Mural z Łyskiem

Mural autorstwa Mony Tusz inspirowany jest spektaklem Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum „Łysek z pokładu Idy" Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

Warto podkreślić, że premiera tej inscenizacji odbyła się dokładnie dwa lata wcześniej (28 września 2019).

Mural powstał z inicjatywy Teatru w ramach projektu „Galopem do wolności!" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt obejmuje między innymi warsztaty street art z Moną Tusz, zajęcia lalkarskie i aktorsko-plastyczne oraz rodzinną grę miejską pn. „Patataj", która rozpocznie się 2 października o godz. 15.00 na placu ks. Józefa Londzina, niedaleko muralu.

__

Adaptacja opowiadania, wzruszającego kolejne pokolenia młodych czytelników. „Łysek z pokładu Idy" to historia sięgająca początków XX wieku, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem; po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok. Między bohaterami – górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią koniem Łyskiem – nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można „pogadać", a nawet się „pokłócić".

Twórcy przedstawienia spojrzeli na tę śląską prozę z dzisiejszej perspektywy, dostrzegając w niej znacznie więcej niż tylko nieco naiwną i sentymentalną fabułę. Zderzenie ze współczesnością przywołuje bowiem bardzo aktualne refleksje...

Widowisko rozgrywa się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe.



Renata Chudecka
Materiały Ateneum
24 września 2021