Nadchodzący sezon w TR Warszawa

Spektakl Michała Borczucha na podstawie epopei Karla Ove Knausgarda "Moja walka", nowa sztuka niemieckiego reżysera René Pollescha i adaptacja jednej z najważniejszych powieści XX wieku - "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa w reż. rosyjskiego wizjonera Konstantina Bogomołowa to propozycje TR Warszawa na nadchodzący sezon.

Obok premier polskich i zagranicznych reżyserów, TR Warszawa zrealizuje w przyszłym sezonie program warsztatów "Obcy w domu", w ramach którego młodzi twórcy teatralni pracować będą nad koncepcjami spektakli, inspirowanych żydowskim doświadczeniem Marca'68. Współorganizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, gdzie jesienią przyszłego roku odbędzie się premiera jednego z projektów.

___

"Moja walka"

Na podstawie cyklu powieściowego "Moja walka" Karla Ove Knausgarda

Reżyseria: Michał Borczuch

Premiera: 6 października 2

TR Warszawa / ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384.

Spektakl Michała Borczucha oparty na epopei Karla Ove Knausgarda, jednego z czołowych pisarzy skandynawskich. Wydana w 2011 roku sześciotomowa powieść to wyjątkowy w historii światowej literatury projekt, polegający na literackim zapisie biografii autora, od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały.

Michał Borczuch o spektaklu:

"Moja walka" jest długą, epicką medytacją nad rzeczywistością.

Obsesyjnie szczegółowa narracja Knausgarda jest dla mnie inspirująca jako nowoczesny algorytm na utrwalenie rzeczywistości i siebie w niej. Ten skrajny, obsesyjny subiektywizm, którzy momentami każe mi nienawidzić autora, odsłania również prawdę o współczesności, w której doświadczenie przyglądania się jak w selfie samemu sobie zamienia się w walkę o istnienie w świecie pełnym ludzi. Inni ludzie mogą być najbliżej nas, mogą być częścią naszej rodziny ale w zderzeniu z naszym ego stają się tylko bohaterami powieści.

Knausgard wciąga nas w to tworzenie literatury z naszego życia. Ale jest tu paradoks; gdy nasze życie staje się ważne, każde inne (choć utrwalone w detalach) staje się anonimowe. Dlatego w pracy warsztatowej zderzaliśmy z książką Knausgarda osobiste doświadczenia wybranych czytelników, co stanie się integralną częścią spektaklu.

___

Nowy autorski projekt René Pollescha

Premiera 8 grudnia, TR Warszawa / Marszałkowska 8, Duża Scena

René Pollesch wraca do TR! Wybitny dramatopisarz i reżyser niemiecki zrealizuje w grudniu 2017 roku swój nowy spektakl według autorskiego scenariusza. Będzie to już trzecia produkcja Pollescha dla TR Warszawa, po "Ragazzo dell' Europa" i "Jackson Pollesch". Nowy spektakl powstanie na bazie improwizacji i rozmów z aktorami, a jego tematem będzie aktualna sytuacja społeczna i polityczna w Europie.

Pollesch zamierza analizować mechanizmy socjopolityczne i ekonomiczne determinujące sytuację współczesnego człowieka. W przedstawieniu wystąpi czwórka aktorów, próby odbywać się będą jesienią 2017, a premiera planowana jest na 8 grudnia.

___

"Mistrz i Małgorzata" według powieści Michaiła Bułhakowa

adaptacja i reżyseria: Konstantin Bogomołow

Premiera: marzec 2018

Wybitny rosyjski reżyser, znany z niekonwencjonalnych odczytań klasyki wyreżyseruje w TR Warszawa autorską adaptację "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa, jednej z najważniejszych powieści XX wieku. W interpretacji Bogomołowa powieść rosyjskiego klasyka stanie się opowieścią o potrzebie metafizyki we współczesnym świecie i miejscu, jakie zajmuje dzisiaj artysta.

Konstantin Bogomołow (1975) - jeden z najważniejszych twórców teatralnych współczesnego rosyjskiego teatru, absolwent GITIS, związany z teatrem MChAT w Moskwie. Zdobył rozgłos innowacyjnymi przedstawieniami, poruszającymi w bezkompromisowy sposób kwestie rozliczeń z historią i współczesnością Rosji i Europy, takimi jak Lear. Komedia w Teatrze Prijut Komedianta w Petersburgu (2012),

Idealny mąż i Bracia Karamazow w MChAT w Moskwie (2013). W Polsce zrealizował "Lód" wg powieści Władimira Sorokina (2013) w Teatrze Narodowym w Warszawie i "Płatonowa" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie (2015).

___

"Obcy w domu. Wokół Marca'68."

Wspólny projekt TR Warszawa i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

październik 2017 - marzec 2018

Wydarzenia Marca 1968 roku: zdjęcie "Dziadów" w reż. Kazimierza

Dejmka z afisza Teatru Narodowego, brutalnie stłumione protesty studenckie i antysemicka kampania, która doprowadziła do wymuszonej emigracji kilkunastu tysięcy polskich Żydów pozostawiły trwały ślad w polskiej historii i do dzisiaj stanowią punkt odniesienia dla debaty publicznej.

TR Warszawa i Muzeum Historii Żydów Polskich z okazji przypadającej w przyszłym roku 50 rocznicy wydarzeń marcowych ogłosiły zamknięty konkurs pod hasłem "Obcy w domu" na projekt spektaklu, inspirowanego żydowskim doświadczeniem Marca'68. Organizatorzy zaprosili do niego grupę młodych twórców teatralnych i performatywnych, którzy na początku czerwca wzięli udział w warsztatach historycznych w Muzeum Polin. Do końca czerwca uczestnicy pracują nad koncepcjami spektakli i wydarzeń performatywnych.

Na początku lipca komisja artystyczna wybierze spośród propozycji 5 projektów, które zostaną zaprezentowane w październiku w postaci pokazów warsztatowych w TR Warszawa i Muzeum Polin. Kolejna tura warsztatów planowana jest w marcu 2018, a całość programu zakończy premiera wybranego projektu jesienią 2018.



(-) (-)
Materiał Teatru
31 lipca 2017
Teatry
TR Warszawa