Nagroda Archanioła dla Biura Podróży

Teatr Biuro Podróży jest pierwszym polskim teatrem, który otrzymał nagrodę Archanioła przyznawaną przez jury gazety The Herald. Jest to najważniejsza nagroda w Edynburgu.

Przyznawana jest tylko trzy razy i dotyczy wszystkich festiwali odbywających się w tym mieście, czyli Edinburgh Fringe i Edinburgh International Festival, festiwalu muzycznego oraz festiwalu książki.

Nagroda jest wyrazem najwyższego szacunku dla tych, którzy mieli wieloletni, trwały i wartościowy wkład w Festiwale w Edynburgu.

Teatr Biuro Podróży otrzymał dzisiaj ARCHANIOŁA HERALDA, najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną na festiwalach w Edynburgu. Co roku dostępują tego zaszczytu tylko 3 teatry lub indywidualni artyści, którzy wielokrotnie zaprezentowali prace najwyższej artystycznej jakości na wszystkich edynburskich festiwalach.

Pierwszym tegorocznym laureatem był nowojorski Wooster Group, który wystąpił kilkakrotnie Edinburgh International Festival.

___

Teatr Biuro Podróży znany ze swojego legendarnego spektaklu plenerowego „Carmen Funebre", pokazującego okrucieństwa wojny, po raz kolejny mierzy się z tym tematem. Wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę, opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.

W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, Teatr Biuro Podróży opowiada o losach tych, którzy za moment staną się uchodźcami. Po spektaklu Carmen Funebre, dla którego inspiracją była wojna w Jugosławii, wydawało się, że we współczesnym świecie nic gorszego już stać się nie może. Jednakże rzeczywistość przerosła wyobraźnię. Jesteśmy świadkami zjawiska o niespotykanej skali, które wywołuje niepokój i lęk w całej Europie. Czy mamy się czego obawiać?

Teatr Biuro Podróży przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.

Premiera spektaklu dofinansowana z dotacji Urzędu Miasta Poznania.

Spektakl powstał na zamówienie Greenwich+Docklands International Festival/London oraz Hull UK City of Culture 2017 / Freedom Festival, w koprodukcji z GDIF.

Premiera: Londyn 30/06 i 1/072016

Reżyseria: Paweł Szkotak
Muzyka: Wiki Nowikow
Scenografia: Teatr Biuro Podróży, Magdalena Deput, Sławomir Kuśnierz
Aktorzy: Bartosz Borowski, Magdalena Dębicka, Aizah Khan / Natalia Klupp, Łukasz Kowalski, Joshua Patel, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski



(-) (-)
Materiał Teatru
11 sierpnia 2018
Spektakle
Silence
Portrety
Paweł Szkotak