Monodram Piotra Trojana w TCK

Teatr ZL zaprasza 20 lipca o godz. 19 na spektakl "Dorian". Scenariusz Ewy Wyskoczyl stanowi kolaż słów złożony z fascynacji tekstami m.in. Oscara Wilde'a, Trumana Capote, Wilhelma Müllera, Emila Ciorana, niekanonicznymi i kanonicznymi tekstami biblijnymi oraz improwizacjami aktora.

"Zachować chcę łagodność,

Odejdę, kiedy śpisz,

By kroków ściszyć pogłos

Ostrożnie zamknę drzwi.

W przelocie skreślę napis

na furtce: Miłych snów

Być może nie przegapisz

Co myślał chłopiec ów"

(Wilhelm Müller)

"Żaden artysta nie ma moralnych sympatii. Takie sympatie oznaczają u niego niewybaczalny manieryzm stylu" (Oscar Wilde)

"Dorian" to apokryficzna opowieść o świętym jurodiwym, który ze straceńczą odwagą schodzi do świata, aby przyjąć postać everymana, ze słabością jego kondycji, ułomnością. W swojej wędrówce poszukuje Niezepsutych Potworów.

Żywot nie jest moralitetem. Dorian podważa/pomija zasady ocen zastanej moralności. Jego hagiografia jest miejscami wulgarna, miejscami ewangelizująca, miejscami oniryczna, oddając: cuda, fantazmaty dzieciństwa, działalność w samym środku rozpaczy i okrucieństwa świata, melancholii przemijania przeszytej bólem, bezradnością, ale i urzeczeniem.

Dorian - imię męskie nieokreślonego pochodzenia. Prawdopodobnie wywodzi się od greckiej nazwy plemienia Dorów lub krainy przez nich zamieszkanej, Dorydy. W greckiej mitologii Dorowie pochodzą od jednego z herosów: Heraklesa. Użył go Oscar Wilde w powieści "Portret Doriana Graya". Dorian obchodzi imieniny 22 stycznia oraz 22 maja. W przeszłości kult Doriana był jednym z najbardziej ukrywanych. Aktualnie wychodzi z podziemia. Jest patronem szczerze pokutujących, uczniów, więźniów, sprowadzonych na złą drogę, fryzjerów, ogrodników, sprzedawców wina i luster, producentów perfum i słodyczy. Wzywany w przypadkach czarnej melancholii i przy bólach pleców. W ikonografii jest przedstawiany z niedźwiedziem, czasem towarzyszy mu jeżozwierz.

Scenariusz Ewy Wyskoczyl stanowi kolaż słów złożony z fascynacji tekstami m.in. Oscara Wilde'a, Trumana Capote, Wilhelma Müllera, Emila Ciorana, niekanonicznymi i kanonicznymi tekstami biblijnymi oraz improwizacjami aktora.

Szczególne podziękowania dla Panów tworzących galerię portretów męskich w wideo spektaklu: Franciszka Moczka, Jerzego Błachuta, Karola Gembczyka, Bolesława Kowalskiego, Jakuba Pudełko.

Spektakl zrealizowano ze środków budżetowych Tarnogórskiego Centrum Kultury.

www.teatrzl.com

bilety: 10 zł (w kasie Tarnogórskiego Centrum Kultury)

Ilość miejsc ograniczona, sugerujemy wcześniejsze rezerwacje, tel. (32) 285-27-34 lub rezerwację elektroniczną na stronie Tarnogórskiego Centrum Kultury

miejsce: scena Tarnogórskiego Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 7, Tarnowskie Góry



(-) (-)
Materiał Organizatora
18 lipca 2013
Spektakle
Dorian
Teatry
Teatr ZL