Maskarada 2021

W tym roku organizowany 16-20 czerwca dorocznie po raz jedenasty przez Teatr Maska w Rzeszowie Festiwal Maskarada w założeniu ma uwrażliwić młodą widownię na kształtowanie świata jako wspólnoty bezpiecznej i tolerancyjnej. To niełatwe zadanie powinno znaleźć czytelny wyraz w spektaklach i dyskusjach.

Hasło „Prawa dziecka - prawa człowieka - prawa zwierząt" określa kontekst Festiwalu. Po miesiącach obcowania także Teatru Maska z publicznością w formie tylko one-line przyszedł niecierpliwie wyczekiwany czas na kontakt bezpośredni.

11. Maskarada miała odbyć w ubiegłym roku. To jednak nie nastąpiło z powodu szczytującej pandemii Covid 19. Dopiero teraz stało się możliwe tradycyjnie jak każdego roku.

W tym roku konkursowo w nurcie głównym pojawią się "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy" z Teatru Andersena w Lublinie, „Wielkie gorące szybkie puff" ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, „Rutka" z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi, „Mamu-Ty" z Olsztyńskiego Teatru Lalek, „Chłopcy z Placu Broni" z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, „Czy umiesz gwizdać, Joanno?" z Teatru Lalek Guliwer w Warszawie, „Tutu" z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej oraz „Kosmici" z Teatru Miniatura w Gdańsku.

W nurcie off „Bezimienny/Nieznany" z Grupy Gra/Nice w Łodzi, „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie" z Teatru Odnalezionego w Jeleniej Górze i „Ludzie/Psy" z Analog Collective w Warszawie.

Poza konkursem premiera Teatru Maska „Brzydkie kaczątko" w reż. Anny Wolszczak.

W programie będą też spektakle muzyczne, panele dyskusyjne, czytania performatywne z muzyką na żywo, warsztaty i wystawa prac studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Obowiązuje pandemiczny dystans, dezynfekcja rąk i maseczki. Zapełniona będzie tylko połowa widowni.



Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
2 czerwca 2021