiem. Nieważne, którą drogę wybierają, mają przywilej decydowania o swoim losie. Jest to lekcja dla najmłodszych, że koniec końców najważniejsze jest by nie bać się podejmowania prób i dążyć do spełniania się w tym co przynosi nam uciechę. Wykorzystanie skarpetek jako głównych postaci pokazuje, że każda, najmniejsza osobistość ma znaczenie.

Rodzinny wypad do teatru jest wręcz rytuałem polegającym na kształtowaniu swojej wrażliwości, rozbudzaniu wpół ospałych po tygodniach rutyny zmysłów i wspólnie spędzonym czasie w kulturalnym środowisku. Jeżeli nie jesteście pewni na jaki spektakl się udać z dzieckiem, a szukacie rozrywkowo-edukacyjnego występu z dodatkiem niecodziennej wizualizacji ,,Niesamowite przygody

skarpetek" są świetnym wyborem. Wartościowa fabuła i precyzja z jaką elementy scenografii: lalki, projekcie, materiały, kostiumy i oświetlenie się dopełniają tworząc wyjątkową historię będzie przyjemnym tematem do rozmów przy rodzinnym stole oraz możliwością by powtórzyć najmłodszym jeszcze raz, że marzenia to osłoda życia, ale powinny przeistaczać się z czasem w plany.



Abigaila Kruszyk
Dziennik Teatralny Warszawa
16 lutego 2022
Portrety
Robert Jarosz