Miesiąc z Izabellą Cywińską

TVP Kultura zaprasza w marcu na spotkanie z wybitną polską reżyserką teatralną i filmową: w ramach "Miesiąca z Izabellą Cywińską" pokaże cztery przedstawienia teatralne oraz film w jej reżyserii.

Dwie pasje Izabelli Cywińskiej to kultura i polityka. Reżyser wrzucony w wir polityki. Minister kultury w pierwszym niekomunistycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Przez lata prowadziła teatr w Kaliszu, a następnie Teatr Nowy w Poznaniu. To ona stoi za odkryciami takich osobowości artystycznych jak: Danuta Stenka, Wiesław Komasa czy Jerzy Satanowski.

- Izabella Cywińska to niezwykle barwna postać polskiego teatru. Doskonale znamy jej zasługi jako reżyserki i dyrektorki Teatru Nowego w Poznaniu. W ubiegłym roku minęło 40 lat od chwili, gdy objęła dyrekcję tej sceny. W latach 70. i 80. XX wieku było to jedno z najważniejszych miejsc teatralnych w Polsce. Jej dyrekcję w Poznaniu wspomina się cały czas z sentymentem, o czym można się było też przekonać podczas grudniowej premiery "Wiśniowego sadu", która była powrotem Cywińskiej do pracy w Teatrze Nowym po latach przerwy - mówi Wojciech Majcherek, kierownik Redakcji Teatru TVP.

Przegląd zostanie zainaugurowany premierową emisją spektaklu "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa (2 marca, godz. 18:25 - na zdjęciu). Reżyserka dokonała znacznych skrótów tekstu, nie zatracając przy tym ducha oryginału. We współpracy z Katarzyną Adamczyk (scenografia, kostiumy) i Jerzym Satanowskim (muzyka) powstało piękne wizualnie, nostalgiczne i uniwersalne przedstawienie o utracie czegoś bliskiego, przemijaniu, powrotach i początkach.

Emisję spektaklu, zrealizowanego przez TVP Poznań w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, poprzedzi program "Niedziela z Izabellą Cywińską" (godz. 17:25), w którym z artystką będą rozmawiać jej goście: Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Agnieszka Krukówna, Małgorzata Niezabitowska, Wiesław Komasa i Jerzy Satanowski.

Po spektaklu TVP Kultura zaprasza na film "Cud purymowy" (2000) w reżyserii Izabelli Cywińskiej (godz. 20:10). Znakomity film, słynny ostatnio także z tego, że sąd nakazał jego oglądanie skazanym za propagowanie nienawiści rasowej polskim nacjonalistom

W ramach przeglądu zostaną również wyemitowane trzy sztuki:

04.03 - "Wysocki" Władysława Zawistowskiego (godz. 20.20)

Spektakl telewizyjny z 1984 roku. Premiera teatralna z tą samą obsadą w Teatrze Nowym w Poznaniu odbyła się rok później i była głośnym wydarzeniem. Ówczesna widownia odnalazła w tej sztuce odniesienia do współczesnych dyskusji na temat postaw i sensu angażowania się w sprawę narodową. Piotr Wysocki, przywódca powstania listopadowego, pojawia się w sztuce jako człowiek schorowany, żyjący w odosobnieniu i przytłoczony ciężarem ponad 20 lat syberyjskiego zesłania. Sztuka Zawistowskiego nie jest jednak biografią inicjatora powstania listopadowego. To raczej dramat o tożsamości narodowej, różnych racjach politycznych, trudnych doświadczeniach pokoleniowych i walce o ideały. Rolę tytułową zagrał Janusz Michałowski, w obsadzie również Sława Kwaśniewska, Jerzy Stasiuk, Lech Łotocki, Krystyna Feldman, Wojciech Standełło. TVP wyemitowała spektakl w 1986 r.

11.03 - "W poszukiwaniu zgubionego buta" wg Wiesława Myśliwskiego (godz. 20.20)

Scenariusz widowiska telewizyjnego, zrealizowanego w 1997 r., został oparty na jednym z rozdziałów powieści Wiesława Myśliwskiego "Widnokrąg". Polska wieś, gdzieś nad Sanem. Lata 40. XX w. Trzyosobowa rodzina wysiedleńców, matka, ojciec i kilkuletni syn cieszą się, ponieważ ojciec dostał właśnie posadę, co oznacza poprawę ich statusu i bytu. Niestety w czasie drogi do urzędu, gdzie ojciec ma zacząć pracę, chłopiec gubi but. Matka i syn wracają w poszukiwaniu buta. Tragikomiczna, poetycka, metaforyczna przypowieść o przewrotności losu. Ale i o poszukiwaniu...sensu, prawdy, celu życia... Zamiast buta można podstawić inne słowa i znaczenia. W obsadzie m.in. Izabela Dąbrowska, Jan Prosiński, Andrzej Iwiński, Irena Kownas, Tomasz Zaliwski, Jerzy Kamas.

18.03 - "Druga matka" na podstawie opowiadań Hanny Krall (godz. 20.20)

Scenariusz spektaklu Izabelli Cywińskiej (premiera 1999 r.) powstał na podstawie dwóch opowiadań Hanny Krall "Druga matka" i "Tylko króciutko...". Sztuka porusza wciąż aktualny problem stosunków polsko-żydowskich podczas ostatniej wojny. Dokonywane w tym czasie wybory odcisnęły swoje piętno na losach wielu Polaków, Żydów i Niemców. W obsadzie m.in. Daria Trafankowska, Garbiela Kownacka, Agnieszka Krukówna, Przemysław Kaczyński, Kazimierz Orzechowski, Mariusz Benoit.



(-) (-)
Materiał redakcji
27 lutego 2014
Teatry
TVP Kultura