Miasto44

Debata „Współczesne kino historyczne – nowy styl języka filmowego", wystawa i łączenie z twórcami filmu „Miasto44" oraz finał konkursu „Młodość i odwaga" – to przedsmak projektu „Miasto 44 na Dwóch Brzegach", który odbędzie się w Kazimierzu Dolnym 1 sierpnia, w 69. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Tegorocznemu Festiwalowi Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi" (27 lipca – 4 sierpnia), współorganizowanemu przez TVP, towarzyszyć będzie projekt „Miasto 44 na Dwóch Brzegach", który wpisuje się w obchody 69. rocznicy Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia br. w Małym Kinie na terenie Miasteczka Festiwalowego przy ul. Nadwiślańskiej 9 o godz. 12.15 festiwalowa publiczność weźmie udział w debacie pt. „Współczesne kino historyczne – nowy styl języka filmowego" z udziałem prof. Tadeusza Lubelskiego, prof. Tadeusza Szczepańskiego i Grażyny Torbickiej. W czasie dyskusji prezentowane będą materiały video z dwóch filmów, koprodukowanych przez TVP – „Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy i „Wałęsa. Człowiek z nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy. O godz. 16.00 przy pomocy skype'a uczestnicy „Dwóch Brzegów" będą mogli porozmawiać z obecnymi na planie filmowym twórcami filmu „Miasto44". Moderatorem internetowego spotkania będzie Grażyna Torbicka.

Wydarzeniu „Miasto 44 na Dwóch Brzegach" towarzyszy wystawa zdjęć z planu „Miasta44" – filmu, który już okrzyknięto największą produkcją polskiej kinematografii 2014 r. i pierwszym obrazem o Powstaniu Warszawskim od czasu „Kanału" Andrzeja Wajdy.

1 sierpnia zostanie też  rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Młodość i odwaga". Nagrodą będą m.in. zaproszenia na premierę „Miasta44" Jana Komasy, planowaną w przyszłym roku na Stadionie Narodowym.

„Miasto 44 na Dwóch Brzegach" to projekt realizowany przy współpracy z Akson Studio, głównym producentem filmu oraz Narodowym Centrum Kultury, współproducentem filmu. Więcej informacji o konkursie, na który do 29 lipca br. można zgłaszać fotografie, znajduje się na stronie: www.dwabrzegi.pl.

O fimie "Miasto44"

„Miasto44" to uniwersalna opowieść o odwadze i poświęceniu, o uczuciach towarzyszących ludziom podczas 63 dni walk w Powstaniu Warszawskim. Jest to historia życia walczącego miasta, dojrzewania w obliczu tragedii i śmierci, marzeniach i cenie, jaką się za nie płaci. To jednocześnie największa produkcja w polskiej kinematografii 2014 r. i pierwszy film o Powstaniu Warszawskim od czasu „Kanału" Andrzeja Wajdy.

Film mówi o emocjach, przeżyciu pokoleń, daje do myślenia. Nie opowiada w natrętny sposób o patriotyzmie, nie poucza, ale wpisuje się w coraz wyraźniej obecną potrzebę i trend „nowoczesnego patriotyzmu" – świadomości i dumy z polskiej historii.

Reżyserii „Miasta44" podjął się Jan Komasa, który należy do najzdolniejszych i najczęściej nagradzanych filmowców młodego pokolenia w Polsce. Studiował na Wydziale Reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej. W 2003 roku nakręcił etiudę „Fajnie, że jesteś", która zdobyła nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Cinefondation. W wieku 23 lat wyreżyserował jedną z 3 części filmu „Oda do Radości", wielokrotnie prezentowanego na polskich i zagranicznych festiwalach. Jego ostatni film „Sala samobójców" zdążył już wyrobić sobie markę filmu kultowego, zdobywając przy tym wiele prestiżowych nagród na polskich i zagranicznych festiwalach.

O filmie „Wałęsa człowiek nadziei"

Andrzej Wajda musiał opowiedzieć tę historię. Jak sam mówi: „Nie widzę żadnego innego reżysera, który może zrobić film o Lechu, z którego ja będę zadowolony. Nie mam wyjścia."

Scenariusz filmu napisał znany z ironii i ciętego humoru dramatopisarz Janusz Głowacki. Film rozpoczyna scena przesłuchania Lecha Wałęsy tuż  po krwawych wydarzeniach w grudniu 1970 roku. Sceny przedstawiające polityczne dojrzewanie Lecha w latach 70. XX wieku przeplatają się ze scenami z jego życia rodzinnego. Obserwujemy, jak po raz pierwszy Wałęsa prezentuje swoje zdolności przywódcze i umiejętność porywania tłumów. W końcu staje na czele strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku.

Andrzej Wajda stawia pytanie: Jak to możliwe, że jednemu człowiekowi udało się tak zmienić otaczającą go rzeczywistość  świata PRL-u? Wdzierając się w prywatność związkowego przywódcy reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności robotnika w charyzmatycznego przywódcę Solidarności.

Wajda przedstawia Wałęsę jako osobę niejednoznaczną, niepozbawioną  słabości, której jednak udało się wyzwolić ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

W rolach głównych zobaczymy m.in. Roberta Więckiewicza i Agnieszkę Grochowską. Zdjęcia realizuje Paweł Edelman.



(-) (-)
Materiał organizatora
19 lipca 2013