Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzeniach w Teatrze Gdynia Główna.

Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał inspirowane Przemianą Franza Kafki w reżyserii Ewy Ignaczak 21 listopada godz. 19

Spektakl wprowadza widza w pełen absurdu świat snu, w którym wszystko staje się możliwe i prawdopodobne. Przestrzeń, która organizuje działanie postaci, staje się interpretacją i strategią, tkanką emocjonalną przedstawienia. Niespodziewana i nagła przemiana tytułowego Gregora w robaka burzy utarty schemat życia rodziny Samsów, wywracając je do góry nogami i odsłaniając jego pęknięcia.
Aktualność tekstu Kafki i jego realizacji scenicznej demaskuje zasadę działania organizmu rodzinnego, w którym – jak w soczewce – skupia się obraz współczesnego społeczeństwa, gdzie jedno potknięcie pociąga za sobą lawinę katastrofalnych w skutkach wydarzeń. W którym „lekka niedyspozycja", „zawrót głowy niepozwalający wstać z łóżka" może zaprzepaścić całe lata rzetelnej pracy. Człowiek staje się częścią machiny systemu, bezużytecznym trybikiem, który można bez problemu zastąpić innym.

Fragment recenzji:
"Ewa Ignaczak, autorka scenariusza i reżyserka sztuki, przedstawiła historię tytułowego Gregora w sposób dopasowany do współczesnej wrażliwości, mając na uwadze przede wszystkim widza, który do teatru idzie dowiedzieć się czegoś ważnego, zobaczyć swoje codzienne życie z odmiennej perspektywy. Nacisk położono bardziej na socjologiczną obserwację niż na cierpienia, rozterki i niespełnione marzenia Gregora, prowadzące do tragicznego końca jego istnienia.[...]

Sztuka nie jest przegadana. Poetyka snu i niedopowiedzenia zostawiają widzowi miejsce na jego własne skojarzenia. Czteroosobowa obsada wystarcza do ukazania tej historii. Brak służby w domu to też znak uwspółcześnienia realiów, a jednocześnie zabieg ułatwiający widzowi skupienie się na grze aktorskiej czterech występujących. Wszyscy czworo grają z zaangażowaniem i w dużym tempie. Ich ruchy są zsynchronizowane i wypełniają energią całą sceniczną przestrzeń.

Spektakl jest dopracowany. Tę opowiedzianą jednym ciągiem historię ogląda się z uwagą, trochę ze śmiechem, trochę z obrzydzeniem, trochę z zażenowaniem. Aktorzy wprowadzają emocje umiejętnie, konsekwentną i wyrazistą grą. Obecność Karoliny Gaffke wydaje się szczególnie czysta i wyraźna. Postać matki przyciąga uwagę ruchami, mimiką i przekonującym oddaniem zachowań postaci dużo starszej niż osoba ją grająca. Polubić tych postaci się nie da, zrozumieć można. I matka, i siostra Gregora - grana przez Małgorzatę Polakowską - są jednocześnie i zależne od mężczyzn, i traktują ich jak duże dzieci, których reakcjami można manipulować. Polakowska konsekwentnie gra w niezgrabnie pochylonej postawie, natomiast jej dłonie odgrywają swoje własne, dziwne przedstawienie. Ojciec grany przez Łukasza Dobrowolskiego to chodzący samozachwyt, zawsze wiedzące lepiej indywiduum, zaś postać prokurenta (Jacek Panek) jako reprezentant świata zewnętrznego wnosi ożywienie i każe całej rodzinie zjednoczyć siły w walce o zachowanie pozorów".
"Współczesna wrażliwość mroku" Małgorzata Bierejszyk. Gazeta Świętojańska

Teatr Gdynia Główna, Miasto Gdynia
oraz Studio Form Edukacyjno – Artystycznych Luba Zarembińska
zapraszają na spektakl
Teatru Stacja Szamocin
pt. TYMOTEUSZ RYM CIM CIM inspirowanego sztuką Jana Wilkowskiego w reżyserii: Luby Zarembińskiej 22 listopada godz. 12

Pełen humoru i ciepła spektakl o niesfornym niedźwiadku – Tymoteuszu Rym Cim Cim i samotnie wychowującym go Tacie niedźwiedziu. Tymoteusz przygarnia bezdomnego psa, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. W przedstawieniu ożywają poduszki, koce, poszewki i inne przedmioty codziennego użytku, kreując przy pomocy wyobraźni widza pełnokrwiste komediowe postacie z serii dziecięcych sztuk Wilkowskiego o Tymoteuszu: Misia i jego Tatę, Ptaki, Kwokę, Psiuńcia i Lisicę.

Perypetie Tymoteusza i jego rodziny towarzyszą już od blisko czterdziestu lat kolejnym pokoleniom dziecięcej publiczności. Tym razem Tymoteusz w drodze do sklepu spotyka pieska, z którym bardzo się zaprzyjaźnia. Jednak pomysł posiadania psa bardzo nie podoba się jego Tacie. Tymek i Psiuńcio nie mogą się jednak rozstać...

Tekst sztuki przywołuje ciepłą rodzinną atmosferę, ukazując zabawne konflikty pokoleniowe pomiędzy synkiem a samotnie wychowującym go tatą. Przypomina o sile przyjaźni i lojalności naszych najbliższych, na których w obliczu niebezpieczeństwa zawsze można liczyć.

Scenografia, jak w innym spektaklach Teatru Stacja Szamocin to przedmioty, które na co dzień możemy spotkać w każdym domu. Na oczach publiczności z poduszek, koców, poszewek, wieszaka i krzeseł kreowane są animowane formy postaci oraz świat leśnego domku niedźwiedzi. Po raz kolejny Luba Zarembińska udowadnia, że przy pomocy wyobraźni i odrobiny animacyjnego talentu można stworzyć kolorowe i pełne komediowej dynamiki przedstawienie, w którym wyobraźnia gra pierwszoplanową rolę.

Stacja Bajek Śpiąca Królewna na podstawie baśni braci Grimm i Charlesa Perraulta adaptacja i reżyseria: Luba Zarembińska 29 listopada godz. 12 6 grudnia godz. 16

Teatr Gdynia Główna zaprasza na niedzielne spotkania z teatrem dla najmłodszych. Tym razem w Stacji Bajek zagości „Śpiąca Królewna", która nie pozwoli nawet największemu śpiochowi zmrużyć oka!

Znana wszystkim doskonale baśń przedstawiona za pomocą pięknych, przykuwających wzrok ręcznie robionych lalek. Aktorzy wprowadzają dzieci w urokliwy świat opowieści, w którym dobro zwycięża zło, a pocałunek księcia zdejmuje z królewny zły urok. Spektakl został zrealizowany z ogromną pieczołowitością, dbałością o detale oraz dużą dawką humoru nie pozwalając ani dzieciom, ani rodzicom nudzić się nawet przez chwilę.

 



(-)
Materiał Teatru
17 listopada 2015